iOS 16, bu harika gizli yeniliği içeriyor

iOS 16 arkaplandan özneyi kaldırma özelliği geliyor

iOS 16, bu harika gizli yeniliği içeriyor

Bir şeyi açıklığa kavuşturarak başlayalım: Apple'ın bir sonraki büyük mobil platform güncellemesi iOS 16, nihai sürüme daha aylar var ve şu anda yalnızca geliştirici beta sürümünde. Herkese açık beta, önümüzdeki hafta (3 Temmuz haftası) kadar kısa sürede gelebilir. Bu, öğrendiklerimden bahsederken size geçen ay Apple WWDC 2022 açılış konuşmasında gördüğümüzden fazlasını gösteremeyeceğim anlamına geliyor .

Elbette, bir fotoğraftan bir bulldog yakalayan ve rastgele bir Mesaj'a bırakan birinin demosu kendi başına oldukça güzeldi. Aslında onu kullanmak başka bir şey.

Söyleyebileceğim kadarıyla, kitaplığınızdan ne tür bir fotoğraf kullandığınız, hatta yaşının önemi yok. Net bir konusu (veya konuları) olan hemen hemen her fotoğraf, Konuyu Arka Plandan Kaldır özelliği için bir oyundur.

Açılış konuşmasında gösterildiği gibi, fotoğrafı iPhone'da açar ve parmağınızı konunun (veya bir grup insanı yakalamanıza izin vermekten mutluluk duyduğu için birden fazla konunun) üzerine koyarsınız. Konuyu çerçeveleyen ve parmağınızın kontrolüne taşıyan harika bir görsel efekt sayesinde iPhone'unuzun konuyu bulduğunu biliyorsunuz.

Apple'ın geçen ay bana söylediği gibi , konuları belirleme yeteneği, şirketin hızla gelişen görüntü segmentasyon teknolojisinin bir parçasıdır. Apple, yalnızca görüntü nesnenizi zamanın önüne koymak için kilit ekranında kullanır. Özneyi Arka Plandan Kaldırma durumunda, fotoğraf öznesini seçip hemen her yere taşımanıza olanak tanır.

WWDC açılış konuşması sırasında ne gördüğümü anladım, ancak bununla birlikte gelen radikal iOS değişikliğini Arka Plandan Kaldırma özelliğini kendim deneyene kadar anladım.

Bakın, iOS 16'nın bir fotoğraftaki herhangi bir konuyu (kişi, çiçek, kuş, köpek) tanımlayıp kaldırabilmesi harika. Anlamadığım şey, bu konuyu başka bir yere nasıl taşıyabilirsiniz. Bu bir kes-yapıştır özelliği değildir; aynı zamanda Google Pixel'in Sihirli Silgisi gibi bir fotoğraf düzenleme özelliği de değildir. Daha çok mobil platform sihirli halı gezintisi gibi.

Bir konu seçtikten sonra, parmağımın altındaki kayan görüntüyle ne yapacağımı bulmaya çalışırken bir an durakladım. WWDC demosu sırasında olduğu gibi Mesajlar'a nasıl ulaştırabilirim?

İçgüdüsel olarak, bir parmağımı konunun üzerinde tuttum ve diğer elimle ekrana dokundum ve ana ekranıma erişmek için alttan yukarı doğru süpürdüm. Sonra Mesajlar'ı seçtim.

Yakalanan görüntüyle birlikte mesaj listemin üzerine gelip onu dizilerden birine bırakabileceğimi veya doğrudan açık bir mesaj görüşmesine gidebileceğimi öğrendim.

ios 16

Alternatif olarak, Notes veya Keynote gibi farklı bir uygulamayı açıp girebilirim. Parmağımı yakalanan konunun üzerinde tuttuğum sürece, diğer elimle yeni uygulamalar başlatmak veya üçte birini yukarı kaydırmak dahil istediğim her şeyi yapabilirdim. tüm açık uygulamalarıma erişmek için ekranın altından yol ve konuma bırakmak istediğim yeri seçmek.

Daha önce iOS 16'nın çok pencereli bir sistem gibi bu şekilde çalıştığını hiç hatırlamıyordum.

Garip, havalı ve iOS'un önceki sürümlerinden belirgin bir şekilde ayrılıyor. Her zaman çoklu dokunmaya sahip olduk, ancak bu çok modlu dokunmaya benziyor - ve önyükleme yapmak için oldukça çılgın yeni bir görüntü özelliği var.

Konuyu Arka Plandan Kaldırma'nın Apple sonbaharda iOS 16'nın son sürümünü piyasaya sürmeden önce birçok değişikliğe uğraması mümkündür, ancak bu devrim niteliğindeki değişiklikten geriye doğru gittiğini görmüyorum (ki bu aynı zamanda iPadOS 16'da da işe yarıyor). Bu büyük bir şeyin başlangıcı.