Beverly Hills Polisi: Axel F incelemesi – Eddie Murphy ve Netflix, Axel Foley’i gururlandırıyor

Dördüncü Beverly Hills Polis filminin hiçbir işe yaramaya hakkı yokken, işte karşımızda Eddie Murphy’nin 2019’daki Dolemite Is My Name’den bu yana en iyi filmi var. Beverly Hills Cop: Axel F fikri bile akılsızca görünüyor. Detroit sokak polisi Axel Foley’nin Kaliforniya’da haydutluk yaptığı önceki aksiyon filmleri en hafif tabirle azalan getirilerdi ve miras devam filmleri her […]

Beverly Hills Polisi: Axel F incelemesi – Eddie Murphy ve Netflix, Axel Foley’i gururlandırıyor

Dördüncü Beverly Hills Polis filminin hiçbir işe yaramaya hakkı yokken, işte karşımızda Eddie Murphy’nin 2019’daki Dolemite Is My Name’den bu yana en iyi filmi var.

Beverly Hills Cop: Axel F fikri bile akılsızca görünüyor. Detroit sokak polisi Axel Foley’nin Kaliforniya’da haydutluk yaptığı önceki aksiyon filmleri en hafif tabirle azalan getirilerdi ve miras devam filmleri her iki şekilde de gidebilir.

Ancak sayısız geri çağrı arasında, nadir görülen bir formda olan, esprilerle dolu ama samimi olmaktan korkmayan yaşlı bir Eddie Murphy’nin yer aldığı, biraz kendini bilen bir komedi gerilim filmi var. Polis yolsuzluğunun büyüleyici bir şekilde abartılı bir özetinde, tanıdık yüzlerden ve franchise’a yeni gelenlerden oluşan bir kadroya liderlik ediyor.

Axel Foley muhteşem dönüşünü gerçekleştiriyor

30 yılı aşkın bir süre sonra Axel, kızına yardım etmek için Beverly Hills’e geri döndüğünü hisseder. Bir avukat olan Jane Saunders, hayatını tehdit eden ne kadar çok haydut olursa olsun, gıyaben gelen babasının ani ilgisini pek umursamaz.

Adalet gerektiren şaibeli işlere karşı ortak burunları, yerel polis karakolunun içinden çağrı geldiğini düşündüren ipuçlarını koklamaya başladıkça onları birbirine daha da yakınlaştırır. Her zaman kendine güvenen ve coşkulu olan Axel bile evine bu kadar yakın bir davayı yönetmeyi zor bulur.

Beverly Hills Polisi: Axel F’nin en güçlü özelliği, Murphy’nin hacimli komedisine ve gerçek duyguya olan düşkünlüğüne zaman ayırmasıdır. Hiperaktif, sahne çalan mizah anları ve babalık ve yaşlı bir dedektif olma etrafında daha hassas konuşmalar elde ediyoruz.

Eddie Murphy şakadan fazlasını yapıyor

Daha sessiz tarafını nadiren kullanan bir başrol oyuncusu olarak – Dreamgirls ve Boomerang herhangi bir meziyetin istisnalarıdır – bu, yeteneğinin hoş bir hatırlatıcısıdır. Axel, Beverly Hills Cop 3’teki gibi ne çok sert, ne de tamamen itici, 80’lerin hegemonyasından doğan bir karakteri yeniden canlandırırken tehlikeli.

Yıldızın yetenekli bir oyuncu kadrosuyla tamamlanması da yardımcı oluyor, Joseph-Gordon Levitt güçlü bir ahlaki pusulaya sahip genç bir memuru canlandırıyor ve Taylour Paige Jennifer’ı canlandırıyor. Her biri Murphy’ye ihtiyaç duyduğu desteği sağlıyor, ister tipik olarak gülünç bir Beverly Hills evinin gösterimi sırasında bir örtü olsun, ister işler kızıştığında onun temposuna ayak uydursun.

Kevin Bacon da, Murphy’nin karşısında kendini buna göre idare eden herhangi bir topluluğa hoş bir katkı. Oldukça nadir bir eşleşme, altın çağları neredeyse aynı zamana denk geldiği için ve boşa harcanmamış bir eşleşme.

Beverly Hills Cop 4 biraz zorlanıyor

Beverly Hills Polisi'nde Eddie Murphy ve Taylour Paige: Axel F

John Ashton ve Paul Reiser’a karşı öne çıkıyorlar, John Taggart ve Jeffrey Friedman’ı canlandırmak için geri dönüyorlar, Axel’ın oyunlarından hiç de daha az yorulmamış olan polisler. Anarşik polisliğine olan yorgun bağlılıkları, ne zaman yeter sorusunun sorulmasını gerektiriyor.

En azından gerçek bir ekran süresi elde ediyorlar. Yargıç Reinhold, yalnızca Axel’ı yüceltmek ve Jennifer’a babasının kızı olduğunu hatırlatmak için ortaya çıkan küçük bir alt hikayeye indirgeniyor. Bronson Pinchot da Çavuş olarak geri dönüyor, nostaljinin on yıllar sonra bile kötü bir şakayı canlandıramayacağının kanıtı.

Yönetmen Mark Molloy ilk uzun metrajlı filmini çekiyor ve Beverly Hills Cop’un hangi kısımlarının saklanmaya değer olduğunu anlamış gibi görünüyor. Bu proje yaklaşık üç on yıldır yapım aşamasında olduğundan çok sayıda film yapımcısı katıldı ve filmi bitirmesi etkileyici olurdu, aslında biraz iyi olmasına aldırmadan.

Beverly Hills Polisi: Axel F incelemesi – 3/5

Murphy, Coming 2 America’da başlayıp (iddiaya göre) Shrek 5 ile devam eden en iyi şarkılar turuna devam ederken, Beverly Hills Cop: Axel F, doğru koşullar altında gerçekten bir güç olduğunu hatırlatıyor. 1984’te değiliz, Murphy artık genç bir adam değil ve “Biliyor musun, çok yorgunum” diye mırıldandığında, işi bırakıp bir sahneyi düz oynamaya karar verdiğinde, yıllardır olduğu en gerçekçi hali oluyor.

Beverly Hills Polisi: Axel F, 3 Temmuz Çarşamba günü Netflix’te. Yeni filmler listemiz, çıkacak diğer filmler hakkında sizi güncel tutacak.

Teknory