Android’in deprem uyarıları Türkiye’de başarısız olmuş olabilir (Güncelleme: Google yanıt veriyor)

TL;DR Android deprem algılama sisteminin Şubat ayında meydana gelen bir Türkiye depreminde başarısız olduğu bildirildi. BBC, ilk sarsıntıdan önce kimsenin uyarı almadığını iddia ediyor. Ancak Google, sistemin deprem sırasında çalıştığı konusunda ısrar ediyor. Bir Google sözcüsü şimdi bir açıklama yaptı. Güncelleme, 28 Temmuz 2023 (14:07 ET): Bir Google sözcüsü bir açıklama yaptı. Android Yetkilisi. Son […]

Android’in deprem uyarıları Türkiye’de başarısız olmuş olabilir (Güncelleme: Google yanıt veriyor)

TL;DR

  • Android deprem algılama sisteminin Şubat ayında meydana gelen bir Türkiye depreminde başarısız olduğu bildirildi.
  • BBC, ilk sarsıntıdan önce kimsenin uyarı almadığını iddia ediyor.
  • Ancak Google, sistemin deprem sırasında çalıştığı konusunda ısrar ediyor.
  • Bir Google sözcüsü şimdi bir açıklama yaptı.

Güncelleme, 28 Temmuz 2023 (14:07 ET): Bir Google sözcüsü bir açıklama yaptı. Android Yetkilisi.

Son zamanlarda Türkiye’de meydana gelen trajik depremler sonucunda can kaybının büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Android Deprem Uyarı Sistemi, deprem sarsıntısını hızlı bir şekilde tahmin etmek ve erken uyarılar sağlamak için telefonları kullanan türünün ilk örneği, tamamlayıcı bir hizmettir. Herhangi bir resmi veya diğer genel uyarı sistemlerinin yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır.

Sistemimiz Türkiye’de hem büyük depremler hem de çok sayıda artçı sarsıntı tespit etti. Yıkıcı bir deprem olayı sırasında, depremin kendine özgü özellikleri ve internet bağlantısının kullanılabilirliği dahil olmak üzere, kullanıcıların ek bir uyarı alıp almayacağını, fark etmediğini veya buna göre hareket edip etmediğini çok sayıda faktör etkileyebilir. Kullanıcılar ayrıca gecenin bir yarısı veya önemli doğal afetler sırasında kişisel ve aile güvenliğine öncelik verirken bir uyarı görmeyebilir veya dikkate almayabilir.

Dünya çapında tespitlerden öğrenmeye devam ediyoruz ve ekibimiz, teknolojik gelişmelere yatırım yapmaya devam ederek ve kullanıcıların güvende kalmasına yardımcı olmak için akademik ve doğal afet uzmanlarıyla işbirliği yaparak Android Deprem Uyarı Sistemini iyileştirmeye kararlı.

Google, deprem algılama sisteminin arızalı olduğu haberiyle ilk karşılaştığında, Google ürün lideri Micah Berman, sistemin çalıştığını iddia etti. Ancak BBC, görüştüğü sakinlerin uyarı almadıkları konusunda ısrar ettiklerini bildirdi.


Orijinal, 28 Temmuz 2023 (02:49 ET): Google, 2020’de Android telefonlar için bir deprem algılama sistemi başlattı ve insanlara bir deprem olmadan birkaç saniye önce bildirimde bulundu. Şimdi, bu sistem bu yılın başlarında Türkiye’de meydana gelen bir deprem sırasında başarısız olmuş gibi görünüyor.

Şubat ayında Türkiye’de sabahın erken saatlerinde meydana gelen depremden sonra yaklaşık 60.000 kişi öldü. Ama BBC Android deprem algılama sisteminin birçok sakini ilk sarsıntıdan önce bilgilendirmede başarısız olduğunu bildiriyor.

Android deprem algılama sistemi, bir depremin merkez üssünü doğru bir şekilde tespit edebilmek için sallamayı algılamak için çok sayıda akıllı telefondan alınan ivmeölçer verilerini kullanır. Sistem daha sonra kullanıcılara bir uyarı göndererek önlem almaları için potansiyel olarak onlara bir ila 60 saniye verir.

İlk titreme için hiç uyarı yok mu?

Outlet, etkilenen üç şehri ziyaret etti ve “yüzlerce” insanla görüştü ve ilk depremden önce uyarı alan kimseyi bulamadığını iddia etti. Bununla birlikte, “az sayıda” kullanıcının öğle yemeği saatinde meydana gelen ikinci sarsıntı için bir bildirim aldığını tespit etti.

Google ürün lideri Micah Berman, deprem algılama sisteminin çalıştığı konusunda ısrar etti, ancak BBC bununla ilgili herhangi bir kanıt almadığını iddia etti.

Daha önce Android’de bir deprem uyarısı aldınız mı?

133 oy

Berman, uyarının “kullanıcılar gerçekten pek çok başka şeye gerçekten dikkat ederken arka planda sessizce meydana gelme” olasılığını öne sürdü. Ama konuşan vatandaşlar BBC bunun olmadığı konusunda ısrar etti ve sadece bir uyarı almadılar.

Google’ın, satış noktasına depremle ilgili bir uyarıdan bahseden 13 sosyal medya gönderisini içeren bir PDF listesi sağladığı bildirildi. Gönderi yazarlarından yalnızca biri ilk titreme için bir uyarıdan bahsetti. Yazar, bir uyarı aldıklarına inandıklarını ancak emin olamadıklarını açıkladı. Google, sistemin çalıştığını gösteren kullanıcı anketlerinden de alıntı yaptı, ancak ayrıntıları Google ile paylaşmayı reddetti. BBC.

Google temsilcisi daha sonra görüşmeden sonra çıkışa bir açıklama gönderdi:

Yıkıcı bir deprem olayı sırasında, depremin kendine özgü özellikleri ve internet bağlantısının kullanılabilirliği dahil olmak üzere, kullanıcıların ek bir uyarı alıp almayacağını, fark etmeyeceğini veya buna göre hareket edip etmeyeceğini etkileyen çok sayıda faktör olabilir.

Her iki durumda da, Google’ın Türkiye’de gerçekten büyük sorunlardan muzdarip olması durumunda, Android’deki deprem algılama sisteminin güvenilirliğini artırmak için önlemler almasını umuyoruz. Bir WhatsApp bildirimini kaçırmak bir şeydir, ancak potansiyel olarak hayat kurtaran bir uyarıyı kaçırmak tamamen başka bir konudur. Google için bir teselli olacaksa, özellik geçen yıl California, San Jose’deki bir deprem sırasında iPhone’ları yumruk atarak planlandığı gibi çalıştı.

Yine de sistemin Türkiye’de çalışıp çalışmadığını doğrulamak için Google ile iletişime geçtik ve şirket bize geri dönerse makaleyi güncelleyeceğiz.

Android’in deprem uyarıları Türkiye’de başarısız olmuş olabilir (Güncelleme: Google yanıt veriyor)

Teknory