Instagram Makaralarınızı Kimlerin Görüntülediğini Görebiliyor musunuz? Hayır!

Instagram oyununuzu geliştirmek ve daha fazla takipçi edinmek istiyorsanız, makara oluşturmak bunu yapmanın harika bir yoludur. Bu kısa, heyecan verici videolar popülerlik kazanmanızı sağlayacak ve hatta herkese açık bir hesabınız varsa keşfedilmenizi sağlayabilir. Instagram Reels oluştururken merak edebileceğiniz şeylerden biri de onları kimin görüntülediğidir. Instagram Makaralarınızı kimlerin görüntülediğini öğrenmekle ilgileniyorsanız, bu makale tam size göre. […]

Instagram Makaralarınızı Kimlerin Görüntülediğini Görebiliyor musunuz? Hayır!

Instagram oyununuzu geliştirmek ve daha fazla takipçi edinmek istiyorsanız, makara oluşturmak bunu yapmanın harika bir yoludur. Bu kısa, heyecan verici videolar popülerlik kazanmanızı sağlayacak ve hatta herkese açık bir hesabınız varsa keşfedilmenizi sağlayabilir.

Instagram Reels oluştururken merak edebileceğiniz şeylerden biri de onları kimin görüntülediğidir. Instagram Makaralarınızı kimlerin görüntülediğini öğrenmekle ilgileniyorsanız, bu makale tam size göre. Bu soruyu ayrıntılı olarak ele alacağız ve Instagram Reel istatistikleri hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Instagram’da Makaralarınıza Kimlerin Baktığını Görebiliyor musunuz?

Ne yazık ki Instagram, Instagram makaralarınızı kimin görüntülediğini görmenize izin vermiyor. Bunun birkaç potansiyel nedeni var.

İlk olarak, herkese açık bir hesabınız varsa ve bir makara yayınlarsanız, muhtemelen binlerce kez görüntülenecektir. Tüm görüntüleyenlerin bir listesini sağlamak, potansiyel olarak Instagram için teknik zorluklar yaratabilir. Ayrıca, özellik zamanla sıkıcı hale gelirdi. Sadece makaranızı görüntüleyen belirli bir veya iki kişiyi bulup bulamayacağınızı görmek için binlerce isim arasında gezindiğinizi hayal edin.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de mahremiyettir. Makaralarınızı kimin görüntülediğini bilmek isteseniz de tam tersini düşünün. Makaralar arasında gezinirken ve birini görüntülerken, kimsenin onu izlediğinizi bilmesini istemeyebilirsiniz. Makaraları görüntülerken kimliğinizi gizli tutmak bir dezavantaj değil, bir avantajdır.

Makaralarınızı kimin görüntülediğini göremeseniz de, onları kaç kişinin görüntülediğini görebilirsiniz:

 1. Instagram uygulamasını açın ve makaralar bölümüne gidin.

 2. İzlenme sayısını görmek istediğiniz makarayı bulun.

 3. Kalp simgesinin altındaki sayıya dokunun.

 4. Makaranızın kaç kez oynandığını göreceksiniz.

Buna ek olarak, makaralarınızı beğenen veya yorum yapan kişilerin bir listesini de görebilirsiniz:

 1. Instagram uygulamasını açın ve makaralar bölümüne gidin.

 2. Beğenen veya yorum yapan kişilerin listesini görmek istediğiniz makarayı bulun.

 3. Beğenen kişilerin listesini görüntülemek için kalp simgesinin altındaki sayıya dokunun. Makaraya yorum yapan kişilerin listesini görüntülemek için konuşma balonunun altındaki numaraya dokunun.

Makaralarınızı kimin görüntülediğini görmenin doğrudan bir yolu olmadığından, en azından kimin beğendiğini veya yorum yaptığını görmek için alternatiflerden birini kullanabilirsiniz, bu size biraz fikir verebilir. Bu yöntemler güvenilir değildir, ancak yardımcı olabilirler.

Kimin beğendiğini veya yorum yaptığını görmenin başka bir yöntemi de makaranızı hikayenize eklemektir. Makaranızı Instagram hikayelerinizde de paylaşırsanız kimlerin görüntülediğini görebileceksiniz. Basitçe dokunun Hikayenize Makara Ekleyin kaydetmeyi bitirdiğinizde.

Videonuzu kimin görüntülediğini anlamanıza yardımcı olacak aşağıdaki yöntem, hikayeler bölümlerini kontrol etmektir. Genellikle, bölümdeki ilk birkaç kişi, sık sık etkileşimde bulunduğunuz kişilerdir. Tabii ki, bu, o insanların videonuzu gerçekten izledikleri anlamına gelmez, ancak size onu kimlerin görmüş olabileceği konusunda bir fikir verebilir.

Son olarak, gönderilerinizi ve hikayelerinizi kimlerin sıklıkla beğendiğine ve yorum yaptığına dikkat edin. Bu insanlar genellikle makaralarınızı da görürler.

Instagram Reels İstatistiklerinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Yukarıda belirtilen temel istatistiklerin yanı sıra Instagram, Instagram Insights adlı bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, kaydettiğiniz makaraların trendleri hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Kitlenizin neyi sevip neyi sevmediğini, hangi makaraların en popüler olduğunu vb. görebilirsiniz. Instagram Insights, sonuçlar çıkarmanıza ve stratejinizi daha fazla izleyici çekecek şekilde ayarlamanıza olanak tanır.

Bu seçeneğin yalnızca Instagram mobil uygulamasında kullanılabileceğini unutmayın. Ayrıca, bu seçeneğe yalnızca bir işletme veya içerik oluşturucu hesabınız varsa erişebilirsiniz. Neyse ki, onlara kolayca geçebilirsiniz. Özel bir hesabınız varsa, bir işletmeye veya yaratıcıya geçmenin hesabı herkese açık hale getireceğini belirtmekte fayda var.

Bir işletme hesabına veya içerik oluşturucu hesabına geçmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Instagram uygulamasını açın.

 2. Sağ alt köşedeki profil resminize dokunun.

 3. Sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunun.

 4. Musluk Ayarlar.

 5. Musluk Hesap.

 6. Musluk Profesyonel Hesaba Geç.

 7. Kişisel bir hesaptan geçiş yapıyorsanız, profilinizi özelleştirmek için seçebileceğiniz bir kategori listesi görürsünüz. Kategorilerden bazıları sanatçı, blog yazarı, topluluk, eğitim, yazar, fotoğrafçı vb.

 8. Dilerseniz bir Facebook sayfasını Instagram hesabınıza bağlayın ve hesabınızın kurulumunu tamamlayın.

Artık Instagram Insights’a erişebileceksiniz. Onları Instagram mobil uygulamanızda nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Instagram uygulamasını açın.

 2. Profil resminize dokunun.

 3. Sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunun.

 4. Musluk içgörüler.

Belirli bir makara için öngörüleri görüntülemek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Instagram uygulamasını açın.

 2. Profil resminize dokunun ve makaralar bölümünü açın.

 3. Bilgi almak istediğiniz bir makara bulun ve üç noktaya dokunun.

 4. Musluk Analizleri Görüntüle.

Instagram Insights, makaralarınız ve bunların genel eğilimleri hakkında değerli bilgiler toplamanıza olanak tanır. İşte görüntüleyebilecekleriniz:

 • Ulaşılan hesaplar – Bu, makaranızı kaç kişinin görüntülediğini gösterir. Videonuzu en az bir kez gören kişi sayısını göreceksiniz.
 • Plays – Bu, makaranızın kaç kez oynandığını gösterir. Bu sayı genellikle ulaşılan hesap sayısından daha fazladır, çünkü bazı kişiler makaranızı birden fazla kez görüntüleyecektir.
 • Beğeniler – Bu metrik, makaranızı kaç kişinin beğendiğini gösterir.
 • Yorumlar – Bu size bir makaradaki yorumların sayısını gösterir.
 • Kaydedilenler – Bu veriler, makaranıza kaç kişinin yer işareti koyduğunu size söyler.
 • Paylaşımlar – Bu sayı, Instagram kullanıcılarının makaranızı ne sıklıkta paylaştığını veya başka bir kişiye gönderdiğini gösterir.

Daha önce belirtildiği gibi, bu bilgiyi tüm makaralarınız ve her makara için görüntüleyebilirsiniz. Veriler, kitlenizin neyi tercih ettiğine dair ayrıntılı bir genel bakış elde etmenize yardımcı olacak ve böylece makaralarınızı buna göre ayarlamanıza olanak sağlayacaktır.

Instagram Insights ve makaralarında yeniyseniz, kitlenizin nelerden hoşlandığını denemek ve hızlı bir şekilde öğrenmek için yapabileceğiniz birkaç işlem vardır:

 • Farklı stiller deneyin – Başlangıçta, kitlenizin neyi sevdiğini söylemek zor olabilir. Farklı stilleri deneyerek, her stilin aldığı beğeni, yorum, kaydetme ve paylaşım sayısını ölçebilir, böylece hedef kitleniz için neyin işe yaradığına dair fikir edinebilirsiniz. Farklı filtreler ve efektler denemekten çekinmeyin. Zamanla, size ve hedef kitlenize neyin uygun olduğunu öğreneceksiniz.
 • Makara uzunluklarıyla deney yapın – Bir makaranın maksimum uzunluğu 60 saniyedir. Ancak bu, makaralarınızı her zaman bu kadar uzun tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Bazen daha kısa makaralar daha etkilidir. Yayınladığınız makaraların türüne ve hedef kitlenizin tercihlerine bağlı olarak en uygun uzunluğu seçebilirsiniz.
 • Farklı ses ayarlarını test edin – İzleyicileriniz makaradan keyif almanın yanı sıra, iyi sesi de takdir eder. Makaralarınız için ses ile ilgili olarak dikkate alınması gereken birkaç şey var. Her şeyden önce, videonuzdaki orijinal sesi kullanmayı seçebilirsiniz. Bir konserdeyseniz veya bir konuşmayı kaydediyorsanız bu iyi bir seçenektir. Ses kalitesine dikkat edin; zayıfsa, görüntüleyenleriniz muhtemelen bundan hoşlanmayacaktır. Başka bir seçenek de anlatım kullanmaktır. Bir tarif kaydediyorsanız veya bir işlemi anlatıyorsanız, sesinizi kaydetmek ve makaranızda kullanmak iyi bir fikirdir. Instagram Müzik Kitaplığı’ndan bir şarkı da kullanabilirsiniz. Neyi seçerseniz seçin, makaranızın türüne ve amacına uygun olduğundan emin olun.
 • Makaraları farklı zamanlarda ve günlerde yayınlamayı deneyin – Zamanlama çok önemlidir. Örneğin, sabah 1’de bir makara yayınlarsanız, büyük ihtimalle akşam 6’da yayınladığınız zamanki kadar izleyici çekmezsiniz. Pazar sabahı yayınlananlar gibi dikkat. Elbette, makara yayınlamak için evrensel zamanlar yoktur. Bu büyük ölçüde hedef kitlenize, yaşlarına vb. bağlıdır. Diyelim ki daha yaşlı bir kitleyi hedefliyorsunuz. Makaranızı Cumartesi günü saat 2’de yayınlarsanız muhtemelen çok fazla görüntülenme elde edemezsiniz.

Başka Birinin Instagram Reels Görüntülemelerini Kontrol Etme

Makaralarınızın görüntülemelerini, beğenilerini ve yorumlarını kontrol etmenin yanı sıra Instagram, aynısını başka birininkiler için de yapmanıza olanak tanır. Başka birinin Instagram makarasını kaç kişinin görüntülediğini kontrol etmekle ilgileniyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Instagram uygulamasını açın.

 2. Görünümlerini kontrol etmek istediğiniz makarayı bulun ve ona dokunun.

 3. Kalp simgesinin altındaki sayıya dokunun. Oynatma sayısını ve makarayı beğenen kişilerin bir listesini göreceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Reels ile ilgili diğer sorularınızın yanıtları burada.

Instagram Stories ve Reels arasındaki fark nedir?

Hikayeler ve Makaralar çok benzer görünse de, dikkate değer birkaç fark vardır.

Birincisi, Hikayeler on beş saniyeyi aşamaz ve 24 saat sonra kaybolurlar. Makaralar otuz saniye uzunluğunda olabilir ve kaybolmazlar.

Bir Hikayede birini etiketlerseniz, bu onların akışında görünmez, ancak bir Makara görünür.

Makaralar ayrıca TikTok videolarına Hikayelerden daha yakındır çünkü bunlara müzik ekleyebilirsiniz. Hikayeler video ve resimlerden oluşabilir. Makaralar yalnızca video olabilir.

Reels’imi herkese açık bir hesapta gizli yapabilir miyim?

Ne yazık ki hayır. Instagram Reels gizlilik ayarlarınız, Instagram hesabınızın gizlilik ayarlarına uygundur. Bu, herkese açık bir hesabınız varsa Reels’inizin herkese açık olacağı anlamına gelir. Özel bir hesabınız varsa Reels özel olacaktır.

Instagram Makaralarımda nasıl daha fazla görüntüleme elde ederim?

Instagram Insights ve makaralarında yeniyseniz, kitlenizin nelerden hoşlandığını denemek ve hızlı bir şekilde öğrenmek için yapabileceğiniz birkaç işlem vardır:

• Farklı stiller deneyin – Başlangıçta, kitlenizin neyi sevdiğini söylemek zor olabilir. Farklı stilleri deneyerek, her stilin aldığı beğeni, yorum, kaydetme ve paylaşım sayısını ölçebilir, böylece hedef kitleniz için neyin işe yaradığına dair fikir edinebilirsiniz. Farklı filtreler ve efektler denemekten çekinmeyin. Zamanla, size ve hedef kitlenize neyin uygun olduğunu öğreneceksiniz.

• Makara uzunluklarıyla deney yapın – Bir makaranın maksimum uzunluğu 60 saniyedir. Ancak bu, makaralarınızı her zaman bu kadar uzun tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Bazen daha kısa makaralar daha etkilidir. Yayınladığınız makaraların türüne ve hedef kitlenizin tercihlerine bağlı olarak en uygun uzunluğu seçebilirsiniz.

• Farklı ses ayarlarını test edin – İzleyicileriniz makaradan keyif almanın yanı sıra iyi sesi de takdir eder. Makaralarınız için ses ile ilgili olarak dikkate alınması gereken birkaç şey var. Her şeyden önce, videonuzdaki orijinal sesi kullanmayı seçebilirsiniz. Bir konserdeyseniz veya bir konuşmayı kaydediyorsanız bu iyi bir seçenektir. Ses kalitesine dikkat edin; zayıfsa, görüntüleyenleriniz muhtemelen bundan hoşlanmayacaktır. Başka bir seçenek de anlatım kullanmaktır. Bir tarif kaydediyorsanız veya bir işlemi anlatıyorsanız, sesinizi kaydetmek ve makaranızda kullanmak iyi bir fikirdir. Instagram Müzik Kitaplığı’ndan bir şarkı da kullanabilirsiniz. Neyi seçerseniz seçin, makaranızın türüne ve amacına uygun olduğundan emin olun.

• Makaraları farklı zamanlarda ve günlerde yayınlamayı deneyin – Zamanlama çok önemlidir. Örneğin, sabah 1’de bir makara yayınlarsanız, büyük ihtimalle akşam 6’da yayınladığınız zamanki kadar izleyici çekmezsiniz. Pazar sabahı yayınlananlar gibi dikkat. Elbette, makara yayınlamak için evrensel zamanlar yoktur. Bu büyük ölçüde hedef kitlenize, yaşlarına vb. bağlıdır. Diyelim ki daha yaşlı bir kitleyi hedefliyorsunuz. Makaranızı Cumartesi günü saat 2’de yayınlarsanız muhtemelen çok fazla görüntülenme elde edemezsiniz.

Makaralarla Anlaşmayı İmzalayın

Instagram, makaralarınızı özel olarak kimlerin görüntülediğini görmenize izin vermese de, onları görüntüleyen kişilerin sayısını görmenizi sağlar. Ayrıca, makaralarınızı beğenen ve yorum yapan kişilerin bir listesini her zaman görebilirsiniz.

Makaralarınızın trendlerini ve ilerlemesini takip etmek istiyorsanız hesabınızı profesyonele çevirin ve Instagram Insights’ın keyfini çıkarın. Bu özellik, makaralarınızın derinliklerine inmenize ve bunları hedef kitlenizin tercihlerine göre ayarlamanıza olanak tanır.

Instagram’da sık sık makaralar yayınlıyor musunuz? Kaç kişinin onları görüntülediğini takip ediyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory