Bu İnanılmaz Etkileşimli Harita, Mars’ın Yüzeyini Keşfetmenizi Sağlıyor

Eğer harita web sitesi, gezegene genel bir bakış elde edeceksiniz. Ardından, Perseverance gezgininin şu anda keşfetmekte olduğu Jezero Krateri veya Curiosity gezgininin bulunduğu Gale Krateri gibi Mars’taki en önemli konumlardan bazılarını yakınlaştırmak için alttaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Spirit ve Opportunity gibi artık kullanılmayan gezicilerin konumlarını ziyaret etmek için bağlantılar da var. Ziyaret edilecek diğer eğlenceli yerlerden […]

Bu İnanılmaz Etkileşimli Harita, Mars’ın Yüzeyini Keşfetmenizi Sağlıyor

Eğer harita web sitesi, gezegene genel bir bakış elde edeceksiniz. Ardından, Perseverance gezgininin şu anda keşfetmekte olduğu Jezero Krateri veya Curiosity gezgininin bulunduğu Gale Krateri gibi Mars’taki en önemli konumlardan bazılarını yakınlaştırmak için alttaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Spirit ve Opportunity gibi artık kullanılmayan gezicilerin konumlarını ziyaret etmek için bağlantılar da var.

Ziyaret edilecek diğer eğlenceli yerlerden bazıları, güneş sistemindeki en büyük dağ olan ve Everest Dağı’nın yüksekliğinin iki buçuk katı olan bir kalkan volkanı olan Olympus Mons gibi jeolojik açıdan ilgi çekicidir. Kaçırılmaması gereken diğer yerler, 2.500 mil uzunluğunda uzanan ve 4 mil derinliğe kadar inen Valles Marineris kanyon sistemi ve volkanik aktivite ile yontulmuş garip ve dramatik bir manzara olan Medusae Fossae formasyonu.

Veya toplamda 5,7 trilyon piksellik inanılmaz bir piksele sahip olan mozaiğin keyfini çıkararak gezegenin yüzeyinde gezinebilirsiniz. Haritayı oluşturan araştırmacılar, üzerinde altı yıl çalıştı ve harita, hem bilimsel çalışmalar hem de halkın eğlenmesi için tasarlandı. Projeye liderlik eden Caltech’in Bruce Murray Gezegen Görselleştirme Laboratuvarı’ndan görüntü işlemcisi Jay Dickson, “Herkesin erişebileceği bir şey istedim,” dedi. “Artık okul çocukları bunu kullanabilir. 78 yaşına yeni giren annem artık kullanabilir. Amaç, Mars’ı keşfetmekle ilgilenen insanlar için engelleri azaltmak.”

[Featured image by ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum) via ESA | Cropped and scaled | CC BY-SA 3.0 IGO]

Teknory