Bugünün Wordle Yanıtı #555 – 26 Aralık 2022 Çözüm ve İpuçları

Welp, eğer bu son ipucu bir zil çalmadıysa, cevap için buradasın. Peki, Wordle #555 (26 Aralık 2022) sorusunun cevabı “yargıç” kelimesidir. İpuçlarını ters kronolojik sırayla açalım. Burada bahsettiğim çizgi roman karakteri Yargıç Dredd. Orijinal “Yargıç Dredd“1995’te çıktı. Yukarıda ima edilen tatlı incelik olan şekerleme kelimesiyle kafiyelidir. “God of War” serisi oyunlarda Kratos’u canlandıran oyuncu ise […]

Bugünün Wordle Yanıtı #555 – 26 Aralık 2022 Çözüm ve İpuçları

Welp, eğer bu son ipucu bir zil çalmadıysa, cevap için buradasın. Peki, Wordle #555 (26 Aralık 2022) sorusunun cevabı “yargıç” kelimesidir. İpuçlarını ters kronolojik sırayla açalım. Burada bahsettiğim çizgi roman karakteri Yargıç Dredd. Orijinal “Yargıç Dredd“1995’te çıktı.

Yukarıda ima edilen tatlı incelik olan şekerleme kelimesiyle kafiyelidir. “God of War” serisi oyunlarda Kratos’u canlandıran oyuncu ise Christopher Judge. Şimdi biraz etimolojik eğlenceye geçelim, çünkü tarih eğlencelidir. Yargıç, köklerini fiil biçiminde “yargılamak” veya “bir görüş bildirmek” anlamına gelen İngiliz-Fransızca “juger” sözcüğüne kadar izler. İsim, kanunları yönetmekle görevli kamu görevlisi için 14. yüzyılın ortalarındaki eski İngilizce kelimeye kadar gider. Göre Merriam Websterayrıca “İbrani bir kabile liderinin kullandığı”, yönetmek veya yönetmek için İbranice’ye kadar uzanır.

Teknory