Çıkış tarihi, fiyat, teknik özellikler, söylentiler ve daha fazlası

Ryan Haines / Android Otoritesi Samsung, genellikle sonbahar mevsimi için tam zamanında yeni Galaxy Z Fold ve Z Flip cihazlarını piyasaya sürer. Katlanabilir telefonlar şu anda dördüncü neslinde ve bir zamanlar hüküm süren Galaxy Note serisinin yerini rahatça aldı. Söylemeye gerek yok, Samsung Galaxy Z Fold 5, birinci sınıf Galaxy S23 Ultra’nın ardından bu yılın […]

Çıkış tarihi, fiyat, teknik özellikler, söylentiler ve daha fazlası

Ryan Haines / Android Otoritesi

Samsung, genellikle sonbahar mevsimi için tam zamanında yeni Galaxy Z Fold ve Z Flip cihazlarını piyasaya sürer. Katlanabilir telefonlar şu anda dördüncü neslinde ve bir zamanlar hüküm süren Galaxy Note serisinin yerini rahatça aldı. Söylemeye gerek yok, Samsung Galaxy Z Fold 5, birinci sınıf Galaxy S23 Ultra’nın ardından bu yılın en premium Samsung telefonu unvanı için sırada olacak.

Zamanla Samsung, katlanabilir telefon formülünü sürekli olarak geliştirdi. Yıllar boyunca cihazlar aşağı yukarı aynı görünse de, ekran teknolojisinde, dayanıklılıkta, yeni yazılım hilelerinde ve daha fazlasında iyileştirmeler gördük. Tabii ki, dahili donanım, daha güçlü SoC’ler ve daha iyi kameralar gibi bariz yükseltmeler almaya devam ediyor. Bu yıl da söylentiler, Galaxy Z Fold 5’i Samsung’un şimdiye kadarki en saygıdeğer katlanabilir telefonu olarak gösteriyor. İşte şimdiye kadar bildiklerimiz.

Samsung Galaxy Z Fold 5 olacak mı?

Galaxy Z Fold 4 ve S Pen

Ryan Whitwam / Android Otoritesi

Samsung, 2019’da ilk Galaxy Fold’un ortaya çıkmasından bu yana sürekli olarak yeni katlanabilir telefonlar piyasaya sürdü. Bu nedenle, Samsung’un bu yıl başka bir katlanabilir telefon seti piyasaya sürmeyeceğine inanmak için hiçbir neden yok. Aslında, Samsung’un mobil kafası geçtiğimiz günlerde şirketin katlanabilir telefonlarının 2025 yılına kadar sevkiyatlarda S serisi amiral gemilerini geçebileceğini söyledi. Bu şirket, esnek hattının akıllı telefonlar için “yeni standart” olmasını istiyor. Buna ek olarak, Galaxy Z Fold 5 hakkında zaten çok sayıda söylenti var (buna daha sonra değineceğiz) ve dedikleri gibi, ateş olmadan duman olmaz.

Şu an itibariyle Samsung, Galaxy Z Fold 5’in lansmanını resmi olarak onaylamadı. Şirketin lansmandan sadece birkaç hafta öncesine kadar yeni katlanabilir hakkında herhangi bir şey açıklamasını beklemiyoruz.

Galaxy Z Fold 5 çıkış tarihi ne zaman olacak?

samsung galaxy z katlama 4 youtube çoklu görev

Ryan Haines / Android Otoritesi

  • Samsung Galaxy Katlama — 20 Mart 2019
  • Samsung Galaxy Z Katlama 2 — 5 Ağustos 2020
  • Samsung Galaxy Z Katlama 3 — 24 Ağustos 2021
  • Samsung Galaxy Z Katlama 4 — 10 Ağustos 2022

Galaxy Z Fold 4, 10 Ağustos 2022’de saat gibi piyasaya sürüldü. Z Fold 3 de, daha çok ayın sonuna doğru da olsa Ağustos ayında geldi. Samsung her zamanki programına sadık kalırsa, Galaxy Z Fold 5’in bu yıl Ağustos ortasından sonuna kadar duyurulacağını görmeliyiz. Telefon satışları önümüzdeki bir veya iki hafta içinde başlamalıdır.

Yeni katlanabilir telefonun lansmanı söz konusu olduğunda Samsung’un geride kaldığını gösteren hiçbir şey yok. Akıllı telefon OEM’leri hala çip kıtlığıyla mücadele ediyor, ancak bunun Samsung’un planlarını etkilemesini beklemiyoruz.

Aslında, her şey programa göre gidiyorsa, Samsung Galaxy Z Fold 5 zaten geliştirme aşamasında olmalıdır. Bununla birlikte, Kore yayın organlarının yakın tarihli bir raporu Elek Samsung’un Z Fold 5 ve Z Flip 5 için nakliye hedeflerini büyük ölçüde azaltabileceğini iddia etti. Samsung, telefonlar için genel olarak 10 milyon adetlik bir hedef belirlemiş görünüyor. Bundan, ilkinin yalnızca iki milyon biriminin şirket tarafından dağıtılması bekleniyor.

Samsung Galaxy Z Fold 5 hangi özelliklere sahip olacak?

samsung galaxy z katlama 4 ayakta çoklu görev

Ryan Haines / Android Otoritesi

Samsung Galaxy Z Katlama 4

Samsung Galaxy Z Fold 5 hakkında tonlarca resmi bilgiye sahip değiliz. Bunun, beklenen Ağustos lansmanından birkaç ay önce gelmesini bekleyebilirsiniz. Ancak, birden fazla yükseltmeye işaret eden bazı söylentilerimiz var.

Tasarım

Samsung’un kitapçık tarzı telefonları, katlandığında her zaman iki yarı arasında bir boşluk olmuştur. Yakın tarihli bir rapor, bunun Galaxy Z Fold 5 için geçerli olmayacağını iddia etti. Şirketin, Oppo Find N2 ve Motorola Razr 2022’de gördüğümüze benzer şekilde gözyaşı tarzı bir menteşe kullandığı söyleniyor. cihaz katlandığında ekranın iki tarafının üst üste düz olarak kapanmasını sağlayacaktır.

Galaxy Z Fold 5, serinin başlangıcından bu yana gördüğü en büyük tasarım değişikliğini alabilir.

Tasarım değişikliğinin ayrıca ekran kırışıklığının görünümünü azaltması bekleniyor. Galaxy Z Fold 4 ve önceki modellerin ortasında belirgin bir kırışık var. Yeni tasarımla, ekran kapatıldığında bir damla şekli oluşturacak ve böylece çok daha yumuşak bir kavis ve daha az kırışma elde edilecek. Aşağıda, Samsung’un birkaç yıl önce patentini aldığı böyle bir tasarımın görselini görebilirsiniz.

Samsung damlacık ekran hiç

Samsung Electronics tarafından 2016 yılında Naver aracılığıyla açıklanan su damlası tipi menteşe patenti

Aslında, Kore yayını Naver ayrıca CES 2023’te Galaxy Z Fold 5 menteşesinin bir prototipini gördüğünü iddia ediyor. Aşağıdaki görsel iddia edilen tasarımı Galaxy Z Fold 4 ile karşılaştırmalı olarak gösteriyor ve kesinlikle yeni menteşe cihazı çok daha kompakt hale getiriyor.

galaxy z katlama 5 prototip 1

Samsung ayrıca yeni menteşe tasarımını onayladı. Sınır. Hatta hem içe hem de dışa doğru katlanabilen Flex In & Out adlı yeni bir prototip ekranın bazı resimlerini paylaştı. Şirket öyle söylemedi ancak zaten teknolojiye sahip olduğu için böyle bir ekran Galaxy Z Fold 5’te çok iyi görünebilir. başlangıç.

Samsung Display’in yakın geçmişte gösterdiği gibi kaydırılabilir veya yuvarlanabilir bir form faktörü umuyorsanız, biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bununla birlikte, Samsung’un şapkasından ne çıkaracağını tahmin etmek için henüz çok erken. Ayrıca Google’ın bu yıl Pixel Fold ile katlanabilir telefon arenasına girmesini bekliyoruz, böylece Samsung’un daha zorlu rekabetle yüzleşmek için tasarım oyununu yükselttiğini görebiliriz.

Spesifikasyonlar ve özellikler

samsung galaxy z katlama 4 kamera

Ryan Haines / Android Otoritesi

Samsung, Galaxy Z Fold 4’ü Snapdragon 8 Plus Gen 1 SoC ile güçlendirdi. Şu anda Snapdragon 8 Gen 2’nin bir artı varyantına sahip değiliz, ancak Qualcomm bu yıl Mayıs ayı civarında duyurabilir. Öyleyse, Galaxy Z Fold 5’in daha yeni SoC’yi kullanmasını bekliyoruz.

adlı bir Vietnam web sitesinden sallantılı bir rapor Piksel Galaxy Z Fold 5’in Galaxy Z Fold 4’ten biraz daha uzun olacağını iddia ediyor. Spesifik olarak, telefon açıkken 158,5 x 128,5 x 6,5 mm ve katlandığında 158,5 x 67,5 x 14,5 – 16 mm ölçülerinde olabilir. Yaklaşık 275g ağırlığında olduğu bildiriliyor.

Çıkış ayrıca Galaxy Z Fold 5’in selefi ile aynı 7.6 inçlik iç ekranı koruyacağını bildiriyor. Telefonun ayrıca suya ve toza dayanıklılık için IP68 sertifikasına sahip olduğu söyleniyor.

Belki de web sitesinin bildiğini iddia ettiği en önemli bilgi, telefonun kamera özellikleridir. Galaxy Z Fold 5’in 108MP ana kameraya, 64MP 2x telefoto lense ve 12MP geniş açılı kameraya sahip olabileceğini bildiriyor.

Galaxy Z Fold 5 nihayet bu yıl bir S Pen yuvası alabilir.

Bir kaynak da telefonun bu sefer S Pen yuvası taşıdığını yayına doğruladı. Samsung’un katlanabilir geniş ekranı, ekran kalemi girişi için mükemmel bir adaydır. Ancak nedense şirket şu ana kadar telefona aksesuar için özel bir yuva eklememiş. Yani Galaxy Z Fold 5 için bir S Pen yuvası da telefon için istek listemizde.

Bununla birlikte, özellikle oyunda çok erken olduğu ve Galaxy Z Fold 5’in piyasaya sürülmesine hâlâ birkaç ay olduğu için sızan teknik özelliklerin güvenilirliğine kefil olamayız. Bu sızıntılara çok fazla güvenmemenizi ve daha güvenilir kaynakların bilgi açığa çıkarmasını beklemenizi tavsiye ederiz.

Samsung Galaxy Z Fold 5 fiyatları ne olacak?

samsung galaxy z fold 4 ana ekranı kapalı

Ryan Haines / Android Otoritesi

Hem Galaxy Z Fold 3 hem de Galaxy Z Fold 4, piyasaya sürüldüklerinde 1.799 dolardı. Samsung’un Galaxy Z Fold 5’in fiyatını düşürmesini beklemiyoruz. Ayrıca Samsung’un yeni katlanabilir telefonu seleflerinden daha yüksek fiyatlandırmasını da beklemiyoruz. Özellikle küresel ekonominin mevcut durumu göz önüne alındığında. Samsung’un akıllı telefon fiyatlarını artırması ve amiral gemisini katlanabilir hale getirmesi, çoğu insan için olduğundan daha da ulaşılmaz hale gelmesi akıllıca olmaz.

Ne yazık ki şu ana kadar Galaxy Z Fold 5 için herhangi bir fiyat sızıntısı yok. Daha fazlasını öğrenirsek ve öğrendiğimizde bu makaleyi güncelleyeceğiz.


Bizimle paylaşacağınız herhangi bir Galaxy Z Fold 5 sızıntısı var mı? Bize bir ipucu gönderin, kontrol edeceğimizden emin olacağız.

Çıkış tarihi, fiyat, teknik özellikler, söylentiler ve daha fazlası

Teknory