Samsung'un en yeni SSD'si daha önce karşılaştığınız hiçbir şeye benzemiyor

Samsung Electronics, veri depolamadan çok daha fazlasını yapabilen kurumsal odaklı bir sürücü olan SmartSSD'nin ikinci yinelemesinde kapağı kaldırdı.

Samsung'un en yeni SSD'si daha önce karşılaştığınız hiçbir şeye benzemiyor

Yeni SSD , bir hesaplamalı depolama aygıtı (CSD) olarak sınıflandırılır, bu da veri işlemeyi yerleşik olarak yaptığı ve böylece depolama ile CPU , GPU ve RAM arasında veri aktarma ihtiyacının yarattığı darboğazları en aza indirdiği anlamına gelir .

AMD'nin Xilinx SoC'si ile güçlendirilen ikinci nesil SmartSSD'nin, geleneksel CSD olmayan yapılandırmalara kıyasla, yoğun veritabanı sorguları için işlem süresini %50 ve enerji tüketimini %70'e kadar azalttığı söyleniyor.

Hesaplamalı depolama gelecek mi?

Hesaplamalı depolama, piyasa oyuncuları tarafından birkaç yıldır bilgi işlemde bir sonraki büyük şeylerden biri olarak faturalandırılıyor.

Bu tür sistemlerin iki türü vardır: işlemcileri depolama aygıtının kendisine dahil edenler (Samsung'un SmartSSD'sinde olduğu gibi) ve hesaplama işlemlerini depolama sürücüsünün yakınında bulunan bir depolama hızlandırıcısına iletenler.

Hesaplamalı depolama her kullanım durumu için uygun olmasa da, hesaplama yerine G/Ç performansıyla sınırlı uygulamaları önemli ölçüde hızlandırma potansiyeline sahiptir.

Western Digital Araştırma Başkan Yardımcısı Richard New, “Ana CPU'dan daha verimli bir işleme motoruna, belirli bir ilgi sorununa daha uygun bilgi işlem işlevlerini boşaltmaktan yararlanan geniş bir uygulama sınıfı var” dedi .

“Depolama bağlamında video kod dönüştürme, sıkıştırma, veritabanı hızlandırma gibi uygulamaların bu kategoriye girdiğini düşünebiliriz. Bir depolama cihazıyla yakından eşleştirilmiş bir video kod dönüştürme cihazı, bir video sunucusunun , sistem genelinde gereksiz G/Ç ve veri aktarımlarını en aza indirirken, birçok farklı kalite seviyesinde içeriği daha verimli bir şekilde yayınlamasına izin verebilir."

Ancak, etkili bir CSD geliştirmek kolay olmadı. Tipik olarak, SSD'ler birincil işlevlerine hizmet etmek için güç ve soğutma bütçelerinin %100'ünü zaten kullanıyorlar ve depolamaya entegre edilebilen nispeten düşük performanslı çekirdekler, normal bir CPU ile mevcut performansı hiçbir zaman yakalayamaz.

Ancak işlemci ve yazılım düzeyindeki ilerlemeler sayesinde Samsung, en azından uygulanabilir bir ölçüde bu engelleri aşmış görünüyor.

Şirket , SmartSSD'nin ilk sürümünü 2020'de piyasaya sürdü ve o zamandan beri bir dizi "küresel BT şirketine" diski sağladı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Güney Koreli firma, CSD pazarının çarpıcı biçimde genişlemesini bekliyor.

Samsung Başkan Yardımcısı ve Bellek Çözümü Ürün ve Geliştirme Başkanı Jin-Hyeok Choi, “AMD ile işbirliği içinde birinci nesil SmartSSD'nin ticarileştirilmesi, hesaplamalı depolama pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu” dedi.

“İkinci nesil SmartSSD'nin yükseltilmiş işleme işlevselliği ile Samsung, yeni nesil depolama pazarının sınırlarını genişletirken, veritabanı ve video kod dönüştürme sektörlerinde artan müşteri ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecek.”

İkinci nesil cihazın ne zaman piyasaya çıkacağı ise henüz belli değil.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow