IPhone'da Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır

Eski bir mesajı sildikten sonra gerçekten görmeniz veya ona başvurmanız gerektiğini fark ederseniz ne olur? Mesajda bazı önemli bağlantılar, kaydetmediğiniz bazı fotoğraflar veya başka şeyler olup olmadığı konusunda şansınızın kalmadığını düşünebilirsiniz.

IPhone'da Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır

iPhone'unuzda bir mesajı veya konuşmayı silmek için hareket ettiğinizde, o anda ve orada silinmez (resimlerinizin hemen tamamen silinmediğine benzer şekilde). Bunun yerine, mesajlarınız silinmek üzere işaretlenir ve bu da onları bizim için hala erişilemez ve görünmez kılar.

Silinen metinler, dosyalar kalıcı olarak kaldırılana kadar kısa bir süre için telefonlarımızda kalır. Artık bir mesajı sildiğinizde ne olduğu hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, onları geri almanın yollarına bakalım.

Bir iPhone'daki Metinler Nasıl Kurtarılır

Silinen mesajları kurtarma yeteneğiniz, büyük ölçüde onları sildiğiniz zaman diliminden geçmişte yaptığınız yedeklemelere kadar birkaç faktöre bağlıdır. Bu mesajları veya içeriklerinden herhangi birini kurtarmak mümkün olabilir veya olmayabilir.

iCloud Yedeklemesinden Mesajları Kurtarma

Denenecek ilk şeylerden biri, mesajlarınızı bir iCloud yedeklemesinden kurtarmaktır. Bunun tek dezavantajı, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız ve ardından geri yüklemeniz gerekmesidir.

Telefonunuzdaki diğer önemli verileri kaybetmemek için önce mesajlarınızın iCloud'a yedeklendiğinden emin olun. İşte nasıl:

  1. iPhone'unuzda Ayarlar'a gidin ve en üstteki adınıza dokunun.

  2. Ardından, iCloud'a dokunun .

  3. Mesajlar'ın yanındaki geçiş anahtarının açık olup olmadığını kontrol edin.

Mesajlarınız yeni bir yedeklemeye kaydedildiyse, Depolamayı Yönet seçeneği altında miktarı Gigabayt olarak göreceksiniz .

Mesajlarınızın Bulut'a kaydedildiğini doğruladıktan sonra cihazınızı sıfırlamaya devam edebilirsiniz. İşte nasıl:

  1. iPhone'unuzda Ayarlar'ı açın ve Genel üzerine dokunun .

  2. Aşağı kaydırın ve Sıfırla üzerine dokunun .

  3. Tüm içeriği ve ayarları sil öğesine dokunun .

  4. Telefonunuz silindikten sonra kapanacak ve ardından tekrar açılacaktır. İstemleri izleyin ve WiFi'ye bağlayın. iCloud Yedeklemesinden Geri Yükleme seçeneğini belirleyin .

Daha sonra Apple Kimliğiniz ve şifrenizle giriş yapmanız gerekecek.

Sorumluluk Reddi: Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan önce, daha önemli bilgilerin kaybolmasını önlemek için verilerinizin yedeklendiğinden emin olun. Ayrıca, kilitlenmeyi önlemek için Apple hesabınıza giriş yapabileceğinizi doğrulayın.

Bir iTunes Yedeklemesinden Mesajları Kurtarma

Operatörünüz mesaj yedeklemeyi desteklemiyorsa veya herhangi bir nedenle sizin için çalışmadıysa, denemeniz gereken bir sonraki yöntem budur. Yine de, bu yalnızca mesajlarınız yedeklendiğinde işe yarar. Bu, temel olarak, bir iTunes yedeklemesinden kaybolan verileri geri yükleyeceğiniz gibi çalışır.

  1. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes'un açılmasını bekleyin veya programı manuel olarak kendiniz açın.

  2. Telefonunuzu iTunes'un üst kısmına yakın bir yerde bulunan kutuda göreceksiniz ve üzerine tıklarsanız sizi telefonunuzun bilgi sayfasına götürecektir.

  3. Buradan, Yedeklemeyi Geri Yükle'yi seçmeniz yeterlidir . Telefonunuzu en son yedeklediğiniz zamanki haline geri getirmelidir.

Diğer Apple Cihazlarınızı Kontrol Edin

Tüm mesajlarınız bir cihazdan kaybolduysa, başka bir cihazda bulunmaya devam edebilirler. Eksik mesajlarınız için tüm macOS cihazlarını, tabletlerini veya diğer telefonları kontrol edin.

Apple'ın olağanüstü entegrasyon kurulumu sayesinde eksik mesajlarınız başka bir cihazda olabilir. Hatta daha yaşlı biri. Oradalarsa, daha sonra kurtarmak için iCloud'a veya iTunes'a bir yedekleme yapın.

Kurtarma Yazılımını Kullanın

Yukarıdaki yöntemleri denediyseniz ve hala mesajlarınızı kurtarmadıysanız, denenecek bir şey daha var. Basit bir Google araması, silinen mesajları, fotoğrafları ve diğer verileri kurtardığını iddia eden birden fazla web sitesini gösterecektir. Ancak, bu bir "alıcı dikkat" tavsiyesidir.

Sizin için uygun olanı bulana kadar bu alandaki farklı seçenekler için çevrimiçi incelemelere başvurmak iyi bir fikirdir. Bunlardan bazıları size birkaç dolara mal olabilir, bu nedenle araştırmanızı yaptığınızdan ve en güvenilir gördüğünüzü kullandığınızdan emin olun. Uygulamalar güvenilir olsa ve çoğu için çalışsa bile, sizin için çalışacaklarının garantisi yoktur.

Umarım, bu yöntemleri denerseniz, bunlardan en az biri silinen mesajlarınızı kaydetmenize yardımcı olur. Değilse, telefonunuzdaki mesajları yakından silmeden önce incelemek için bir ders olarak kullanmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Veri kurtarma hizmetlerinin, cihazınızdaki tüm verilere, dosyalara ve bilgilere erişmesi gerekir. Bu, bu hizmetleri kullanırken kendinizi bazı güvenlik risklerine maruz bırakacağınız anlamına gelir. Dikkate alınması gereken başka bir şey de, bazı veri kurtarma hizmetlerinin bir ücret talep etmesi ancak bunu sağlayamamasıdır.Doğru hizmeti bulduğunuzda (ve kullanmadan önce araştırmanızı öneririz), yazılımı kullanmak için büyük olasılıkla bir bilgisayara (Mac veya PC) ihtiyacınız olacaktır. Hizmet, silindikten sonra kalan küçük veri parçalarını kurtaracak ve bilgileri indirilebilir dosyalarda sunacaktır. Mesajlarınızın hala telefonunuzun hafızasında bir yerde saklandığını varsayarsak, bu servisler başarılı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölüm, silinen mesajları geri yüklemeyle ilgili daha fazla sorunuzu yanıtlayacaktır.

Mesajlarımı cep telefonu operatörümden alabilir miyim?

Çoğu durumda, hayır. Ve bunun için iyi bir sebep var. Her ne kadar operatörünüz, kolluk kuvvetleri için ihtiyaç duyulursa, mesajlarınızı muhtemelen bir sunucuda bir yerde saklasa da, çoğu çalışanın bunlara erişimi olmayacaktır. Metinleriniz sizin özel mesajlarınızdır ve bu nedenle birisinin, hatta bir cep telefonu operatörü için çalışan birinin bile bunlara erişmesi olası değildir.

Tecrübeye dayanarak, çalışanın sisteminde metin mesajlarını size göndermeyi, gözden geçirme seçeneği bile yoktur. Ancak, bazı durumlarda kısa mesajlarınızı bir mahkeme celbi ve mahkeme duruşması yoluyla almanız mümkün olabilir.

Silinen mesajlar kalıcı olarak gider mi?

Çoğu durumda, evet. Mesajlarınızı silerseniz ve yedek yoksa, mesajlarınız kesinlikle sıradan günlük kullanıcılar için kaybolur. Ancak bazı durumlarda, kolluk kuvvetleri veya başka bir kurum tarafından kurtarılabilirler.