Bir Windows 10 Aygıtının Ne Kadar Ram Sahip Olduğu Nasıl Kontrol Edilir

Yavaş bir bilgisayar, sürekli bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Tipik olarak, bunun nedeni yetersiz RAM’dir (Rastgele Erişim Belleği). RAM çok düşük olduğunda, PC’niz yavaş çalışacaktır. Bunu bilgisayarınızda fark ettiyseniz, RAM’ini kontrol etmelisiniz. Bu makale, Windows 10’da RAM’i nasıl kontrol edeceğinizi ve şu anda ne kadar RAM kullandığınızı öğrenecek. RAM Probleminin İşaretleri RAM, makinenizi açtığınızda aktif hale […]

Bir Windows 10 Aygıtının Ne Kadar Ram Sahip Olduğu Nasıl Kontrol Edilir

Yavaş bir bilgisayar, sürekli bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Tipik olarak, bunun nedeni yetersiz RAM’dir (Rastgele Erişim Belleği). RAM çok düşük olduğunda, PC’niz yavaş çalışacaktır. Bunu bilgisayarınızda fark ettiyseniz, RAM’ini kontrol etmelisiniz.

Bu makale, Windows 10’da RAM’i nasıl kontrol edeceğinizi ve şu anda ne kadar RAM kullandığınızı öğrenecek.

RAM Probleminin İşaretleri

RAM, makinenizi açtığınızda aktif hale gelen hızlı bir bilgisayar depolama türüdür. Bilgisayarınızı kapattığınızda, geçici bellek de çalışmayı durdurur. Windows 10’da ne kadar çok RAM’iniz varsa, sistemi yavaşlatmadan o kadar çok görev ve proje açabilirsiniz. Ne yazık ki, bazı modern dizüstü ve masaüstü bilgisayarların küçük bir RAM kapasitesi vardır.

Birçok programı ve görevi açtığınızda, bilgisayarın RAM’i yavaşlamadan bunları kaldıramaz. Bu nedenle, düşük RAM’in en yaygın belirtisi, gecikmeli bilgisayar hızıdır. Masaüstünüzdeki iki simgeye tıklayıp dosyaları görüntülemek için birkaç dakika beklerseniz, RAM sorununuz olabilir. Ciddi durumlarda, makineniz tamamen donabilir.

Bir bilgisayar ekranı donarsa veya “takılırsa”, bazı şeylere tıklayamazsınız. Bazen bilgisayarı kapatmak için güç düğmesine basmanız gerekir. Bazı kişiler düşük bilgisayar belleğine işaret eden hata mesajları alırlar. Bu sorunlardan bazılarını fark ettiyseniz, RAM’i yükseltmeniz gerekebilir.

Windows 10 Çalıştıran Bir Bilgisayarda RAM Kapasitesini Kontrol Etme

Windows 10’da yetersiz RAM’iniz olup olmadığını doğrulamanın tek yolu mevcut kapasiteyi kontrol etmektir.

 1. “Başlat”ı tıklayın.
 2. Arama kutusuna “Bilgisayarınız Hakkında” yazın ve “Aç” seçeneğini tıklayın.
 3. Bu sizi “Ayarlar”a götürecektir. Sağda “Cihaz Özellikleri” ni göreceksiniz. “Yüklü RAM” seçeneğine ilerleyin. Windows 10 bilgisayarınızdaki RAM boyutunu kontrol etmenin alternatif bir yöntemi, Sistem Bilgisi aracını içerir. Teknik, Windows 11 sahipleri için de çalışacak.

İzlenecek adımlar şunlardır:

 1. “Başlat” düğmesine sağ tıklayın ve “Çalıştır”a basın.
 2. Bir komut penceresi görünecektir. “ÇALIŞTIR” penceresine msinfo32.exe yazın ve “Tamam”a tıklayın.
 3. Sistem Bilgileri ekranı görünecektir. Sağ bölmede, “RAM kurulu” ifadesini görene kadar aşağı kaydırın ve rakamın bilgisayarınızın toplam RAM kapasitesini temsil ettiğini unutmayın.

Windows 10’da Mevcut RAM Kullanımı Nasıl Bilinir?

Yukarıdaki RAM rakamı, Windows 10 PC’nizle birlikte gelen rakamdır. Makinenizin şu anda kullanmakta olduğu tam RAM boyutu farklıdır. Bilgisayarınızın o anda kullanmakta olduğu gerçek RAM’i şu şekilde keşfedebilirsiniz:

 1. Görev Yöneticisini başlatmak için dönüşümlü olarak Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basın.
 2. Aşağı kaydırın ve Görev Yöneticisi’ni seçin.
 3. Üst menü çubuğunda “Performans” sekmesini seçin. “CPU”nun altında Bellek’i göreceksiniz.” Bilgisayarınızın RAM tüketimini görüntülemek için bu pencereye tıklayın. Kullanım hızını, kullanılan yuva sayısını, form faktörünü, ayrılan donanımı vb. kontrol edin.
 4. Ardından, “İşlemler” sekmesine gidin. Burada görevlere göre RAM tüketimini göreceksiniz. Aşırı RAM tüketen görevleri sonlandırabilirsiniz. Her görevi sağ tıklayın ve “Görevi Sonlandır”ı seçin.

RAM kullanımınızın %70’in üzerinde olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni iki şey olabilir. İlk olarak, çalışan birçok arka plan programınız var ve bunlardan bazılarına ihtiyacınız olmayabilir. Gereksiz işlemleri sonlandırmak için yukarıdaki Adım 3’ü izlemelisiniz. İkincisi, gerçek bir düşük RAM sorununuz var. Basit etkinlikleri yürütürken bile, daha az RAM’e sahip bir bilgisayar bunları daha yavaş bitirecektir. Sorunu çözmenin tek yolu RAM’i artırmaktır.

Windows 10 RAM Nasıl Yükseltilir

Bilgisayarınızda yeterli RAM varsa, Görev Yöneticisi’ndeki görevleri sonlandırırken artan hızı fark edeceksiniz. Bu, hızı değiştirmiyorsa, RAM’i yükseltmelisiniz. Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınız için en iyi belleği bulmak için zaman ayırın. Dizüstü ve masaüstü Windows kullanıcıları için birçok RAM seçeneği mevcuttur.

Ancak, önce BIOS’unuzu taramak için yazılım edinin. Doğru bellek yükseltmelerini tarayacak ve önerecektir. en iyi araç Önemli Sistem Tarayıcı. Sayfayı ziyaret edin ve bu tarayıcının nasıl çalıştığını öğrenin. Eski belleği çıkarın ve yeni belleği takın. Bu teknik işi tek başınıza yapamıyorsanız, Windows 10 PC’nizi bir bilgisayar tamirhanesine götürmeyi düşünün.

Profesyoneller RAM sorununuzu onaylayacak, en iyi yükseltmeyi önerecek ve sizin için kuracaktır. Bazı modern nesil dizüstü bilgisayar makinelerinde yükseltemeyeceğiniz RAM bulunur. Bunun nedeni, RAM’in anakarta bağlı olmasıdır. Bu durumda, tek seçeneğiniz yeni bir PC veya dizüstü bilgisayar satın almaktır.

Bilgisayarlarda Yaygın Olarak Kullanılan RAM Türleri

Çoğu bilgisayar iki RAM türünden birini kullanır. İlki, Statik Rastgele Erişim Belleği (SRAM) olarak adlandırılır. Diğeri Dinamik Rastgele Erişimli Bellektir (DRAM). En hızlı bilgisayar belleğine ihtiyacınız varsa, daha pahalı olmasına ve elektrik faturanızı artırabilmesine rağmen SRAM’ı seçin.

SRAM daha fazla güç tüketir ve fazla depolama alanı sunmaz. aksine, DRAM daha fazla depolama alanına sahiptir, daha az enerji tüketir ve daha ekonomiktir. DRAM daha da iyidir çünkü ekstra RAM hızlarına ihtiyaç duyan kişiler için daha hızlı sürümleri vardır. Bu seçenekler Senkron DRAM (SDRAM) ve Çift Veri Hızı SDRAM’dir. Windows 10 Hızını Artırmanın Diğer Yolları

Düşük RAM, düşük bilgisayar hızının en önemli nedenidir. RAM tüketim hızınız ve kapasiteniz iyi görünüyorsa, yükseltmeniz gerekmez. Bunun yerine, Windows 10 PC’nizi hızlandırmanın başka yaratıcı yollarını bulun:

 • Bazı görev çubuğu etkinliklerini ve tarayıcı sekmelerini veya pencerelerini kapatın. PC yavaş çalışmaya devam ederse, makinenizi yeniden başlatın ve birkaç tarayıcı sekmesi ve görev çubuğu görevi açın.
 • Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs yazılımını çalıştırın. Arka planda çalışan bazı kötü amaçlı virüsler ve gizli programlar bulabilir.
 • OneDrive ve PC senkronizasyonunu durdurun. Senkronizasyon, makinenizi yavaşlatabilir.
 • Son yüklenen programları kaldırarak Windows Geri Yükleme Noktasını tetikleyin. Bazı programlarda, sisteminizin işlevlerini değiştirebilecek virüsler ve diğer öğeler bulunur. Ayrıca yavaş bilgisayar hızına neden olabilirler ve bunları kaldırmalısınız.

SSS

Windows 10 PC’de ne kadar RAM var?

64 bit Windows 10 Home Edition’a sahipseniz, RAM’iniz yalnızca 128 GB’dir. Öte yandan, Windows 10 Pro, Education veya Enterprise kullanıyorsanız RAM’iniz 2TB’dir. Ne olursa olsun, anakartınız RAM’inizin ne kadar hızlı çalışacağını belirler. Windows 10 çalıştıran birçok dizüstü bilgisayarın farklı RAM kapasiteleri vardır.

4 GB RAM, Windows 10 makineleri için minimum sınır mı?

Windows 10 için önerilen minimum bellek boyutu 4G’dir. Ancak, Windows 10 çalıştıran bazı makinelerde 2GM RAM bulunur ve çalışmaya devam eder.

Windows 10 Bellek Sorunlarınızı Giderin

Düşük RAM belirtileri gördüyseniz, yeni bellek eklemek için acele etmeyin. Önce bilgisayarınızın birlikte geldiği RAM’i kontrol edin. Ardından, Windows bilgisayarınızın RAM tüketimini kontrol edin. Görev Yöneticisi’ni kullanın ve gereksiz tüm arka plan işlemlerini sonlandırın. Bilgisayar yavaş çalışıyorsa, RAM’inizi yükseltin.

Bilgisayar belleğiniz azalıyor mu? RAM sorununu gidermeyi denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory