Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Daha Hızlı Şarj Edebilirsiniz?

Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Daha Hızlı Şarj Edebilirsiniz? 6 İpucu ile gösterdik.

Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Daha Hızlı Şarj Edebilirsiniz?
Çoğumuz telefon veya dizüstü bilgisayarımızı orijinal adaptör yerine başka bir telefon veya dizüstü bilgisayarın şarj cihazına bağlandığınızda çok daha yavaş şarj olduğunu farketmişsinizdir. Bu, şarj cihazlarındaki farklılıklardan ortaya çıkan sonuçtur. Şarj cihazının yanı sıra, şarj etmenin etkinliğini etkileyen başka faktörler de vardır. Dizüstü bilgisayarınızı hareket halindeyken hızlıca şarj etmek istiyorsanız işte size bazı ipuçları;

1) Dış Bağlantıyı Devre Dışı Bırakın

Nasıl bir telefonu uçak modunda şarj etmek daha hızlı şarj olmasını sağlıyorsa Laptop'ınızı da uçak modundayken şarj etmek Laptop'ınızın daha hızlı şarj olması sağlar. Dizüstü bilgisayarınızı uçuş modunda şarj ettiğinizde Wi-Fi, Bluetooth ve ağ bağlantısını otomatik olarak kapatarak şarj işlemi sırasında çok fazla pil tüketiminden kaçınacaktır. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, bir dizüstü bilgisayarını Uçak moduna nasıl geçireceğiniz hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz. 

2) Dizüstü Bilgisayarınızı Tamamen Kapatın

Kesinlikle, pil ömründen tasarruf etmenin en iyi yolu bilgisayarı kapatmaktır. Laptop'ınızı kapatmak, en az pil tüketimi ile etkili bir şekilde şarjdan tasarruf etmenize yardımcı olur. Eğer bilgisayarınızı acil bir şekilde şarj etmeniz gerekliyse kullanım halindeyken değil kapalı iken şarj etmelisiniz. Yine de bazen bilgisayarı tekrar açmanın çok zahmetli olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda, dizüstü bilgisayarı çalışırken ekranı kapatabilirsiniz. Bu yöntem de bilgisayarı uyku moduna alacağı için düşük pil kullanımı ve hızlı şarj olanağı sağlar.

3) Dizüstü Bilgisayarınıza Ait Orjinal Şarj Aletini Kullanın

Tasarımdaki bazı farklılıklar nedeniyle, farklı adaptörler şarj esnasında farklı performans değerlerine sahiptir. Laptop'ınız için en uygun sonucu veren adaptör kendi orijinal adaptörüdür. Farklı bir şarj cihazı veya orjinal olmayan bir şarj cihazı kullanıldığında bilgisayarınız için gerekli güç değeri sağlanamayabilir. Bu nedenle de şarj etme süresi uzar.

4) Dizüstü Bilgisayarınızı Serin Tutun

Bir dizüstü bilgisayarın pili, dış sıcaklığa karşı hassastır. Dışarısı sıcak olduğunda, etkinliği azalır ve ısıtılmış bir yere koyduğunuzda hasar görür. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlar serin yerde tutulmalıdır. Eğer sıcak bir ortamdaysanız, Laptop'ınız fanları kapalı olacak şekilde duruyorsa veya bilgisayarınızı bilgisayar çantası içindeyken şarj ediyorsanız şarj etme süreniz uzar. Bilgisayarı fanları (genellikle altta ve yanlarda olur) açıkta kalacak şekilde şarj etmelisiniz. Ayrıca USB portuna takacağınız bir fan ile de bilgisayarınızın soğuk kalmasını sağlayarak daha hızlı şarj edebilirsiniz.

5) Pil Tasarrufu Modunu Açın

Pil tasarrufu modu, dizüstü bilgisayarınızın şarjının daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dizüstü bilgisayarınızın daha hızlı şarj olmasını sağlar. Ekran ışığı, arka plan yazılım çalışması, ses seviyesi vb. dizüstü bilgisayarın birçok işlevini otomatik olarak sınırlar.

6) Pilinizi İyi Koruyun

Sadece iyi durumda olan bir pil, etkili şarjı garanti edebilir. Uzmanlar, düzenli olarak yaklaşık % 80'e kadar şarj etmenizi öneriyor. Ayrıca pil kalibrasyonu da denilen ayda bir kez pilin sıfıra indirilmesi ve % 100'e kadar şarj edilmesi işlemini öneriyor. Bu bataryadaki elektronları akış halinde tutacak ve bilgisayarın pilinin sağlıklı bir şekilde uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow