Apple’ın Çökme Tespiti, 911 dağıtıcılarını yanlış alarmlarla dolduruyor

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi TL;DR Kayakçılar, Apple’ın Çarpışma Algılama özelliğini tetikliyor ve istemeden 911 sevk görevlilerine yanlış alarmlar gönderiyor. Sorun o kadar kötüleşti ki, kayak merkezlerini iPhone 14 ve Apple Watch sahiplerinden özelliği kapatmalarını veya yazılımın en son sürümüne güncellemelerini isteyen tabelalar asmaya zorladı. Göndericiler, Android cihazlarda bu sorunu çok nadiren gördüklerini söylüyor. Yanlış […]

Apple’ın Çökme Tespiti, 911 dağıtıcılarını yanlış alarmlarla dolduruyor

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Kayakçılar, Apple’ın Çarpışma Algılama özelliğini tetikliyor ve istemeden 911 sevk görevlilerine yanlış alarmlar gönderiyor.
  • Sorun o kadar kötüleşti ki, kayak merkezlerini iPhone 14 ve Apple Watch sahiplerinden özelliği kapatmalarını veya yazılımın en son sürümüne güncellemelerini isteyen tabelalar asmaya zorladı.
  • Göndericiler, Android cihazlarda bu sorunu çok nadiren gördüklerini söylüyor.

Yanlış alarmlarla uğraşmak, herhangi bir 911 memurunun veya ilk müdahale görevlisinin ihtiyaç duyduğu son şeydir. Ancak bu sorun, Apple’ın Crash Detection özelliğini piyasaya sürmesinden bu yana görünüşte arttı. Sorunla ilgili en son rapor, Colorado sevk görevlilerini ve yanıt verenleri giderek daha fazla hayal kırıklığına uğratmış gibi görünüyor.

Apple, iPhone 14’ün lansmanı sırasında Android’in bir süredir sahip olduğu bir özellik olan Crash Detection’ı tanıttı. Bu özellik, iPhone 14 ve Apple Watch Ultra’ya özel. Özellik, bir kaza geçirdiğinizi düşündüğünde, acil servislere bir SOS gönderir.

Colorado, Summit County’deki kayakçılar, bir rapora göre farkında olmadan özelliği tetikliyorlar. New York Times. Sorun o kadar yaygın hale geldi ki, ilk müdahale ekipleri sınırlı kaynaklarının gerçek acil durumlardan saptırılabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca sevkıyat görevlilerinin bu otomatik imdat çağrılarına duyarsız hale gelebileceğinden de endişeleniyorlar.

Summit County’deki geçici acil durum hizmetleri müdürü Trina Drummer, “Bütün günüm kaza bildirimlerini yönetmekle geçiyor” dedi. Rapora göre, departmanı 13 Ocak ile 22 Ocak arasında bu aramalardan 185’ini aldı. Drummer, bu sayının geçmişteki yoğun bir günde genellikle bunun yaklaşık yarısı kadar olduğuna dikkat çekiyor. “İstedikleri bir özellik buysa, Apple’ın kendi çağrı merkezine koyması gerekiyor.”

Sorunla ilgili uyarı alındıktan sonra, Apple’ın çağrı merkezini bir günlüğüne gözlemlemek için dört temsilci gönderdiği bildirildi. Apple sözcüsü Alex Kirschner daha sonra bu açıklamayı yaptı.

Bazı belirli senaryolarda, bir kullanıcı ciddi bir araba kazası veya sert bir düşüş yaşamadığında bu özelliklerin acil servisleri tetiklediğinin farkındayız. Çarpma Tespiti ve Düşme Tespiti, kullanıcıların en çok ihtiyaç duydukları anda yardım alması için tasarlanmıştır ve halihazırda birkaç hayat kurtarmaya katkıda bulunmuştur.

Çökme Tespiti tipik olarak bir imdat çağrısı göndermeden önce kullanıcıyı uyarır ve kullanıcılara onu kapatması için 10 saniye verir. Ancak kayakçılar, giydikleri çok katlı giysiler nedeniyle uğultu veya yüksek sesleri fark etmezler. Apple, 2022’nin sonlarında yayınlanan güncellemelerin “teknolojiyi” optimize etmeyi “ve yanlış arama sayısını azaltmayı amaçladığını” söyledi.

Crash Detection’ın neden olduğu büyük sorun nedeniyle, kayak merkezleri artık iPhone 14 ve Apple Watch sahiplerinden bu özelliği kapatmalarını veya yazılımın en son sürümüne güncellemelerini isteyen tabelalar asıyor.

Özelliğin Android sürümüne gelince, amaçlandığı gibi çalışıyor gibi görünüyor. Drummer, ekibinin diğer şirketlerin cihazları tarafından gönderilen yanlış alarmlarla “çok nadiren” uğraşmak zorunda kaldığını söyledi.

Bu, bu sorunun en son vakası olmasına rağmen, Apple’ın Kilitlenme Tespiti’nin baş ağrısına neden olduğu tek durum bu değil. Kasım ayında, Utah, Park City’de aynı sorun bildirildi.

Apple’ın Çökme Tespiti, 911 dağıtıcılarını yanlış alarmlarla dolduruyor

Teknory