Bir Görüntünün DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınızdaki görüntülerle çalışırken, DPI çözünürlükleri alakalı olabilir. DPI, İnç Başına Nokta anlamına gelir ve bir inç içinde kaç piksel olduğunu gösterir. Daha yüksek DPI genellikle daha iyi görüntü kalitesi anlamına gelir. DPI, ortalama bir kullanıcının günlük işlerinde karşılaştığı bir bilgi olmadığından, bu bilgiyi almak için görüntü ayrıntılarını kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, görüntü dosyasının […]

Bir Görüntünün DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınızdaki görüntülerle çalışırken, DPI çözünürlükleri alakalı olabilir. DPI, İnç Başına Nokta anlamına gelir ve bir inç içinde kaç piksel olduğunu gösterir. Daha yüksek DPI genellikle daha iyi görüntü kalitesi anlamına gelir.

DPI, ortalama bir kullanıcının günlük işlerinde karşılaştığı bir bilgi olmadığından, bu bilgiyi almak için görüntü ayrıntılarını kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, görüntü dosyasının özelliklerini Windows Gezgini aracılığıyla açın. Elbette Adobe Photoshop veya GIMP gibi görüntü düzenleme programları da size bu bilgiyi verebilir.

Windows Dosya Gezgini’ni kullanarak bir Görüntünün DPI’sini kontrol edin

Bir görüntünün DPI çözünürlüğünü kontrol etmenin en kolay yolu Windows Dosya Gezgini’ni kullanmaktır.

 1. Dosya Gezgini’ni getirmek için, Windows + E klavyenizdeki düğmeleri aynı anda Ayrıca görev çubuğunuzun sol alt köşesindeki Windows logosuna tıklayıp “ yazmaya başlayabilirsiniz.Dosya Gezgini
 2. Kontrol etmek istediğiniz görüntünün konumuna gitmek için Dosya Gezgini’ni kullanın.
 3. Resim dosyasına sağ tıklayın ve tıklayın Özellikler menünün alt kısmında.
 4. İçinde Özellikler menü, tıklayın Detaylar sekme.
 5. aşağı kaydır resim menünün bölümü; size resminizin DPI değerini veren iki değer göreceksiniz: Yatay Çözünürlük ve Dikey Çözünürlük.

Bilgisayarınızdaki görüntülerle sık sık çalışıyorsanız ve DPI bilgisi sizinle ilgiliyse, Dosya Gezgini’nin düzenini, her zaman bu bilgiyi de gösterecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

 1. Dosya Gezgini’ni kullanarak resimlerinizi içeren klasöre gidin.
 2. Tıkla görüş üst menüdeki sekme.
 3. Seçme Detaylar bu klasör için bir görünüm düzeni olarak.
 4. Pencerenin orta kısmı artık görüntü dosyalarınızı (ve diğer dosyaları da) sola sıralanmış olarak gösterecektir.
 5. Dosya adlarının sağında çeşitli ayrıntılar içeren sütunlara dikkat edin ve sütun adlarından herhangi birine sağ tıklayın.
 6. Tıklamak Daha… menünün alt kısmında.
 7. bu Ayrıntıları Seçin menü görünecektir.
 8. Burada aşağı kaydır Yatay Çözünürlük ve Dikey Çözünürlük seçenekler ve ilgili kutuları işaretleyin.
 9. Tıklamak Tamam menüyü kapatmak için
  Fotoğraf - Ayrıntılar Penceresini Seçin
 10. Şimdi size her görüntü için DPI çözünürlüğünü gösteren iki yeni sütun görmelisiniz. Sütun adlarının her birini tıklatarak da dosyaları sıralayabilirsiniz. Belirli bir DPI arıyorsanız, sütun adının sağında aşağıyı gösteren oku görene kadar fare imlecinizi sütun başlığının üzerine getirin. Filtre menüsünü ortaya çıkarmak için oka tıklayın ve dosyalarınızın sahip olabileceği herhangi bir DPI değerini seçin. Fotoğraf seçimi - DPI değerleri

Mac’te Bir Görüntünün DPI’sini Kontrol Etme

Mac kullanıcısıysanız ve görüntünün DPI ayrıntılarını görmeniz gerekiyorsa şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Görüntüyü bir Önizlemede açın.
 2. Tıklamak Aletler üstteki menüde.
 3. Tıklamak Müfettişi Göster.
 4. Görüntünün DPI değerini küçük açılır pencerede görüntüleyin.

Adobe Photoshop ile Görüntünün DPI’sini Kontrol Edin

Birçok profesyonel için nihai görüntü düzenleme aracı olarak, photoshop herhangi bir anda bir görüntünün DPI değerini kontrol etmenizi sağlar. Bunu kontrol etmek için şu birkaç adımı izleyin.

 1. Photoshop’ta istediğiniz görüntüyü açın.
 2. Üst menüde, resim sekme.
 3. Tıklamak Görüntü boyutu; sen basarak da bu menüye erişebilirsiniz. Alt + Üst Karakter + I klavyenizde.
 4. İçinde Belge Boyutu bölümünde göreceksiniz Çözünürlük değer. Bu senin DPI’n; yanındaki açılır menüdeki birimlerin olduğundan emin olun. Piksel/İnç.

Photoshop bu değeri açıkça DPI olarak değil, PPI (piksel/inç) olarak etiketlemese de, pratik olarak size hemen hemen aynı bilgileri verir.

GIMP Kullanarak Bir Görüntünün DPI’sini Kontrol Edin

Yüksek fiyatlarıyla Photoshop, insanların çoğu için en erişilebilir araç olmayabilir. Bu nedenle birçok kişi, kullanımı ücretsiz, açık kaynaklı resim düzenleme uygulaması olan GIMP’yi kullanıyor. Ayrıca görüntünüzün DPI çözünürlüğü hakkında da bilgi sağlar.

 1. GIMP’de istediğiniz görüntüyü açın.
 2. Photoshop’ta olduğu gibi, resim üst menüden sekme.
 3. Şimdi tıklayın Resmi Ölçeklendir… seçenek.
 4. Yanında X çözünürlüğü ve Y çözünürlüğü değerleri seçin piksel/inç açılır menüden seçeneği.
 5. Çözünürlük değerleri şimdi size görüntünün DPI’sini gösterecektir.

Burada Photoshop’taki ile aynı mantık geçerlidir – inç başına piksel, görüntünüzün DPI’sini temsil eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir görüntünün DPI’sini görüntüleme hakkında bize sorulan diğer soruların yanıtları burada.

Bir görüntünün DPI’ını değiştirebilir miyim?

Evet. Ancak bunu yapmak için üçüncü taraf bir hizmete ihtiyacınız olabilir. Mac kullanıcıları görüntüyü Önizleme’de açabilir ve Araçlar>Boyutu ayarla.

Ancak, PC kullanıcılarının şöyle bir şey kullanması gerekir: adobe photoshop veya çevrimiçi bulduğunuz başka bir hizmet.

Yazdırma için en iyi DPI nedir?

Genel olarak konuşursak, 300 DPI baskı için en iyisidir. Ancak, daha parlak kağıt kullanıyorsanız, 600 DPI’a kadar biraz daha yükseğe çıkmak en iyisi olabilir.

Bir Görüntünün DPI’sini Bulma

Görüntü DPI’sini kontrol etmek veya değiştirmek isteyip istemediğinizi, bunu yapmanın birçok yolu vardır. Windows’ta Dosya Gezgini yalnızca DPI’yı görmenize izin verirken, fotoğraf düzenleme uygulamaları görüntü boyutunu ve DPI çözünürlüğünü değiştirmenize izin verir.

Bu ipuçlarını faydalı buluyor musunuz? DPI değerleri işiniz için ne kadar önemli? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Teknory