2022'De En Hafif 5 Web Tarayıcısı

Birçoğu için, go-to-web tarayıcıları , tümü tarama ihtiyaçlarınızı desteklemek için mükemmel bir iş çıkaran Google Chrome , Opera , Safari, Edge ve Mozilla Firefox'tur . Yine de oldukça talepkardırlar ve çok fazla sistem kaynağı tüketirler.

2022'De En Hafif 5 Web Tarayıcısı

Bu popüler tarayıcılar, işlemcinize ve RAM'inize ek bir yük getirebilir ve hatta dizüstü bilgisayarınızın pilini daha hızlı tüketebilir. Göz atmanın fiili standartlarından kurtulun ve kendinizi çıplak web tarayıcıları dünyasına kaptırın.

Daha az bilinen hafif tarayıcıları kullanmak, birden çok sekmenin açık olduğu daha sağlam bir tarayıcı tarafından sistem kaynaklarının takılması sorununa mükemmel bir çözümdür. Çoğunlukla, bu tarayıcılar daha iyi bilinen muadilleriyle aynı işi yapar ve performans açısından hiçbir ödün verilmez.

İşte denemek isteyebileceğiniz en iyi 5 hafif web tarayıcısının listesi. Seçimimiz şu anda desteklenen projelere, minimum kaynak kullanımına ve desteklenen işletim sistemlerinin sayısına dayanmaktadır. Ek güvenlik, grafikler ve eklentiler içeren daha sağlam bir web tarayıcısı istiyorsanız, ana akım tarayıcılara bağlı kalmayı düşünebilirsiniz.

1. Soluk Ay

Modern bir CPU'ya, Intel Pentium 4 veya AMD Athlon 64 serisine eşdeğer herhangi bir çok çekirdekli işlemciye sahip herkes için mükemmel bir seçim, Pale Moon'dur. Bu tarayıcı en az 300 MB disk alanı ve 256 MB RAM gerektirir ancak en az 1 GB RAM önerir. Bu çok fazla bellek ve depolama alanı gibi görünebilir, ancak yükleyici uygulama genellikle yüklü uygulamadan çok daha küçüktür ve tarayıcı büyük olasılıkla o kadar fazla RAM kullanmaz.

Şu anda yalnızca Linux ve Windows işletim sistemini destekleseler de, şu anda diğer işletim sistemleri için geliştirme projeleri yürütülmektedir. Bunu Linux'ta kullanıyorsanız kurulum gerekli değildir; dosyayı indirebilir, ayıklayabilir ve çalıştırabilirsiniz.

2. K-Meleon

Win32 için özel olarak tasarlanmış olmasına rağmen, K-Meleon Win64 ve Wine yüklü Linux makinelerinde gayet iyi çalışır. Bu hızlı, hafif tarayıcı, Firefox tarafından tasarlanan Gecko yerleşim motorunu temel alır ve indirme için yalnızca 70 MB disk alanı ve önerilen 256 MB RAM gerektirir.

Hala XP kullanan sistemlerde çalışabileceği göz önüne alındığında, bu tarayıcı daha az kaynak kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Tarayıcıyı SourceForge'dan indirebilirsiniz .

3. Qutetarayıcı

Minimal bir GUI ile tasarlanan ve klavye odaklı, VIM benzeri bağlamalar içeren qutebrowser , birçok geliştirici ve Linux meraklısı için bir rüyanın gerçekleşmesidir.

Bu tarayıcıyı kurmak, onu desteklemek için Python 3.6.1 veya üstü gibi birkaç başka paketin ek kurulumunu gerektirir.

Bu tarayıcının öğrenme eğrisi sizi kolayca korkutabilir, ancak bir kez aşina olduğunuzda, ne kadar verimli olduğuna şaşıracaksınız.

4. Midori

Zorlu bir kullanıcı değilseniz Midori mükemmel bir seçenektir. İyi bir özellik seçimi sunan açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Üstelik en az kaynak tüketen tarayıcılardan biri olarak öne çıkıyor.

Özellikler açısından, bu tarayıcı HTML5 ve RSS desteği, anonim tarama, yazım denetleyicisi ve daha fazlasını sunar. Midori ayrıca yazı tipi/görüntüleme ve gizlilik ayarları gibi bazı ekstralar içerir. Önceden, bilgilerinizin gizliliğini korumak için varsayılan arama motoru olarak şifrelenmiş DuckDuckGo'yu kullanıyordu; ancak Midori, çok daha hızlı performans sağlamak için kısa süre önce şifrelenmemiş Lycos'a geçti.

Minimalist kullanıcı arayüzü, bu tarayıcının bir başka özelliğidir. Midori'nin bir arama çubuğu ve birkaç olağan düğmesi var, ancak bu kadar, aramanın merkezde olmasını sağlıyor.

5. Kullanışlı IceDragon

Tanınmış bir siber güvenlik şirketi tarafından geliştirilen Comodo IceDragon , bir tarayıcının güç merkezidir. Tarayıcının kendisi, Mozilla Firefox'a benzer özelliklere ve tüm verileri olduğu gibi tutmak için sağlam bir güvenliğe sahiptir. Her zamanki eklentiler, uzantılar, menüler ve daha fazlasını elde edersiniz.

IceDragon, bir URL'yi bir IP adresine dönüştürmek için Comodo DNS sunucularını kullanır. Daha da önemlisi, bu tarayıcının özel bir sanal konteyneri vardır. Bu, sisteminizle iletişim kurmadığı anlamına gelir, bu nedenle kötü amaçlı yazılımların bilmeden bilgisayarınıza bulaşma riski yoktur.

Bu hafif tarayıcı, size kilitlenme ve performans raporlarını kaldırma seçeneği sunar ve ayrıca web sayfalarını olası tehditlere karşı tarar. IceDragon Windows üzerinde çalışır ve 128 MB RAM ve 40 MB sabit disk alanı gerektirir.

Windows için tasarlanmış olmasına rağmen, Microsoft daha fazla programı çapraz uyumlu hale getirmek için büyük önlemler almıştır. Sonuçta Red Hat ve Oracle bilinen Microsoft şirketleri.

Mansiyon – Lynx Web Tarayıcısı

Halen aktif olarak desteklenen dünyanın en eski web tarayıcısı olarak bilinen Lynx , Linux, MAC, Windows ve daha fazlasında çalışan metin tabanlı bir tarayıcıdır. Herkes için olmasa da, metin tabanlı bir web tarayıcısı, reklam izleme ve tanımlama bilgilerinin doğası gereği birkaç güvenlik özelliği sunar. Geleneksel reklam izleme, resimleri veya çerezleri işlemediğinden hiçbir etkisi yoktur.

Lynx, geleneksel sekmeler veya tanımlama bilgileri sunmasa da, belirli web sitelerinden tanımlama bilgilerini beyaz listeye ve kara listeye almanıza olanak tanıyan uzantılar vardır.

Grafiklere veya terminal penceresinden çalışmaya ihtiyacınız yoksa Lynx'e bakın. Bu tarayıcının hala destekleniyor olmasının bir nedeni var.

Linux/Unix Tabanlı İşletim Sistemi için Hafif Tarayıcılar

Unix, Linux veya diğer Unix benzeri işletim sistemlerini kullananlar için size özel birkaç seçeneğiniz var. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda minimalist tasarımlı, hafif tarayıcı var, bu yüzden sadece birkaçını listeleyeceğiz.

Kişisel güvenlik ve gizlilik göz önünde bulundurularak tasarlanan Dillo web tarayıcısı, sistem kaynaklarının kullanımı söz konusu olduğunda az yer kaplar. CC++ ile yazılan Dillo, hızlı ve verimli bir tarayıcıdır.

NetSörf

Yalnızca 16 MB indirme alanı gerektiren NetSurf , sekme başına 30 MB kadar az RAM kullanabilenden daha hızlı ve verimli bir tarayıcıdır. NetSurf çeşitli cihazlarda, hatta gömülü sistemlerde çalışabilir. Harika bir alternatif için bu kompakt tarayıcıya göz atın.

Bir Windows sürümü olmasına rağmen, bazı özellikler mevcut değil ve çöktüğü biliniyor, bu yüzden şimdilik bunu bir Linux tarayıcısı olarak listeliyoruz.

GNOME Ağı

GNOME masaüstü ortamı için geliştirilen GNOME Web , GNOME 3'ün tasarım felsefelerine bağlı kalan basit ve zarif bir tarayıcıdır. WebKit motoruyla oluşturulan GNOME Web, kod adı Epiphany de harika bir tarayıcıdır.

En Hafif Web Tarayıcısı Nedir?

Soluk Ay . Bu liste uğruna, Pale Moon büyük olasılıkla en hafif olacak. Nadir olsalar da, diğer tarayıcıların bazılarında, Pale moon'dan daha fazla kaynak gerektirmelerine neden olabilecek bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

2022'deki En İyi Genel Tarayıcı nedir?

Firefox. Firefox , diğer pek çok daha hafif tarayıcıdan daha büyük bir RAM domuzu olarak kabul edilse de; ancak, hemen hemen her kategoride hala en iyisi. En hızlı internet tarayıcılarından biridir, özel pencerelere sahiptir ve kötü amaçlı yazılımları güvenilir bir şekilde engeller.

En Güvenli Tarayıcı Hangisi?

Firefox, IceDragon. Evet, yine Firefox. Popüler web tarayıcıları arasında Firefox en güvenlisidir ve kötü amaçlı yazılım açısından sürekli olarak düşük oranlardadır. IceDragon, daha hafif tarayıcılar için en güvenli olanıdır, çünkü bu tarayıcı en fazla desteğe ve sanal bir kapsayıcıya sahiptir. Bu, IceDragon'un sisteminizle doğrudan etkileşime girmediği anlamına gelir.

Bir tarayıcıdan daha fazla gizlilik ve güvenlik istiyorsanız, uzantı olarak komut dosyası yok ve reklam engelleme olup olmadığını kontrol edin, komut dosyası yok, reklam engellemeden daha önemlidir.

Son Karar

Bu listedeki tarayıcılardan birini en iyi olarak seçmek neredeyse imkansız. Her biri kendi açısından üstündür ve nihai seçim, kişisel tercihinize ve tarama ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Örneğin, VIM tarzı tuş bağlantılarının hayranıysanız, Qutebrowser'a göz atın. Daha az öğrenme eğrisine sahip bir tarayıcı istiyorsanız, Pale Moon'a göz atın. Hepsi, daha sağlam emsallerine kıyasla sisteminizde önemli ölçüde daha az zorlama ile hoş bir tarama deneyimi sağlar.

Unutmayın, tüm bu tarayıcıları indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir. Seçtiğinizi beğenmediyseniz, kaldırın ve başka bir tane deneyin.