Bir Hesabı Xbox One’dan Kaldırma

Bir arkadaşınızın evine veya yeni bir yere seyahat ettiğinizde ve Xbox oynamak istediğinizde, profilinizi onların Xbox’ına ekleyebilmeniz ve tüm hesap bilgilerinize erişebilmeniz harika bir özelliktir. Ancak daha sonra, siz orada olmadığınızda konsola ne olacağı konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için hesabınızı o konsoldan silmek isteyebilirsiniz. Eski veya güvenliği ihlal edilmiş bir hesabı kendi konsolunuzdan silmeniz gerekebilir. […]

Bir Hesabı Xbox One’dan Kaldırma

Bir arkadaşınızın evine veya yeni bir yere seyahat ettiğinizde ve Xbox oynamak istediğinizde, profilinizi onların Xbox’ına ekleyebilmeniz ve tüm hesap bilgilerinize erişebilmeniz harika bir özelliktir. Ancak daha sonra, siz orada olmadığınızda konsola ne olacağı konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için hesabınızı o konsoldan silmek isteyebilirsiniz. Eski veya güvenliği ihlal edilmiş bir hesabı kendi konsolunuzdan silmeniz gerekebilir.

Neyse ki, bir hesabı kaldırmak basit bir işlemdir. Bu makale, bir hesabın Xbox One’dan nasıl kaldırılacağını açıklayacaktır.

Xbox One Hesabını Kaldırma

Bir hesabı Xbox’ınızdan kaldırmaya hazır olduğunuzda bu basit adımları izleyin. Bu işlem, herhangi bir Xbox Serisi konsol için aynıdır. Başlamadan önce, herhangi bir konsol bilgisinin çevrimiçi hesabınızda güncellendiğinden emin olun. İnternete bağlıysanız, bu bir sorun olmamalıdır.

 1. Kılavuz’u açmak için ana menü sayfasından kumandadaki Xbox düğmesine basın.
 2. Profil bölümünüzde, ayarlar menüsünü getirmek için “Ayarlar” öğesini seçin.
 3. “Hesap” sekmesine gidin ve “Hesapları kaldır”ı seçin.
 4. Kaldırmak istediğiniz hesabı seçin. Bilgileri okuduktan sonra devam etmek için işlemi onaylayın.
 5. İşlemi tamamlamak ve profili bu konsoldan silmek için “Kaldır”ı seçin.

Hesap kaldırıldıktan sonra, bilgileri artık konsola kaydedilmeyecektir. Ancak tüm verilerinize Xbox Live hesabınızdan erişmeye devam edeceksiniz.

Bir Xbox Hesabını Kaldırdığınızda Ne Olur?

Bu adımların izlenmesi Microsoft veya Xbox Live Hesabınızı silmez veya zarar vermez. Bu işlem, hesabı Xbox konsolunda depolanmaktan kaldırır. Artık kullanışlı olmayan eski bir hesabınız varsa, ilişkili Xbox Live ve Microsoft hesaplarını da kalıcı olarak silmeniz gerekir.

Bir Xbox One Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Xbox hesabınızı bir daha asla kullanılmamak üzere kalıcı olarak silmek istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Bu işlemin, ilgili Microsoft hesabınızı da silmenizi gerektirdiğini unutmayın. Xbox/Microsoft hesabınızı kalıcı olarak silmeye hazır olduğunuzda şu adımları izleyin.

 1. Bir internet tarayıcısı açın ve şuraya gidin: Xbox İnternet sitesi.
 2. Kullanıcı adınız ve şifrenizle Xbox hesabınızda oturum açın.
 3. Sağ üst köşedeki profil simgenize tıklayın.
 4. “Microsoft Hesabım” bağlantısını seçin.
 5. Sayfanın en altına gidin ve “Hesabınızı kapatın” bağlantısını seçin.
  Bulamıyorsanız, sağ üst köşedeki “Yardım” simgesini seçin.
 6. Bağlantı mevcut değilse, “Microsoft Hesabınızla İlgili Daha Fazla Yardım”ı seçin. “Hesabı Kapat” ifadesini arayın ve “Hesabınızı kapatın” bağlantısıyla birlikte talimatlar bulunacaktır.
 7. Süreci onaylamak için kimliğinizi doğrulamanız gerekecek.
 8. Hesap kapatma hakkındaki bilgileri okumak için istemleri izleyin ve yapmak istediğiniz şeyin bu olduğunu kabul edin.

İster eski bir hesabı kapatıyor olun ister Microsoft’la işinizi bitirmeye karar vermiş olun, fikrinizi değiştirirseniz hesabı yeniden açmak için 60 gününüz olacak. 60 gün boyunca işlem yapılmadığında hesabınız sonsuza kadar kaybolacaktır.

Bir Xbox One Hesabını Neden Silmeliyim?

Hesapları Xbox One konsolunuzdan silmenin yararlı olmasının birkaç nedeni vardır.

 • Artık kullanmadığınız eski bir hesabınız var.
 • Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin kendi hesabını eklemesine ve konsolunuzda oynamasına izin verdiniz, ancak artık buna gerek yok.
 • Konsolunuzu satıyor veya başkasına veriyorsunuz ve üzerinde hesap bilgilerinizi bırakmak istemiyorsunuz.
 • Eskiden bir Xbox’ı paylaşan bir ailenin üyeleri için ayrı Xbox’lar satın aldınız ve şimdi hesapların ayrılması gerekiyor. Kullanılmayacak hesapların kaldırılması depolama alanından tasarruf sağlar ve daha temiz bir arayüz oluşturur.
 • Eklenmiş bir hesapla bir aksaklığı düzeltmeyi denemek istiyorsunuz.

Bu durumlardan herhangi biri, Xbox’ınızdan hesapları kaldırmanız için size harika bir neden sunar.

Bir Xbox One/Microsoft Hesabını Neden Kalıcı Olarak Silmeliyim?

Microsoft hesapları, parola sorunları ve uygulama uyumluluğu sorunları yaşamasıyla ünlüdür. Bir Microsoft hesabı genellikle parola sıfırlamaya izin vermeyi durdurur veya hiçbir açıklama veya düzeltme olmaksızın sürekli olarak “Bir Şeyler Yanlış Gitti” şeklinde hata mesajları verir. Bazen bir Microsoft karmaşasını çözmek çok zordur ve yeni bir hesap oluşturmak daha kolaydır.

Yeniden başlatma işlemi o kadar basittir ki, bazen eski hesapları silmek ve sıfırdan başlamak mantıklıdır. Xbox Live hesapları, ilişkilendirilmiş bir Microsoft hesabı olmadan tek başına duramaz, bu nedenle birlikte silinmeleri gerekir.

Bir Xbox One’dan Tüm Hesapları Kaldırma

Konsolları değiştiriyorsanız veya sıfırdan başlamak istiyorsanız, Xbox’ı sıfırlayarak üzerindeki tüm hesapları silebilirsiniz. Konsolu fabrika ayarlarına döndürmenin konsolda saklanan tüm bilgileri sileceğini unutmayın.

 1. oyun kumandanızdaki Xbox düğmesine basın.
 2. Ayarlar menüsüne gidin.
 3. “Tüm ayarlar”ı seçin.
 4. “Sistem”i seçmek için aşağı kaydırın.
 5. “Konsol Bilgisi” seçeneğini seçin.
 6. “Konsolu sıfırla”yı vurgulamak için d-pad ile aşağı hareket ettirin.
 7. “Sıfırla ve her şeyi kaldır” öğesini vurgulayın ve seçin. Bu, hesaplar dahil tüm verileri kaldırarak konsolunuzdaki fabrika ayarlarını geri yükleyecektir.

Bu seçimi onaylamak için herhangi bir adım olmadığı konusunda uyarılırsınız. Xbox’ı sıfırlamayı seçtiğinizde eylem geri alınamaz.

SSS

Sistem ayarlarında neden iki sıfırlama seçeneği var?

“Her şeyi sıfırla ve kaldır” seçeneği, konsolu yepyeni ve hiç oynanmamış gibi fabrika varsayılanlarına sıfırlar. “Oyunlarımı ve uygulamalarımı sıfırla ve sakla” seçeneği, uygulamalarınızı ve oyunlarınızı değiştirmeden konsol sabit yazılımını ve Xbox ayarlarını sıfırlar.

Xbox hesabımı kaldırmak için neye ihtiyacım olacak?

Bağlı bir denetleyiciye ve hesabınızda oturum açabilme olanağına ihtiyacınız olacak. İşlem sırasında kimliğinizi doğrulamaya hazır olun.

Microsoft hesabımı kapatmadan Xbox Live hesabımı kapatabilir miyim?

Ne yazık ki, her Xbox hesabı bir Microsoft hesabıyla ilişkilidir ve bunları ayırmanın ve yalnızca Xbox hesabını silmenin bir yolu yoktur. Bir Xbox Live hesabını gerçekten silmek için Microsoft hesabını da kapatmalısınız.

Bir Xbox One profilini kaldırırsam daha sonra tekrar ekleyebilir miyim?

Evet, hesabınızda herhangi bir veri kaybı olmadan istediğiniz zaman profil ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

Bir Xbox One Hesabını Kaldırma

Neyse ki Xbox, profil hesaplarını eklemeyi ve silmeyi kolaylaştırdı. Bu özellik, bilgilerinizi dünyanın her yerindeki konsollarda depolamak zorunda kalmadan oynadığınız herhangi bir Xbox’tan oynayabileceğiniz anlamına gelir. Size ait olmayan belirli bir konsolda oynamayı bitirdiğinizde hesabınızı kaldırarak bilgilerinizi koruyun. Arkadaşlarınızın zaman zaman oynayabilmesi için Xbox’ınızda yer kaplamak zorunda olmadığınızı bilmek de güzel. Bir hesabı nasıl kaldıracağınızı öğrendikten sonra, oyun seçenekleriniz çok daha esnektir.

Xbox’tan bir hesabı kaldırdınız mı? Lütfen deneyimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

Teknory