Telefonunuzu Kimin Hacklediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Çoğu insan, telefonlarında e-postalardan ve sosyal medyadaki mesajlardan hassas bankacılık ayrıntılarına kadar bir hazine dolusu kişisel bilgi bulundurur. Sonuç olarak, kötü niyetli aktörler genellikle gizliliğinizden ödün vermek veya kimliğinizi kötüye kullanmak için bu cihazları hedefler. Hassas verileriniz, tanıdıklarınızdan siber suçlulara kadar birçok kişinin aklını çelebilir. Bu nedenle, bir telefon hacklemesinin arkasında kimin olduğunu bulmak zor […]

Telefonunuzu Kimin Hacklediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Çoğu insan, telefonlarında e-postalardan ve sosyal medyadaki mesajlardan hassas bankacılık ayrıntılarına kadar bir hazine dolusu kişisel bilgi bulundurur. Sonuç olarak, kötü niyetli aktörler genellikle gizliliğinizden ödün vermek veya kimliğinizi kötüye kullanmak için bu cihazları hedefler.

Hassas verileriniz, tanıdıklarınızdan siber suçlulara kadar birçok kişinin aklını çelebilir. Bu nedenle, bir telefon hacklemesinin arkasında kimin olduğunu bulmak zor olabilir. Yine de, telefonunuzu kimin hacklediğini bulmak için atabileceğiniz bazı adımlar var.

Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Telefonunuzu Kimin Hacklediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Günümüzde siber saldırıların çoğu parasal kazanç için motive ediliyor. Bu saldırılar sırasında bilgisayar korsanları, işletim sisteminizdeki veya indirdiğiniz uygulamalardaki güvenlik açıklarından yararlanmak için genellikle kötü amaçlı yazılımlardan yararlanır. Güvenliği ihlal etmek için kötü amaçlı yazılım kullandıktan sonra kimlik bilgilerinizi karanlık ağda satabilir, finansal hesaplarınıza erişebilir veya hassas verilerinizi fidye için tutabilirler.

Birkaç aşırı durumda, telefonunuz, hayatınızdaki hareketlerinizi ve eylemlerinizi izlemek veya özel bilgilerinize erişmek isteyen biri tarafından hacklenebilir.

Şüpheli listenizi daraltmak için telefonunuzun güvenliğinin nasıl ihlal edildiğini belirlemelisiniz. İşte yapmanız gerekenler.

Uygulama Listenizi Kontrol Edin

Uygulamalar, bilgisayar korsanlarının telefonunuzun kontrolünü ele geçirmesi için en yaygın yollardan biridir. Bu nedenle, cihazınız garip davranıyorsa hemen uygulama listenizi gözden geçirmelisiniz.

İndirdiğinizi hatırlamadığınız herhangi bir uygulama görürseniz, onları çevrimiçi aramalı ve incelemelerine bakmalısınız. İncelemeler, şüpheli etkinlikten bahsedebilir ve bu da uygulamanın saldırının temeli olduğunu doğrular. Alışılmadık bir uygulama fark etmezseniz, bir güvenlik taraması yapmalısınız. Bazı kötü amaçlı yazılımlar tespit edilmekten kaçınmak için tasarlanmıştır, bu nedenle onu kendi başınıza bulamayabilirsiniz.

Bilgisayar korsanları, telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştırırken sizi nadiren kişisel olarak hedefler. Bunun yerine, mümkün olduğu kadar çok insandan mümkün olduğu kadar çok veriyi sıyırmak niyetiyle kötü amaçlı yazılımları rastgele dağıtıyorlar. Sonuç olarak, telefonunuzu özellikle kimin hacklediğini bulma şansınız olmayacak.

Bununla birlikte, şüpheli uygulama ticari bir casus yazılımsa, saldırının arkasında kimin olduğunu bulma olasılığınız yüksektir. Ne yazık ki, uygulamanın kendisi pek yardımcı olmayacak. Bu uygulamalar genellikle ele geçirilen bilgileri doğrudan onlara göndermeyerek bilgisayar korsanının kimliğini korur. Sonuç olarak, casus yazılımı yükleyen kişinin ayrıntıları, virüslü cihazda hiçbir yerde saklanmaz.

Ancak casus yazılımın doğrudan akıllı telefonunuza yüklenmesi durumunda, bilgisayar korsanının cihazınıza fiziksel erişimi olmalıdır. Bu bilgiler, şüphelilerin bir listesini oluşturmanıza ve akıllı telefonunuza casus yazılım yerleştirmekten kimlerin yararlanacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu uygulamaların yüklenmesinin çok kısa sürdüğünü unutmayın, bu nedenle kısa bir süreliğine telefonunuza erişmiş olabilecek kişileri düşünün.

Telefon Faturanızı Kontrol Edin

Telefon faturanızda hiç göndermediğiniz kısa mesajların ücretleri listeleniyorsa, telefonunuza muhtemelen kötü amaçlı yazılım bulaşmıştır. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar, telefonunuzu yüksek oranlı metinler gönderip almaya zorlayarak siber suçlular için gelir elde etmek üzere tasarlanmıştır.

Ne yazık ki, bu saldırılar nadiren hedeflendiğinden muhtemelen telefonunuzu kimin hacklediğini tam olarak bulamayacaksınız. Ancak, bu ücretleri aşağıdaki yollardan biriyle durdurabilirsiniz:

  • Bilinmeyen numaraya “DUR” yazıp gönderin.
  • Numarayı engellemek için cep telefonu operatörünüze başvurun.
  • Kötü amaçlı yazılımları bulmak ve kaldırmak için bir güvenlik uygulaması çalıştırın.

Çağrı Listenizi Kontrol Edin

Telefon faturanız ve uygulama listeniz sıra dışı bir şey göstermiyorsa, araştırmanızı arama listenize yönlendirin. Son zamanlarda herhangi bir rastgele aramayı yanıtlamadığınızdan emin olun, çünkü bunlar bilgilerinizi ele geçirmek veya sesinizi kaydetmek için kullanılabilir.

Yine, bu saldırılar öncelikle rastgele gerçekleştirilir, bu nedenle muhtemelen tam olarak bilgisayar korsanını tam olarak belirleyemezsiniz.

Çevrimiçi Etkinliğinizi Yeniden İzleyin

Kimlik avı dolandırıcılıkları, bilgisayar korsanlarının özel bilgilerinize erişmesinin başka bir yaygın yoludur. Bu dolandırıcılıkların arkasında kimin olduğunu tahmin etmek neredeyse imkansız olsa da, onları cep telefonu operatörünüze bildirebilir ve bloke ettirebilirsiniz.

Saldırıdan kimin sorumlu olduğunu belirleyemeseniz de, genellikle kimlik avına kurban gidip gitmediğinizi belirleyebilirsiniz. Çevrimiçi etkinliğinizin izini sürün ve metin mesajları, e-postalar veya beklenmedik açılır pencerelerdeki şüpheli bağlantılara tıklayıp tıklamadığınızı kontrol edin.

Bu dolandırıcılıklarda tipik olarak duygusal ifadeler kullanılır ve olası sonuçları düşünmeden daha fazla bilgi için bir bağlantıya tıklamanıza neden olur. Bu nedenle, paniğe neden olan ifadeler ve ardından bir bağlantı içeren mesajları arayın.

Halka Açık Wi-Fi’yi En Son Ne Zaman Kullandığınızı Düşünün

Hem halka açık hem de parola korumalı erişim noktaları, kötü niyetli kişilerin toplu bilgisayar korsanlığı saldırıları gerçekleştirmesi için çeşitli yollar sunar. Güvenli olmayan bir halka açık Wi-Fi ortak erişim noktasında oturum açtıktan sonra telefonunuzda sorunlar olduğunu varsayalım. Bu durumda, birisi hassas bilgilerinizi kazımış olabilir.

iCloud Hesabınızın Güvenliğini Kontrol Edin

Bir iPhone kullanıcısıysanız, iCloud güvenliğiniz konusunda dikkatli olmalısınız. Ne de olsa, kırılmış bir iCloud girişi, herkesin fotoğraflarınıza erişmesine ve cihazınızın aramalarını, mesajlarını ve konumunu izlemek için casus yazılım yerleştirmesine olanak sağlayabilir.

Zayıf parolalara sahip ve iki faktörlü kimlik doğrulaması olmayan iCloud hesapları, parola kırma yazılımları tarafından kolayca ihlal edilebilir. Bu programlar, hesapları toplu olarak ihlal etmek için yüzlerce ortak şifreyi tahmin etmek için kullanılır. Başka bir deyişle, sizi kişisel olarak hedef almıyorlar.

Bununla birlikte, zayıf iCloud güvenliği, özellikle aynı kombinasyonu birden çok web sitesinde kullanıyorsanız, sizi tanıyan herkesin e-postanızı ve parolanızı tahmin etmesine de izin verebilir.

Suçluyu belirlemek için Apple ile iletişime geçmeli ve onlardan hesabınıza erişimin ayrıntılarını vermelerini istemelisiniz. Bu ayrıntılar genellikle bilgisayar korsanını tanımlamak için kullanabileceğiniz IP adreslerini içerir.

Hacker İçin Bir Tuzak Kurun

Birinin telefonunuzu hacklemeye çalıştığından şüpheleniyorsanız, bubi tuzağına düşürebilir ve onu suçüstü yakalayabilirsiniz. Alternatif olarak, bu tuzak bir caydırıcı görevi görecek ve birisinin akıllı telefonunuza sızmaya çalışmasını engelleyecektir.

Certo Mobile Security gibi uygulamalar, iOS ve Android kullanıcılar, telefonlarını hacklemeye çalışan kişinin sessiz bir fotoğrafını çekecek. Bu özellik, birisi birden çok kez yanlış şifre girdiğinde veya telefonu hareket ettirmeye çalıştığında tetiklenecektir.

Tekrar Hacklenmekten Nasıl Kaçınılır?

Telefonunuzun hacklenmesinden kimin sorumlu olduğunu belirledikten sonra, bu stresli süreci bir daha asla yaşamak zorunda kalmadığınızdan emin olmalısınız. Dijital eylemlerinize dikkat etmek, telefonunuzu ve dolayısıyla kişisel bilgilerinizi korumanın yoludur.

Burada, saldırıya uğrama şansınızı önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilecek bazı güvenlik uygulamaları verilmiştir.

Yarım yamalak Uygulamaları İndirmekten Kaçının

Herhangi bir uygulamayı indirmeden önce, incelemeleri gözden geçirdiğinizden ve uygulamanın saygın olup olmadığını belirlediğinizden emin olun. Uygulamanın güvenliğinden en ufak bir şüpheniz varsa, onu yüklememek en iyisidir.

Telefonunuzu Jailbreak Yapmaktan Kaçının

Jailbreak, resmi olmayan uygulama mağazalarından uygulama indirmenize olanak tanır. Ancak, aynı zamanda sizi iki şekilde saldırıya uğramaya karşı savunmasız bırakır.

Birincisi, resmi olmayan uygulamalara kötü amaçlı yazılım veya casus yazılım bulaşabilir ve bilgisayar korsanlarının kişisel verilerinize erişmesine izin verebilir. İkinci olarak jailbreak, en son işletim sistemi güncellemelerinde güvenlik yamaları almanızı engelleyecektir ve bu da telefon güvenliğinizi ek olarak zayıflatır.

Gözünüz Her Zaman Telefonunuzda Olsun

Fiziksel erişim, bir bilgisayar korsanının telefonunuzu tehlikeye atmasının en hızlı yoludur. Bu nedenle telefonunuzu sürekli yanınızda bulundurmanız onu güvende tutacaktır.

Kayıp Cihaz Takibini Etkinleştir

Herkesin içinde telefonunuzun izini kaybederseniz, kaybolan cihaz takibi bir cankurtaran olacaktır. Çalınmadan veya kötü amaçlı yazılım ekilmeden önce telefonunuzu bulmanıza yardımcı olur. Cihazınıza bağlı olarak, yüklü bir yerel izleme uygulamanız olabilir. Değilse, bu özelliği eklemek için birçok üçüncü taraf uygulaması bulabilirsiniz.

Telefon Güvenlik Önlemlerini Kullanın

Birisi telefonunuzu ele geçirmeyi başarsa bile, onun işini kolaylaştırmayın. Telefonunuz için her zaman bir parola kilidi kullanmalısınız. Ayrıca, asla kolay tahmin edilebilir bir parola kullanmamalısınız. Bu, doğum gününüzü veya diğer önemli tarihleri ​​ve “1234” veya “0000” gibi varsayılan parolaları gerektirir. İdeal olarak, bir parola harfler, sayılar ve simgeler içermelidir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

İki faktörlü kimlik doğrulama, telefonunuza ek bir güvenlik katmanı ekleyerek bilgisayar korsanlarının cihazınıza ve çevrimiçi hesaplarınıza erişmesini zorlaştırır.

Telefonunuza bağlı olarak, kimlik doğrulama için çeşitli seçenekler arasından seçim yapabileceksiniz. En güvenli seçenek, USB anahtarı, parmak izi veya yüz kimliği gibi fiziksel olarak sahip olduğunuz bir şeyi kullanmaktır. İnsanlar kimlik doğrulama için sık sık kısa mesajlar ve e-postalar kullansa da, bunlar SIM değiştirme gibi saldırılarla kolayca yakalanabilir.

Tüm Uygulamaları Güncel Tutun

Düzenli olarak güncellenmezse, güvenilir uygulamalar bile bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilir. Ne de olsa, güncellemeler genellikle hataları ve güvenlik açıklarını gidermeyi amaçlayan düzeltmelerle birlikte gelir.

Herkese Açık Wi-Fi Kullanmaktan Kaçının

Sanal özel ağ (VPN) korumanız yoksa asla halka açık bir Wi-Fi’de oturum açmamalısınız. Bir VPN, istenmeyen izleyicilerin görememesi için verilerinizi şifreler.

Tetikte Kalın

Yetkisiz kişilerin kişisel bilgilerine, özellikle de bu kritik verileri kötüye kullanabilecekleri çeşitli yollara bakmasını kimse istemez. Bu nedenle, mobil güvenliğe dikkat etmek, gizliliğinizi ve kimliğinizi korumak için çok önemlidir.

Bir saldırıya kurban gitseniz bile hızlı hareket etmek çok önemlidir. Saldırıdan kimin sorumlu olduğunu bulmak için bu makalede belirtilen yöntemleri kullanın. tehdidi ortadan kaldırmak için gerekli adımları atmak daha kolay olacaktır.

Telefonunuz hiç hacklendi mi? Kimin sorumlu olduğunu öğrendiniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory