Android telefonunuz şarj olmuyor mu? İşte nasıl düzeltileceği

Adını verin ve muhtemelen bunu yapmak için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Randevu almak, fotoğraf çekmek, oyun oynamak, işlerinizi takip etmek, TV izlemek; akıllı telefonunuz kolayca işinizin ve oyununuzun merkezi haline gelebilir. Hayatınızı akıllı telefonunuza dayandırmak çok kolaydır, bu da bir şeyler ters gittiğinde durumu iki kat yıkıcı hale getirir. Pil, bir akıllı telefonun en önemli noktasıdır […]

Android telefonunuz şarj olmuyor mu?  İşte nasıl düzeltileceği

Adını verin ve muhtemelen bunu yapmak için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Randevu almak, fotoğraf çekmek, oyun oynamak, işlerinizi takip etmek, TV izlemek; akıllı telefonunuz kolayca işinizin ve oyununuzun merkezi haline gelebilir. Hayatınızı akıllı telefonunuza dayandırmak çok kolaydır, bu da bir şeyler ters gittiğinde durumu iki kat yıkıcı hale getirir.

Pil, bir akıllı telefonun en önemli noktasıdır ve çoğu insanın onu günde en az bir kez şarj etmesi gerekir; bu nedenle, şarj edilememeye başlarsa, cihazınızın kullanılamaz hale gelmesi için yalnızca çok kısa bir zaman aralığınız vardır. Neyse ki, telefonunuzun şarj etmeyi reddetmesinin çeşitli nedenleri olduğundan, hepsi kaybolmayabilir. İşte neyin yanlış gitmiş olabileceği ve şarj olmayan bir Android telefonun nasıl düzeltileceği.

Christine Romero-Chan / Dijital Trendler

Android telefonunuz neden şarj olmuyor?

Telefonunuzu tamir etmeden önce neden şarj olmadığını bulmamız gerekiyor. Şarj edilmemesinin birkaç nedeni var ve bunları aşağıda inceleyeceğiz.

Kısacası, şarj bağlantı noktasının incelenmesi de dahil olmak üzere akıllı telefonunuzun birkaç fiziksel öğesini kontrol etmeye hazırlıklı olmanız gerekir. Ancak sizden ayrıca telefonunuzun kendisini incelemenizi (eğer hala açıksa), etkin uygulamaları temizlemenizi ve birkaç hızlı kontrol daha yapmanızı isteyeceğiz. Ayrıca şarj cihazınızı ve fişinin takılı olduğu prizi de kontrol etmenizde fayda var. Son olarak, bazı durumların telefonun şarj olma özelliğini engelleyebileceğini unutmayın.

Telefonunuzun şarj edilememesinden fiziksel ortam da sorumlu olabilir; bu nedenle, onu taşımaya veya biraz beklemeye de hazırlıklı olmanız gerekir.

Şarj olmayan Android telefonunuzu nasıl düzeltebilirsiniz?

Gitmeye hazır? Peki, telefonunuzu düzeltmeye çalışmak için bazı işlemler yapalım.

Aşama 1: Öncelikle şarj cihazınızın şarj bağlantı noktanızı engellemediğinden emin olun. Kılıflar, özellikle de şarj bağlantı noktası çevresinde koruma varsa, burada genellikle bir sorun ortaya çıkabilir. Kablo özellikle kalınsa şarj bağlantı noktasına düzgün şekilde bağlanamayabilir. Kasayı çıkarıp tekrar deneyin.

Xiaomi 14 Ultra plastik kasasıyla.

Andy Boxall / Dijital Trendler

Adım 2: Telefonunuzun fiziksel durumunu kontrol edin. Yakın zamanda suya mı batırıldı? Eşit suya dayanıklı telefonlar, şarj bağlantı noktasında nem tespit edilirse şarj etmeyi reddeder. Genellikle bu durumda sizi bilgilendirir, ancak telefonunuz yakın zamanda suya düştüyse, suyun buharlaşması için bir gün boyunca bir kenara bırakmayı deneyin.

Aşama 3: Benzer şekilde, eğer sıcak bir günse, bu durum telefonun şarjının durmasına neden olabilir. Telefon çok sıcak olduğunu tespit ederse pili korumak için şarjı keser. Telefonunuzu daha serin bir yere taşıyın, soğumasını bekleyin ve ardından tekrar şarj etmeyi deneyin.

Pirinç içine batırılmış bir akıllı telefon.

tuastonvilla / 123RF.com

Adım 4: Kablo dahil şarj bloğunuzu hızlıca kontrol edin. Arızalı bir şarj cihazı, şarj sorunlarından çok daha tehlikeli ve endişe verici olabileceğinden, herhangi birinde hasar varsa değiştirin. Her şey yolunda görünüyorsa, varsa farklı bir şarj cihazı ve kablo kullanmayı deneyin.

Adım 5: Ayrıca duvar prizini de kontrol etmeye değer. Görünür bir hasar varsa, o zaman hatalı olabilir. Hasar görebiliyorsanız prizi kullanmayın ve bakması için bir elektrikçi çağırın. Sorunsuz görünüyorsa, çalışıp çalışmadığını görmek için lambaya başka bir şey takmayı deneyin.

Beyaz bir Belkin şarj cihazı masanın üstündeki prize takılıydı.

Joe Maring / Dijital Trendler

Adım 6: Şarj bağlantı noktası, akıllı telefonlarda, özellikle de eski cihazlarda yaygın bir arıza noktasıdır. Şarj kablonuzu telefonunuzdayken hafifçe oynatın; gevşek mi geliyor? Kablo belirli bir yere tutulduğunda şarj olmaya başlıyor mu? Eğer öyleyse, şarj bağlantı noktanız arızalı olabilir.

Adım 7: Şarj portuna ikinci bir nokta olarak, bir el feneri alın ve orada herhangi bir kir kalıp kalmadığını görmek için ona hızlıca bakın. Herhangi bir şeyi yerinden çıkarıp çıkaramayacağınızı görmek için plastik kürdan gibi nispeten yumuşak bir şeyle etrafı biraz dürtün. Alternatif olarak içine bir kutu basınçlı hava püskürtmeyi deneyin. Bunun için asla metal bir şey kullanmayın ve çok dikkatli olun çünkü şarj pinleri kırılgan olabilir.

Google Pixel 8a'nın şarj bağlantı noktası.

Andy Boxall / Dijital Trendler

Adım 8: Telefonunuz açıksa açık uygulamaları kapatın. Zorlu uygulamalar, şarj cihazınızın sağlayabileceğinden daha fazla güç çekiyor olabilir; bu, teknik olarak güç alırken bile pilinizin boşaldığı anlamına gelebilir. Şüpheniz varsa, telefonunuzu kapatmak veya yeniden başlatmak her zaman faydalı olacaktır.

Adım 9: Telefonunuzda kablosuz şarj var mı? Eğer öyleyse, çalışıp çalışmadığına bakın. Başka bir şey olmasa bile, bu, kablolu şarj sorununuzu çözerken telefonunuzun çalışır durumda kalması için iyi bir geçici çözüm olabilir.

Bir masanın üzerinde Twelve South PowerPic Modu.

Oniki Güney

Adım 10: Son olarak, telefonunuz kaç yaşında? Pilinizin değiştirilmesi gerekebilir mi? Telefonunuz üç veya dört yaşından eskiyse değiştirilmesi gerekebilir. Çoğu modern telefonun kapalı bir kasası olduğundan, durum böyleyse kişisel olarak yapabileceğiniz hiçbir şey olmayabilir ve daha özel aletler kullanmadan yeni bir pili kolayca değiştiremezsiniz.

Telefonunuz hala şarj olmuyorsa ne yapmalısınız?

Yapabileceğiniz hiçbir şey yoksa, bir profesyonel çağırmanın zamanı gelmiştir. İşte keşfetmeniz gereken bazı seçenekler.

Aşama 1: Telefonunuz şu anda garanti veya sözleşme kapsamındaysa, satın aldığınız satıcıyla görüşün. Bir hata olup olmadığını öğrenebilmeli ve umarım sizin için düzeltebilmelidirler.

Samsung telefonunu tamir eden bir kişi.
Samsung telefonunu tamir eden bir uBreakiFix uzmanı

SAMSUNG

Adım 2: Belki de yaş nedeniyle garanti kapsamında onarım söz konusu değilse, masrafları size ait olacak şekilde onarılmasını sağlayın. Bunun için resmi rotaya gitmek (ki bu daha pahalı olacaktır) ya da yardımcı olabilecek üçüncü taraf bir tamirhane bulmak (daha ekonomik) gibi seçenekleriniz vardır. Hangi rotaya giderseniz gidin, seçtiğiniz mağazaya ilişkin incelemelere göz atmayı unutmayın, böylece iyi bir mağazaya gittiğinizden emin olabilirsiniz.

Samsung Galaxy S24 Ultra'nın ekranı bir bankta duruyor.

Andy Boxall / Dijital Trendler

Aşama 3: Son çözüm yeni bir telefon almaktır. Telefonunuz eskiyse (yani üç yıldan daha eskiyse) telefonunuzun şarj olmaması, bir yükseltme almanın işareti olabilir. Yükseltmenin getirdiği bonuslar, yeni ve eski telefonunuz arasındaki farklara bağlı olacaktır, ancak daha hızlı bir işlemci, daha iyi bir ekran ve daha iyi bir kamera beklemek olağandır; bunların tümü akıllı telefonunuzun kullanımına yeni bir soluk getirebilir. Listemize göz atın harika seçenekler için en iyi Android telefonlar.

Editörlerin Önerileri


Teknory