Açılan ancak hiçbir şey göstermeyen bir bilgisayar nasıl düzeltilir?

Bilgisayarınız açılıyor ve fanlar dönüyor ancak ekranda hiçbir şey görüntülenmiyorsa düzeltilmesi gereken bir sorun var demektir. En yaygın olanlardan biri olabilir ve düzeltilmesi nispeten kolay olabilir veya daha karmaşık olabilir. Soruna neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltileceğini bulmak için biraz araştırma yapmamız gerekecek. Bu sorunu nasıl gidereceğiniz konusunda size yol göstereceğiz ve sorunu kendiniz düzeltmeye […]

Açılan ancak hiçbir şey göstermeyen bir bilgisayar nasıl düzeltilir?

Bilgisayarınız açılıyor ve fanlar dönüyor ancak ekranda hiçbir şey görüntülenmiyorsa düzeltilmesi gereken bir sorun var demektir. En yaygın olanlardan biri olabilir ve düzeltilmesi nispeten kolay olabilir veya daha karmaşık olabilir. Soruna neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltileceğini bulmak için biraz araştırma yapmamız gerekecek.

Bu sorunu nasıl gidereceğiniz konusunda size yol göstereceğiz ve sorunu kendiniz düzeltmeye çalışabileceğiniz harika araçlar sunacağız.

Bekleyin ve yeniden başlatın

Herhangi bir şey yapmadan önce bir saniye bekleyin. Bilgisayarınızın belleği yeniden yapılandırması veya USB bağlantı noktalarınızı başlatmasının alışılmadık derecede uzun sürmesi ihtimali vardır. Veya önyükleme işleminin başka bir tuhaflığı olabilir. Birkaç dakika sonra hâlâ boş ekrana bakıyorsanız bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin. Bu kadar çok sorunun çözülebileceği şaşırtıcıdır ve boş bir ekrana önyükleme yapmak bunlardan biridir.

Dijital Trendler

Monitörü kontrol edin

Basit görünebilir, ancak monitörün açık ve bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını bir kez daha kontrol edin. Gücü olduğunu bildiren bir tür LED göstergesine sahip olmalı ve hiçbir şey göstermese bile “açılmalıdır”. Bu, ekranda dolaşan bir logo veya bekleme moduna girdiğini belirten bir mesaj veya benzeri bir şey anlamına gelebilir.

Monitörün ayrıca bilgisayarınızdaki doğru bağlantı noktasına bağlanması gerekir. Bu bir video çıktısı grafik kartı veya yerleşik grafik kullanıyorsanız anakart. Şüpheniz varsa kabloyu her iki ucundan çıkarın ve tekrar takın. Kablonun hasar görmüş olabileceğinden şüphelenmek için herhangi bir nedeniniz varsa, kabloyu başka bir kabloyla değiştirmeyi deneyin.

Monitörün açık olmasına rağmen çalışmıyor olması pek olası değildir. Ancak oyun konsolu veya başka bir bilgisayar gibi başka bir cihaza takarak da çalışıp çalışmadığını bir kez daha kontrol edebilirsiniz.

Asus Q Kodu ekranı.

Asus

Posta kodunu kontrol edin

PC sorunu çözmenize yardımcı olduğunda PC’de sorun giderme çok daha kolaydır ve neyse ki birçok modern PC bunu yapar. Anakartınızda üzerinde posta kodu bulunan bir LED göstergesi, bir Q-Code ekranı varsa veya belirli bir düzende size bip sesi çıkarıyorsa bunu not edin. Anakart kılavuzunuz veya üreticinin web sitesi bu kodların ne anlama geldiğine ilişkin bir sözlük içerecek ve sizi doğrudan karşılaştığınız soruna yönlendirecektir.

Sorunu öğrendikten sonra aşağıdaki en alakalı bölüme geçin. Bu kod sizde yoksa veya sisteminiz bip sesi çıkarmıyor veya herhangi bir bilgi vermiyorsa aşağıdaki adımlarla devam edin.

Ayrıca, size bu işlevselliği sağlamak için bilgisayarınıza takmak üzere posta kodu test kartları da satın alabilirsiniz. Ne kadar iyi çalıştıkları hakkında konuşamayız, ancak sorununuzu gidermek için ekstra yardıma ihtiyacınız varsa bunlar bir seçenektir.

CMOS’u sıfırlayın

CMOS, anakartınızın temel BIOS/UEFI ayarlarını saklayan küçük bir bellek parçasıdır. Bazen bu ayarlar önyükleme sorunlarına neden olabilir; bu nedenle belleği sıfırlamak, gayet iyi çalışan temel bilgilere geri dönmenizi sağlayabilir.

Anakartınızda bir CMOS/BIOS sıfırlama anahtarı veya atlama kablosu bulunabilir. Daha fazla bilgi için kılavuzunuza veya üreticinin web sitesine bakın. Aksi takdirde, anakartınızdaki küçük düğme pilini çıkararak bunu eski yöntemle yapabilirsiniz. Ona ulaşmak için diğer bileşenleri kaldırmanız gerekebilir, ancak o oradadır. Çıkarın, ardından güç kablosunu bilgisayarınızdan çıkarın ve güç düğmesini 30 saniye basılı tutun. Daha sonra pili tekrar takın ve bilgisayarınızı tekrar açmayı deneyin.

MSI anakartındaki CMOS pil.

Anirudh Gadgil/Unsplash

Gereksiz her şeyi kaldırın

Yalnızca klavyeyi, fareyi ve monitörü takılı bırakarak bilgisayarın arkasından ihtiyacınız olmayan her şeyi çıkarın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

Bir sonraki, daha sert adım, aynısını dahili bileşenlerle yapmaktır. Bu, USB hub’ları veya ağ kartları gibi tüm eklenti kartlarının, tüm ek belleklerin (yalnızca bir çubuğa ihtiyacınız vardır), işletim sistemini içermeyen tüm ikincil depolama sürücülerinin (isterseniz hepsini kaldırabilirsiniz) çıkarılması anlamına gelir. iki kat eminiz, çünkü bilgisayarın gönderim yapması ve monitörün açılması için bir sürücüye ihtiyacınız yoktur). Ayrıca CPU veya GPU soğutmanızın parçası olmayan soğutma fanlarının ve fan denetleyicilerinin veya RGB aydınlatma sistemlerinin bağlantısını da kesmelisiniz.

Bilgisayarınız yerleşik grafikleri destekliyorsa, grafik kartını da çıkarıp yerleşik grafik kartıyla denemeyi deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınız her şeyi kaldırdıktan sonra çalışmaya başlarsa bu harika bir haber! Şimdi, bir seferde bir bileşeni ve çevre birimini yavaşça yeniden takın ve tekrar çalışmayı durdurup durdurmadığını görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer öyleyse, sorunlu bileşeni buldunuz.

Belleği iki kez kontrol edin

Bellek sorunları PC posta sorunlarına neden olabilir; bu nedenle, varsa başka bir kit ile değiştirerek belleğin sorun yaratmadığından emin olun. Alternatif olarak, birinci çubuktaki tüm çubukları çıkarın ve önyüklemeyi deneyin. İşe yaramazsa, o çubuğu diğer çubuklarınızdan biriyle değiştirin.

Intel'in 14900K CPU'su bir anakarta takılı.

Jacob Roach / Dijital Trendler

CPU’nuzu düşünün

Sorununuza CPU neden oluyor olabilir. Tüm belleği çıkarın ve bilgisayarı başlatmayı deneyin. Bellek olmadığını belirtmek için size farklı bir hata kodu göstermeli veya bir dizi posta kodu bip sesi vermelidir. Bu olursa, CPU iyi durumda olmalıdır. Olmazsa CPU sorununuz olabilir; ancak sorun anakartta da olabilir.

CPU’nuzu yeniden yerleştirmek de sorunu çözebilir. Bizi takip edin Daha fazla yardım için CPU kurulumuna ilişkin kılavuza bakın.

Fiziksel hasar olup olmadığını inceleyin

Bu noktada bilgisayarınız hala açılmıyorsa, muhtemelen soruna neden olan bazı hasarlı veya yanlış monte edilmiş donanımlar vardır. Herhangi bir belirgin fiziksel stres veya hasar belirtisi olup olmadığını görmek için anakartınıza, grafik kartınıza, belleğinize ve işlemcinize göz atmanız faydalı olabilir.

Açıkça hasar görmüş bir şey bulursanız o bileşeni değiştirmeyi deneyin. Aksi takdirde, sahip olduğunuz tek gerçek seçenek, çalışan bir sistemde her bileşeni ayrı ayrı test etmek veya tamamen yeni bir bilgisayar tercih etmektir.

Yeni bir işlemciye mi ihtiyacınız var? Bunlar 2024’ün en iyi CPU’ları. Anakart çalışıyor mu? İşte yeni bir tanenin nasıl seçileceği.

Editörlerin Önerileri


Teknory