Videoları WordPress web sitenize nasıl yerleştirebilirsiniz?

Kendi kendine barındırılan videolarınızı WordPress sitenize kolaylıkla ekleyin.

Videoları WordPress web sitenize nasıl yerleştirebilirsiniz?

WordPress web sitenize video eklemek, ziyaretçilerinizle etkileşim kurmanın ve içeriğinize başka bir boyut eklemenin harika bir yoludur. 

Neyse ki WordPress, YouTube ve Vimeo gibi popüler video paylaşım sitelerinden video yerleştirmeyi kolaylaştırıyor . Bu makale, videoları WordPress'e nasıl yerleştireceğinizi gösterecektir.

WordPress'te video barındırmanın evrimi

WordPress'in ilk günlerinde sitenize bir video eklemek istiyorsanız, onu web sunucunuza yüklemeniz gerekiyordu. Bu, ekstra bulut depolama alanı ve bant genişliği için ödeme yapmanız ve videolarınızı kodlama ve sıkıştırma zorluğuyla uğraşmanız gerektiği anlamına gelir.

Çok şükür o günler geride kaldı. Günümüzde, videoları WordPress'e yerleştirmenin birçok kolay ve ücretsiz yolu mevcuttur. En popüler yöntem, YouTube veya Vimeo gibi bir video paylaşım hizmeti kullanmaktır.

Bu hizmetlerden birinden bir video gömdüğünüzde, onların sunucularındaki video dosyasına bir bağlantı eklersiniz. Bu, depolama alanı veya bant genişliği kullanımı konusunda endişelenmenize gerek olmadığı ve ayrıca bu hizmetlerin sunduğu HD oynatma, altyazılar vb. gibi birçok özellikten yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Video paylaşım hizmeti kullanmanın bir başka avantajı da sitenize video eklemenin kolay olmasıdır. Özel becerilere veya bilgiye ihtiyacınız yok; sadece birkaç dakika içinde başlayabilirsiniz.

WordPress siteleri için maksimum video boyutu nedir?

WordPress barındırma hizmetinize ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceğinden bu sorunun kesin bir cevabı yoktur . Ancak genel olarak 200MB'a kadar olan videoları sorunsuz bir şekilde yükleyebilmeniz gerekir. 

Daha kapsamlı videolar yüklemeniz gerekiyorsa, yardım için WordPress sunucunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Maksimum video boyutuna ek olarak, videoları WordPress'e yerleştirirken aklınızda bulundurmanız gereken başka gereksinimler de vardır. İlk olarak, WordPress'in videonuzun dosya biçimini desteklediğinden emin olun. Şu anda WordPress şu video formatlarını desteklemektedir: MOV, AVI, WMV, MP4, ve 3GP.

Yukarıdaki gereksinimlerin tümünü karşılayan bir videonuz olduğunda, onu bir WordPress gönderisine veya sayfasına yerleştirmeye hazırsınız demektir.

Bir WordPress web sitesine video eklemenin üç yolu

Bir yerleştirme kodu kullanın

Birçok video paylaşım sitesi, WordPress gönderilerinize ve sayfalarınıza video eklemek için kullanabileceğiniz gömme kodları sağlar. Bir videonun gömme kodunu bulmak için, videoyu paylaşım sitesinde açın ve Paylaş veya Göm düğmesini arayın. Bu düğmeye tıklamak, kopyalayıp gönderinize veya sayfanıza yapıştırmanız gereken kodu ortaya çıkaracaktır.

Bir eklenti yükleyin

Kodlarla uğraşmak istemiyorsanız, bazı harika eklentiler WordPress sitenize video eklemenize yardımcı olabilir. Eklentilerden biri, popüler video paylaşım platformlarından video eklemeyi çok kolaylaştıran Video Embed & Thumbnail Generator'dır.

WordPress video oynatıcısını kullanın.

Videolarınızı WordPress sitenizde barındırmak istiyorsanız yerleşik video oynatıcıyı kullanabilirsiniz. Başlamak için video dosyanızı Medya Kitaplığına yükleyin ve bir gönderiye veya sayfaya ekleyin.

Web sitenize video eklemenin faydaları nelerdir?

Web sitenize video eklemenin aşağıdakileri içeren birçok faydası vardır:

Kullanıcı etkileşimi

Videolar, kitlenizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur. İnsanların bir metin bloğunu okumaktansa bir videoyu izleme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle web sitenize video ekleyerek; insanların dikkatini çekme olasılığınız daha yüksek.

Ayrıca videolar, insanları sitenizde işlem yapmaya teşvik etmeye yardımcı olabilir. Örneğin, satacak bir ürününüz veya hizmetiniz varsa, dönüşümleri artırmak için memnun müşterilerden gelen video referanslarını kullanabilirsiniz.

Artan bekleme süresi

Web sitenize video eklemenin bir başka yararı da, sitede kalma süresini artırmaya yardımcı olabilmesidir. Bekleme süresi, birinin sitenizden ayrılmadan önce sitenizde geçirdiği süredir. Birisi sitenizde ne kadar uzun süre kalırsa, müşteriye veya müşteriye dönüşme olasılığı o kadar artar.

İnsanları sitenizde daha uzun süre tutmanın bir yolu, videolar gibi ek içerik sağlamaktır. Birisi sitenizde video izlemekten hoşlanıyorsa, sitenizin diğer bölümlerine göz atması muhtemeldir.

Artırılmış dönüşümler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, videolar dönüşümleri artırmaya da yardımcı olabilir. Açılış sayfanıza bir video eklemek, dönüşümleri %80 oranında artırabilir. Ayrıca, e-posta pazarlamasındaki videolar, tıklama oranlarını %200-300 oranında artırabilir.

Web sitenizdeki dönüşümleri artırmak istiyorsanız, video eklemek bunu yapmanın harika bir yoludur.

Geliştirilmiş SEO

Son olarak, web sitenize videolar eklemek de SEO'nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir . Bunun nedeni, videoların, kullanıcıların içeriğinizi keşfetmesi için başka bir yol sağlamasıdır. Kullanıcılar videonuzla ilgili anahtar kelimeler aradığında, videonuzun arama sonuçlarında görünme potansiyeli vardır. 

Birisi videonuzu tıklar ve izlerse buna "video görüntüleme" denir. Google, video görüntülemelerini bir sıralama faktörü olarak sayar, bu nedenle videonuz ne kadar çok izlenirse, arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alır.

Videoları doğrudan WordPress'e mi yüklemelisiniz? 

Genel olarak, videoları doğrudan WordPress'e yüklemeniz gerekip gerekmediği konusunda doğru veya yanlış bir cevap yoktur. Kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır.

Ancak, videoları doğrudan WordPress'e yükleyip yüklememeye karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var:

Dosya boyutu: Videolar, web sitenizin dosya boyutunu hızla artırabilir ve bu da sitenizin yüklenme süresini yavaşlatabilir. Dosya boyutu büyük bir videonuz varsa, videoyu YouTube gibi üçüncü taraf bir sitede barındırmak ve ardından videoyu WordPress sitenize yerleştirmek daha iyidir.

Bant genişliği: Web sitenize çok fazla trafik alıyorsanız, videoları doğrudan sitenizde barındırmak çok fazla bant genişliği kullanabilir ve bu da web barındırma sağlayıcınızdan ek maliyetlere yol açabilir. Yine bu durumda videonuzu üçüncü taraf bir sitede barındırmak daha iyidir.

Dosya formatı: WordPress, MP4, WebM ve Ogg dahil olmak üzere birkaç farklı video dosyası formatını destekler. Videonuz farklı bir dosya biçimindeyse, onu desteklenen biçimlerden birine dönüştürmek için WPFormatter gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

WordPress'teki videolar için en iyi format nedir? 

Genellikle kullandığınız WordPress sürümü, sunucunuz ve yüklediğiniz tema gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bununla birlikte, WordPress'te video için MP4 biçimini kullanmanızı öneririz. MP4, çoğu cihaz ve tarayıcıyla uyumlu popüler bir formattır. Ek olarak, dosya boyutu nispeten küçük olmakla birlikte iyi kalite sunar.

Hangi biçimi kullanacağınızdan emin değilseniz, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız önce MP4'ü denemenizi ve diğer biçimleri test etmenizi öneririz.

Sitenize video eklemek artık çok kolay

Gördüğünüz gibi, WordPress web sitenize video eklemenin birçok yolu var. İster bir gömme kodu kullanmak, bir WordPress eklentisi kurmak veya yerleşik video oynatıcıyı kullanmak istiyorsanız, işinize yarayacak bir seçenek var. 

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için gönderinizi yayınlamadan önce mutlaka deneyin. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow