ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, çeşitli mesleklerden insanlar tarafından ve farklı nedenlerle kullanılan en popüler dil yapay zeka modellerinden biridir. Bununla birlikte, yeni teknoloji göz korkutucu görünebilir ve potansiyel kullanıcıları onu denemekten caydırabilir. Bu makale, ChatGPT ile ilk deneyiminizin sorunsuz geçmesini sağlamak için bu yapay zeka sohbet robotunun nasıl kullanılacağını açıklayacaktır. Bir ChatGPT Hesabı Oluşturun Diğer uygulamalar ve hizmetler […]

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, çeşitli mesleklerden insanlar tarafından ve farklı nedenlerle kullanılan en popüler dil yapay zeka modellerinden biridir. Bununla birlikte, yeni teknoloji göz korkutucu görünebilir ve potansiyel kullanıcıları onu denemekten caydırabilir.

Bu makale, ChatGPT ile ilk deneyiminizin sorunsuz geçmesini sağlamak için bu yapay zeka sohbet robotunun nasıl kullanılacağını açıklayacaktır.

Bir ChatGPT Hesabı Oluşturun

Diğer uygulamalar ve hizmetler gibi, ChatGPT’yi kullanmaya başlamak için önce bir hesap oluşturmanız gerekir. Bu hizmet için, ChatGPT’yi yapan araştırma şirketi OpenAI’ye kaydolmanız gerekir.

 1. ziyaret edin OpenAI kayıt sayfası.
 2. E-posta adresinizi girin, bir şifre oluşturun veya Google veya Microsoft hesabınızı kullanarak kaydolun. İlk seçeneği seçerseniz, e-posta adresinizi doğrulamanız gerekir. İkinci seçeneği seçerseniz, muhtemelen doğrulama için telefon numaranızı vermeniz ve “Kodu gönder”i tıklamanız gerekecektir.
 3. Adınızı, soyadınızı ve yaşınızı yazın.
 4. Hesabınız şimdi oluşturuldu. Halihazırda bir hesabınız varsa, “Giriş yap”ı tıklayın.

Hesabınızın e-posta adresini değiştiremeyeceğinizi ancak ona başka bir adres ekleyebileceğinizi unutmayın.

Şartlar ve Koşulları Kabul Et

Aşağıdaki adım, kullandığınız diğer birçok hizmete de benzer. ChatGPT’yi kullanmak isterseniz, neleri kabul ettiğiniz konusunda bilgilendirileceksiniz, ancak sonu gelmeyen metin ve madde işaretleri arasında gezinerek değil. Chatbot’u kullanmaya başlamadan önce geçmeniz gereken yalnızca üç sayfa vardır:

 1. İlk mesaj, araştırmacıların sistemlerini iyileştirmek için dışarıdan geri bildirim almayı amaçladıklarını ve bazı bilgilerin yanlış olabileceğini size bildirir. Bir sonraki sayfaya gitmek için “İleri” düğmesini tıklayın.
 2. İkinci mesaj, yapay zeka eğitmenlerinin iyileştirme adına konuşmaları gözden geçirebileceğini ve bu nedenle yapay zeka ile herhangi bir hassas bilgiyi paylaşmayabileceğini belirtir. Devam etmek için “İleri”ye tıklayın.
 3. Son mesaj, geri bildiriminizin değerli olduğunu ve kendi hesaplarında paylaşabileceğinizi bilmenizi sağlar. Discord sunucusu veya ChatGPT’nin yanıtlarını beğenerek ve beğenmeyerek. Bitirmek için “Bitti”yi tıklayın.

Ayrıca gerçek bilgilere de erişebilirsiniz. Kullanım Şartları Ve Gizlilik Politikası Kaydolurken sayfanın altında.

ChatGPT’yi Kullanmaya Başlayın

Bir hesap oluşturup ChatGPT’nin şartlarını kabul ettikten sonra hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. Chatbot’un kullanıcı arayüzü hem masaüstü hem de mobil ekranlarınızda oldukça basittir ve herhangi bir ön bilgi gerektirmez. Aşağıdaki bölümler ChatGPT’nin ana özelliklerine nasıl erişileceğini açıklayacaktır.

ChatGPT’de İstem Yazma

ChatGPT’de bir komut istemi yazmak için aşağıdaki üç adımı uygulamanız yeterlidir:

 1. Ekranın altındaki “Mesaj gönder” alanına tıklayın.
 2. Yalnızca birkaç kelimeden oluşan kısa istemler veya uzun ayrıntılı açıklamalar yazın.
 3. Bilgi istemi alanının sağ ucundaki küçük oka tıklayın ve yapay zekanın bir yanıt yazması için birkaç saniye bekleyin. Bu süre zarfında yeni bir bilgi istemi hazırlayamazsınız.

AI yazmayı bitirdiğinde, yeni bir mesaj yazabilir veya tek okun yanındaki iki dairesel oka tıklayarak yanıtı yeniden oluşturabilirsiniz.

AI, küçük bir yazım hatası ve noktalama işareti olmadan bile kelimeleri tanır. Ayrıca, önceki konuşmalarda söylediklerinizi hatırlar ve daha fazla ayrıntı, farklı bir yanıt vb. isteyebileceğiniz takip soruları vermenize olanak tanır.

ChatGPT Geçmişine Nasıl Erişilir?

Model eğitimi ile ChatGPT’yi geliştirmek ve daha önce ne sorduğunuzu görmenizi sağlamak için OpenAI, mesajlarınızı sohbet geçmişine kaydeder. Sohbet geçmişinize erişmek için şu adımları izleyin:

 1. ChatGPT hesabınıza giriş yapın.
 2. Sol üst köşedeki üç yatay çizgiye tıklayın.
 3. Bugün, önceki hafta veya 30 gün veya belirli bir aydaki mesajlarınızı bulmak için aşağı kaydırın.

Mesajlar belirli tarih ve saatlere göre kategorize edilmez.

ChatGPT Geçmişi ve Modeli Eğitimini Devre Dışı Bırakma

Model eğitimi için sistemin verilerinizi depolamasını ve kullanmasını engellemek istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. İşte nasıl:

 1. ChatGPT hesabınıza giriş yapın.
 2. Sol üst köşedeki üç yatay çizgiye tıklayın.
 3. Kullanıcı adınızın yanındaki üç yatay noktayı seçin.
 4. “Ayarlar”a dokunun.
 5. “Veri Kontrolleri”nin yanındaki “Göster”i tıklayın.
 6. “Sohbet Geçmişi ve Eğitim”in yanındaki açma/kapatma düğmesine dokunun.

Bu seçeneği devre dışı bıraktığınızda, mesajlarınız artık yan menü geçmişine kaydedilmeyecektir. Ancak, kötüye kullanımı izlemek için sistemde 30 gün kalacaklar. ChatGPT’nin Veri Kontrolleri hakkında daha fazla bilgiyi şirketin SSS.

ChatGPT Verilerini Dışa Aktarma

Bu ayarı devre dışı bırakmadan önce ChatGPT geçmişinizi kaydetmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. ChatGPT hesabınıza giriş yapın.
 2. Sol üst köşedeki üç yatay çizgiye tıklayın.
 3. Kullanıcı adınızın yanındaki üç yatay noktaya basın.
 4. “Ayarlar”a dokunun.
 5. “Veri Kontrolleri”nin yanındaki “Göster”i seçin.
 6. Açılır menünün altındaki “Verileri dışa aktar”ı tıklayın.
 7. “Dışa aktarmayı onayla”ya basın.

Hesap ayrıntılarınızı ve görüşmelerinizi içeren veri dışa aktarımı, OpenAI’ye kaydolduğunuz e-posta adresine, 24 saat sonra süresi dolan indirilebilir bir dosya olarak gönderilecektir. Verilerinize erişmek için aldıktan sonra “Veri dışa aktarmayı indir” seçeneğine tıklayın.

ChatGPT Hesabı Nasıl Silinir?

Artık ChatGPT kullanımını göremiyorsanız, aşağıdaki birkaç adımı izleyerek hesabınızı silebilirsiniz:

 1. ChatGPT hesabınıza giriş yapın.
 2. Sol üst köşedeki üç yatay çizgiyi seçin.
 3. Kullanıcı adınızın yanındaki üç yatay noktaya basın.
 4. “Ayarlar”a dokunun.
 5. “Veri Kontrolleri”nin yanındaki “Göster”i tıklayın.
 6. “Hesabı sil”i seçin.
 7. Kayıtlı e-postanızı girerek ve altındaki alana “SİL” yazarak eylemi onaylamanızı isteyen bir açılır pencere görünecektir.
 8. “Hesabımı kalıcı olarak sil” seçeneğine tıklayın.

Hesabı sildikten sonra bilgileriniz geri alınamaz. Ayrıca, yeni bir hesap oluşturmak için aynı e-postayı veya telefon numarasını kullanamayacaksınız.

ChatGPT’nin Sınırlamaları

ChatGPT dünyadaki en iyi şey gibi görünse de, şu anda bazı sınırlamaları vardır. Bunlardan bazıları:

 • 2021’den sonraki olaylar hakkında sınırlı bilgi
 • Bazen belirli ifadeleri aşırı kullanır (örneğin, bunun bir yapay zeka modeli olduğunu ve belirli sorulara yanıt veremeyeceğini belirtir)
 • Zaman zaman yanlış, zararlı veya önyargılı yanıtlar üretebilir
 • Duygu içeren sorulara yanıt yok (örneğin, tavsiye veremem)

Ek SSS

ChatGPT ücretsiz mi?

Evet, ChatGPT’nin şu anda ücretsiz bir sürümü var. Ücretsiz sürüm, sistem hala araştırma aşamasında olduğu için mevcuttur, ancak ChatGPT’yi çalıştırmanın günlük maliyeti yaklaşık 700.000 ABD dolarıdır. Aylık bir ücret karşılığında ChatGPT Plus’a yükseltebilirsiniz. Bu yükseltme, yoğun zamanlarda bile daha hızlı yanıtlar ve mevcut GPT-4 gibi en yeni özelliklere erişim sağlar.

ChatGPT’nin alternatiflerinden bazıları nelerdir?

ChatGPT’ye bazı ücretsiz ve ücretli alternatifler şunlardır: Chatsonic, Bing AI, OpenAI Playground, Jasper Chat, Socratic, DialoGPT, ElsaSpeaks, YouChat ve çok daha fazlası.

ChatGPT mobil uygulaması var mı?

Ne yazık ki henüz ChatGPT için bir mobil uygulama yok. Ancak, masaüstünüzdeki gibi bir tarayıcı aracılığıyla ChatGPT hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Yeni teknoloji Cebinizde

ChatGPT, trend olan bir ücretsiz dil AI modelidir. Kod yazmak, tercüme etmek, özetlemek, hikaye yazmak, sadece sohbet etmek ve çok daha fazlası için kullanılabilir. Tüm bu harika özellikleri denemek için, ChatGPT hesabınızı kurmak üzere bu makaledeki talimatları izleyin.

ChatGPT’yi kullanmayı zaten denediniz mi? Bu makaledeki ipuçlarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Teknory