Bir iPhone’da AirDrop Nedir?

Mac’lere ve iOS ürünlerine sahip olan kişiler, şüphesiz “AirDrop” terimine daha aşina olacaklardır. Bu makinelerin sahiplerinin dosyaları rahatça paylaşmasına olanak sağlayan bir özelliktir. E-posta veya metin kullanmak yerine AirDrop çok daha hızlıdır. AirDrop, basit bir paylaşım hizmetinden daha fazlasıdır. Çalışma şekli nispeten basittir, ancak nasıl olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bu kullanışlı özellik hakkında daha fazla bilgi […]

Bir iPhone’da AirDrop Nedir?

Mac’lere ve iOS ürünlerine sahip olan kişiler, şüphesiz “AirDrop” terimine daha aşina olacaklardır. Bu makinelerin sahiplerinin dosyaları rahatça paylaşmasına olanak sağlayan bir özelliktir. E-posta veya metin kullanmak yerine AirDrop çok daha hızlıdır.

AirDrop, basit bir paylaşım hizmetinden daha fazlasıdır. Çalışma şekli nispeten basittir, ancak nasıl olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bu kullanışlı özellik hakkında daha fazla bilgi edinmek için sonuna kadar okumaya devam edin.

AirDrop Nasıl Çalışır?

Aptal telefonlar ve bazı eski akıllı telefonlar çağında, insanlar en iyi seçenek veya bazen tek seçenek olduğu için Bluetooth kullanarak birbirlerine dosya gönderirlerdi. AirDrop, dosyaları göndermek için Bluetooth kullanır, ancak Wi-Fi’yi açmanızı da gerektirir. Buna rağmen, bir yönlendirici aracılığıyla veri veya internet bağlantısı gerektirmez.

Bir Apple aygıtı Bluetooth ve Wi-Fi’yi etkinleştirip dosyaları aktarmaya hazırlandığında, yakındaki tüm desteklenen aygıtlar bir güvenlik duvarı oluşturmaya başlar. Güvenlik duvarı, hiçbir şeyin sızmadığından emin olmak için bağlantıları güvenli şifrelemeyle korur.

İki Apple cihazı Wi-Fi üzerinden birbirine bağlanabildiği için birbirlerine dosya gönderebiliyorlar. Wi-Fi, Bluetooth ve Yakın Alan İletişiminden (NFC) daha hızlıdır, bu nedenle daha büyük dosyalar daha çabuk alınır.

Başarılı bir AirDrop gerçekleştirmek için tüm cihazların aynı odada veya yakınlarda olması gerekir. Aralarında çok fazla duvar olması sinyalin yavaşlamasına neden olabilir, ancak Wi-Fi, Bluetooth’tan daha hızlıdır.

AirDrop ile Dosya Gönderme ve Alma

AirDrop’un çalışma şekli iPhone’unuzun modeline göre değişiklik gösterebilir. iPhone 11 ve sonraki sürümlerinde en son işlem kullanılırken, eski aygıtların AirDrop aracılığıyla dosya göndermek için biraz farklı bir yöntemi vardır.

 1. cihazınızda bir uygulama açın iPhone 11.
 2. Paylaş düğmesine veya varsa Paylaş kelimesine dokunun.
 3. AirDrop düğmesini seçin.
 4. iPhone 11’inizi başka bir iPhone 11 veya sonraki modele doğru tutun.
 5. Diğer kişinin profil resmini seçin.
 6. Dosyaları gönderin.

Dosyaları gönderdiğiniz kişi Kişiler listenizdeyse, adının yanında bir resim olmalıdır. Aksi takdirde, yalnızca seçebileceğiniz bir ad olacaktır.

Bazen AirDrop düğmesinin üzerinde sayıların yer aldığı kırmızı bir rozet görürsünüz. Bu, yakınlarda birden fazla Apple cihazının olduğunun bir işaretidir. Göndermek için doğru kişiyi seçtiğinizden emin olun.

için farklı bir yöntem denemeniz gerekecek. iPhone XS ve önceki modeller, iPad veya iPod Touch.

 1. iPhone’unuzda Fotoğraflar gibi bir uygulama başlatın.
 2. AirDrop düğmesine dokunun.
 3. Dosyaları göndermek istediğiniz kullanıcıyı seçin.
 4. AirDrop ile devam edin.

Fotoğraflar uygulamasında, sola veya sağa kaydırarak birden fazla fotoğraf göndermeyi seçebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemlerden birini gerçekleştirdikten sonra gönderim yaptığınız kişi uyarı alacaktır. İşte yapmaları gerekenler.

 1. AirDrop uyarısı görünene kadar bekleyin.
 2. Dosyayı indirmek için kabul et’e dokunun.
 3. Dosyayı bulun.

AirDropped nesnesi, gönderildiği uygulamada bulunabilir. Örneğin, Safari’den bir URL göndermek, alıcının iPhone’unda Safari’yi açması gerektiği anlamına gelir. Bu bir uygulama bağlantısıysa, onu bulmak için App Store’a gidebilirler.

AirDrop nesneleri kendinize de mümkündür. Ancak, bir cihazdan diğerine bir şey aldığınız için uyarı gerekli değildir. Bunları ilgili uygulamada hemen bulabilirsiniz.

Bunun çalışması için her iki cihazın da aynı Apple Kimliğini kullandığından emin olun. Aksi takdirde, AirDrop’u manuel olarak kabul etmeniz gerekir.

AirDrop Ayarları

Apple’ın AirDrop özelliğinin bazı özelleştirilebilir yönleri vardır. Hiçbir şeyi kabul etmemeyi veya yalnızca Kişilerinizden kabul etmeyi seçebilirsiniz. AirDrop ayarlarına erişim için talimatlar aşağıdadır.

 1. iPhone’unuzda Ayarlar menüsüne gidin.
 2. “Genel” sekmesini seçin.
 3. Yapılandırmaları değiştirmeye başlamak için “AirDrop” üzerine dokunun.

Bunu aynı zamanda Kontrol Merkezi ile de yapabilirsiniz. iPhone X.

 1. Sağ üst köşeden parmağınızla aşağı kaydırın.
 2. Ağ ayarları simgesine dokunun ve basılı tutun.
 3. AirDrop düğmesini seçip basılı tutun.
 4. Üç seçenekten birini seçin.

AirDrop için bu üç ayarı seçebilirsiniz.

 • Kapanış
 • Yalnızca Kişiler
 • Herkes

Bazı kişiler, Kapanmanın kalıcı olarak seçildiğini fark ettiklerini bildirdi. Bu hata, AirDrop’u izin verilen bir uygulamaya geçirerek düzeltildi.

 1. Ayarlar menüsüne gidin.
 2. “İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları”na gidin.
 3. “İzin Verilen Uygulamalar” üzerine dokunun.
 4. AirDrop’un kısıtlı olmadığından emin olun.

Unutulmaması gereken bir nokta, Yalnızca Kişiler seçeneğinin yalnızca bu işletim sistemlerinde ve onlardan sonra yayınlananlarda görüneceğidir.

 • iOS 10
 • iPad işletim sistemi
 • macOS Sierra 10.2

AirDrop’u daha eski bir işletim sistemi yapısında Yalnızca Kişiler olarak ayarlarsanız, yukarıdaki yollardan birini kullanarak Herkes’e geçmeniz gerekir. AirDrop’u kullanmak istemiyorsanız, Alma Kapalı’ya geçin.

AirDrop Çalışmıyor

Bazen AirDrop çalışmayı reddeder ve diğer Apple aygıtı kullanıcılarına bir şeyler gönderemezsiniz. Neyse ki, deneyebileceğiniz bazı çözümler var.

Wi-Fi ve Bluetooth arasında geçiş yap

Bazı hatalar açıklanamaz, ancak bunları kapatıp tekrar açarak bir şekilde düzeltebilirsiniz. Bu durumda, önce Wi-Fi ve Bluetooth ayarlarını birkaç dakikalığına kapatmayı deneyebilirsiniz. Ardından, yeterince bekledikten sonra tekrar açın.

Aynısını, başka bir iPhone veya Mac olabilen hedef cihaz için de yapabilirsiniz.

 1. iPhone’unuzdaki Ayarlar menüsüne gidin.
 2. Wi-Fi’ye dokunun.
 3. Kapatın.
 4. Geri dönün ve Bluetooth’a dokunun.
 5. Bluetooth’u da kapatın.
 6. İkisini de tekrar açın.

Mac’ler için bu talimatları izleyin.

 1. Mac’inizdeki Kontrol Merkezi’ne tıklayın.
 2. Wi-Fi ve Bluetooth’u etkinleştirin ve devre dışı bırakın.
 3. AirDrop’un çalışıp çalışmadığını görmek için tekrar deneyin.

AirDrop gönderip almanıza izin veriyorsa, gününüze devam edebilirsiniz.

Hotspot Barındırmayı Durdurun

iPhone’unuzu kişisel erişim noktası olarak kullanırsanız AirDrop hiç çalışmaz. Bu nedenle, tek seçenek onu kapatmaktır.

iOS 13.1’den önceki tüm sürümlerde etkin noktayı kapatabilseniz de, en yeni modeller artık bunu yapmanıza izin vermiyor. Ancak yine de kişisel etkin noktayı keşfedilemez hale getirebilirsiniz.

 1. iPhone’unuzun Ayarlar menüsüne gidin.
 2. “Kişisel Erişim Noktası”nı seçin.
 3. Kapatmak.

Daha yeni iPhone’lar için bunun yerine bunu deneyin.

 1. Kontrol Merkezini açın.
 2. Bluetooth simgesine dokunun ve basılı tutun.
 3. Hotspot düğmesi yeşilse, üzerine dokunun.
 4. Hotspot şimdi keşfedilemez olmalıdır.

Hotspot’unuza kimse bağlanmadığında, AirDrop tekrar normal şekilde çalışmalıdır.

iPhone’unuzun Kilidini Açın

Kullanılabilir bir aygıt olarak kaydolmak için iPhone, iPad veya iPod Touch’ın kilidi açık ve açık olmalıdır. Değilse, gönderen bunları algılayamaz. Cihazın açık olduğundan ve ekran kilidinin açık olduğundan emin olun. Tekrar deneyin ve AirDrop’un şimdi yakalayıp yakalamadığına bakın.

Mac Güvenlik Duvarı Ayarlarını Kontrol Edin

Mac’lerde, sistemi kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer tehditlerden korumak için bir güvenlik duvarı bulunur. Bazıları yanlışlıkla AirDrop’un geçemeyeceği şekilde ayarladı. Neyse ki, bu kolay bir düzeltme.

 1. Sol üst köşedeki Apple sembolüne tıklayın.
 2. “Sistem Tercihleri”ne gidin.
 3. “Güvenlik ve Gizlilik”i seçin.
 4. Asma kilide tıklayın ve kimlik bilgilerinizi girin.
 5. “Güvenlik Duvarı” sekmesini seçin ve “Güvenlik Duvarı Seçenekleri”ni tıklayın.
 6. “Tüm Gelen Bağlantıları Engelle” seçeneğinin işaretini kaldırın.
 7. “Yerleşik Yazılımın Gelen Bağlantıları Almasına Otomatik Olarak İzin Ver” seçeneğini etkinleştirin.

Güvenlik duvarının kısıtlamaları gevşetildiğinde, AirDrop durdurulmadan devam etmelidir.

Cihazınız Çok Eski

Bazı eski Apple cihazları AirDrop ile uyumlu değildir. İşte AirDrop uyumlu Apple ürünlerinin bir listesi.

Mac için, 2012’de ve daha fazlasında yayınlananların OS X Yosemite ve sonraki sürümlerini çalıştırması gerekir.

Bunu Yanına Al

AirDrop, Apple cihazlarını kullanarak arkadaşlarınıza bağlantılar, dosyalar ve daha fazlasını göndermek için son derece yararlıdır. Wi-Fi ve Bluetooth kullandığından çok daha hızlıdır ve daha geniş bir menzile sahiptir. Artık nasıl çalıştığını bildiğinize göre, yalnızca birkaç dokunuşla arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla bir şeyler paylaşabilirsiniz.

AirDrop’u genellikle ne için kullanıyorsunuz? AirDrop’un çalışmamasını düzeltmenin başka yollarını biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory