Bir Mobil Cihazda veya PC Cihazında DNS Yenileme Sıklığı Ne Kadardır?

Etki Alanı Adı Sistemi veya DNS, 1980’lerde icat edildi ve on yıllar boyunca geliştirildi. Yine de DNS, çevrimiçi işlemlerin kusursuz performansının ve esnekliğinin önünde duruyor. Öyleyse sorun nedir? Bir DNS kaydındaki en ufak değişikliğin bile yayılması gerekir ve bu birkaç dakikadan birkaç güne kadar sürebilir. Bu bilgi senkronizasyonu, birincil ve ikincil sunucular arasında periyodik olarak […]

Bir Mobil Cihazda veya PC Cihazında DNS Yenileme Sıklığı Ne Kadardır?

Etki Alanı Adı Sistemi veya DNS, 1980’lerde icat edildi ve on yıllar boyunca geliştirildi. Yine de DNS, çevrimiçi işlemlerin kusursuz performansının ve esnekliğinin önünde duruyor.

Öyleyse sorun nedir?

Bir DNS kaydındaki en ufak değişikliğin bile yayılması gerekir ve bu birkaç dakikadan birkaç güne kadar sürebilir. Bu bilgi senkronizasyonu, birincil ve ikincil sunucular arasında periyodik olarak gerçekleşir. Buna yenileme aralığı denir. Bir DNS kaydı değiştirildikten sonra, yayılımın ne kadar süreceğini kimse bilemez.

Ancak bu, İnternet sistemleri için hala önemli bir rahatsızlık olsa da, yayılmanın nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir. DNS teknolojisini, yayılımı, yaygın hataları ve yenileme aralığını ve tüm yayılma sürecini hızlandırabileceğiniz bazı yolları inceleyelim.

DNS: Genel Bakış

Belki de DNS’nin internet telefon rehberi gibi olduğunu zaten duymuşsunuzdur. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Temel olarak, ana bilgisayar adlarını veya alan adlarını IP adreslerine dönüştüren bir sistemdir. Bu dönüştürme, aradığınız URL’nin bir web tarayıcısına yüklenmesini sağlar.

Bu nedenle, insanlar uzun sayısal değer dizilerini hatırlayamadığından ve makineler ana bilgisayar adlarını anlamadığından, bir DNS aynı zamanda bir çevirmen gibidir. İşlevler arka planda gerçekleştiğinden DNS, ortalama bir kullanıcının endişelenmesi gereken bir şey değildir. Ancak, onsuz çevrimiçi bilgi aramak imkansız olurdu.

DNS Sunucusu Türleri

Yapılarına göre dört tür DNS sunucusu vardır. Hepsi DNS çözümleme sürecine katılır. Sunucular, tek bir sorgunun içinden geçtiği sırayla listelenir.

Özyinelemeli Sunucu

Özyinelemeli sunucu, bir sorgunun yaptığı ilk duraktır ve web tarayıcısı gibi bir uygulamadan gelir. Özyinelemeli bir sunucuyu veya haberciyi, size belirli bir kitabı getirmesini istediğiniz bir kütüphaneciye benzetebilirsiniz.

Ayrıca, özyinelemeli sunucu, belirli bir isteği karşılayan ek sorgular yapmaktan sorumludur. Her özyinelemeli sunucu ya doğrudan bir yanıt sağlar ya da bir hata gösterir.

Kök Ad Sunucusu

Kök sunucu, başlangıçta alan adlarını IP adreslerine çevirmekle görevlidir. Kütüphane benzetmesinde, kök ad sunucusu sizi farklı kitap yığınlarına yönlendirir. Genellikle daha spesifik konumlara işaret eder.

TLD Sunucusu

Üst Düzey Etki Alanı veya TLD sunucusu, benzersiz IP adresini aramada bir sonraki adımı atar ve “.com” veya “.org” gibi bir URL’nin son kısmı ile temsil edilir. Dünyanın dört bir yanındaki sayısız TLD sunucusu, istekleri işleme hızını artırır.

Yetkili Ad Sunucusu

İsteğinizin geçtiği bir sonraki adım, yetkili veya özyinelemeli olmayan sorgudur. Bu sunucular, ana bilgisayar adları için belirli IP adreslerini barındırır.

İsteği aldıktan sonra yetkili sunucu, bir web sayfasının yüklenmesini sağlayan belirli bir DNS kaydıyla geri döner. Sunucu ilgili kaydı tutmuyorsa bir hata mesajı görürsünüz.

En Yaygın DNS Kayıtları

DNS kaydı, tek bir sorgunun sunucudan istediği bilgidir. Ancak, DNS kaydının türü uygulamanıza, istemcinize ve sorgunuza bağlı olarak değişebilir. Her DNS kaydı, bir sorgunun nasıl ele alınması gerektiğini gösterir.

Rekor

“A”, “adres” anlamına gelir ve tek bir etki alanının IP adresini temsil eder. Ancak, A kayıtları yalnızca IPv4 adresleriyle ilgilidir, ancak IPv6 adreslerinin biçimleri daha uzun olduğu için AAAA kayıtları vardır. Çoğu web sitesinin yalnızca bir A kaydı olmasına rağmen, bazılarının birkaç tane olduğunu belirtmek de önemlidir.

NS Kaydı

Aynı sunucu veya NS kaydı, belirli bir etki alanı için yetkili sunucuya işaret eder. Etki alanlarının birden fazla ad sunucusuna sahip olması yaygın bir durumdur, yani sorguları kendi yönlerine yönlendiren birden fazla NS kaydı vardır.

TXT Kaydı

Bu kayıt, ağ yöneticilerinin DNS’ye metin eklemesine olanak tanır. Etki alanı sahipliğini ve güvenli e-posta işlemlerini doğrularlar.

CNAME Kaydı

Kanonik ad kayıtları, bir takma ad söz konusu olduğunda bazen A kayıtlarının yerini alır. Temel olarak, iki farklı etki alanıyla ancak aynı IP adresiyle bir sorguyu yeniden denemek için kullanılırlar.

DNS Yayılımı Nedir?

DNS sunucularının aynı verilere aynı anda sahip olmasını sağlamak için tüm DNS değişiklikleri tek bir yetkili ad sunucusunda gerçekleşir. Bu değişiklikler 24 ve 72 saat içinde otomatik olarak gerçekleşir. Bu güncelleme veya yenileme aralığına DNS yayılımı denir.

Bu süre zarfında, İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) düğümleri, önbelleklerini etki alanınızdaki DNS değişiklikleriyle günceller. Modern çağda herhangi bir güncelleme için bu kadar uzun süre beklemek olağandışı görünse de, mevcut DNS altyapısının gerçeği bu.

Bununla birlikte, bazı DNS sağlayıcıları, daha hızlı yayılma süresi sağlayan özel teknolojiler oluşturmuştur ve birçok geliştirici yalnızca bu soruna odaklanır.

Yenileme Aralığını Etkileyen Faktörler

İki saatlik ve üç günlük yenileme aralığı arasındaki fark önemlidir. Peki, bu yenileme hızını etkileyen faktörlerden bazıları nelerdir?

Yaşam Süresi (TTL) Ayarları

Bu faktör, DNS bilgilerinin bir uzak sunucuda veya yerel makinede “yaşadığı” süreyi temsil eder. Bu sürenin sonunda sistem DNS bilgilerini siler ve yeni veri almaya hazırlanır. Daha kısa TTL, daha hızlı yayılma anlamına gelir.

Örneğin, TLL’yi iki saat olarak ayarlarsanız ve yeni bilgiler girerseniz, DNS sunucusu eski bilgileri temizlemeden önce iki saat boyunca teslim eder.

Alan Adı Kaydı

Etki alanınız için yetkili ad sunucusunu değiştirirseniz yayılma süresi, web sitenizin DNS hiyerarşisinde nerede olduğuna bağlı olacaktır. “.com” içeren web siteleri, Üst Düzey Etki Alanı (TLD) ad sunucusuna aittir ve daha kısa yenileme hızına sahip olacaktır.

İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS’ler)

ISP’ler, TTL ayarlarını göz ardı ederek yayılma süresini uzatabilir. Ancak, çoğu web sitesine daha hızlı erişim sağlamak için rutin olarak DNS araması yapar ve DNS kayıtlarını önbelleğe alır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere yenileme hızını etkileyen birkaç başka öğe vardır:

  • Sunucu ve istemci arasındaki trafik miktarı
  • Sunucunuz ve DNS sunucusu arasındaki bağlantı türü
  • İstemci ve sunucu arasındaki mesafe
  • İstemci ile sunucu arasındaki bağlantının kalitesi

DNS Yayılım Hataları ve Sorun Giderme

DNS güncellemelerinin karşılaşabileceği birkaç hata vardır ve bunların çoğu yetkili DNS sunucularından kaynaklanır. Genellikle, DNS sunucusu ile kullanıcı isteklerini işleyen yerel sunucu arasında bir iletişim sorunu vardır.

Yerel sunucunun IP adresi DNS sunucusunun kayıtlarında yoksa bir hata oluşur. Veya IP adresi yakın zamanda değiştirilmiş ve DNS sunucu kayıtları henüz bu değişikliği yansıtmıyor. Son olarak, yanlış ağda olduğu için yerel sunucuya erişilemeyebilir.

Diğer bir yaygın sorun, nispeten yaygın olan DNS zaman aşımlarıdır, ancak bunlara neyin sebep olduğu her zaman net değildir. Yönlendiricinizi veya modeminizi yeniden yapılandırarak veya ISP’nizle iletişime geçerek DNS zaman aşımlarını çözebilirsiniz. Bazen, cihazınızdaki varsayılan DNS ayarlarını değiştirmek bir DNS zaman aşımını düzeltebilir.

DNS Yayılımını Hızlandırma

DNS yayılmasını hızlandırmanın en etkili yollarından biri, dinamik bir DNS sağlayıcısı seçmektir. Bu, sipariş alan ve değişikliklerin rekor sürede “canlı” hale geldiğini görmesi gereken e-ticaret web siteleri için özellikle önemlidir.

Çoğu değişikliği hazırlamak ve bağlantıları, resimleri ve diğer öğeleri test etmek için başka bir harika ipucu, yerel bir ana bilgisayar dosyasında düzenleme yapmaktır.

Ek SSS

Büyük DNS sağlayıcıları için yayılma süreleri nelerdir?

Doğal olarak, en büyük DNS yazılımı sağlayıcıları en hızlı yayılma süresini sunmaya çalışır. Örneğin, Cloudflare’nin DNS yenileme aralığı genellikle yalnızca birkaç dakikadır ancak çok daha uzun da sürebilir. Google Genel DNS genellikle 48 saat içinde yayılır ve aynı aralık GoDaddy için de geçerlidir.

DNS sunucumu nasıl bulurum?

Çoğu durumda, DNS sunucunuz ISS’niz tarafından atanır. DNS sunucunuzu görmenin ve bulmanın en basit yolu, Windows’ta Komut İstemi aracını veya macOS bilgisayarlarda Terminal’i kullanmaktır. Bu araçları kullanmaktan rahatsızsanız, bir BT uzmanından yardım istemeyi düşünün.

Varsayılan DNS sunucusunu kullanmak zorunda olmadığınızı ve bu ayarı değiştirebileceğinizi unutmamak da önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, cihazınızı genel bir DNS sunucusuna bağlamaktır. En iyi çözümlerden biri, 8.8.8.8 IP adresine sahip Google Genel DNS’dir.

DNS güvenli midir?

DNS sisteminin güvenlik açığı hakkında pek çok tartışma var. DNS sızıntıları nadir değildir ve hassas bilgilerin kaybolmasına ve gasp edilmesine yol açabilir. DNS sahtekarlığı ve yeniden yönlendirme de siber suçluların bilinen saldırı hatlarıdır.

DNS web performansını artırır mı?

Evet, DNS web performansını artırabilir. Özellikle, A kayıtlarının önbelleğe alınması, sorgulara verilen önceki yanıtları depolayarak yanıt süresini artırır. Ancak, DNS verilerini birkaç şekilde önbelleğe alabilirsiniz.

Örneğin, web tarayıcıları bunu varsayılan olarak yapar ve bu da performanslarını artırır. Ayrıca, bazı işletim sistemlerinde DNS verilerini otomatik olarak önbelleğe alan entegre DNS çözümleyicileri bulunur.

IP adreslerini kim atar?

Her bilgisayarın, akıllı telefonun ve tabletin benzersiz bir IP adresi vardır, ancak bu sayısal değerleri hangi varlığın atadığını merak edebilirsiniz. 90’ların sonlarında, ABD hükümeti bu görevi İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu’na (ICANN) tahsis etti. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş, 25 yılı aşkın bir süredir IP adresi atama sürecini yönetmektedir.

DNS Altyapısından En İyi Şekilde Yararlanma

İster bir film blogu ister bir e-ticaret işletmesi olsun, bir web siteniz varsa, DNS yenileme aralıklarını anlamak çok önemlidir. Web sitenizde yaptığınız değişiklikleri anında görememek biraz can sıkıcı ama DNS altyapısı henüz mükemmel değil.

Yine de yenileme hızını etkileyen faktörleri anlamak, yayılma süresini en aza indirecek kararlar almanıza yardımcı olabilir. Sağlam bir DNS sağlayıcısı seçmek birinci adımdır, ancak ISP tarafından atanan DNS’yi kontrol etmek ve yönlendiriciyi yeniden yapılandırmak da önemlidir.

Yenileme oranlarını hızlandırmak için hiç bir DNS sağlayıcısını değiştirmek zorunda kaldınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory