Bu muhteşem Google Gemini videosu yoğun bir şekilde düzenlendi

Google’ın yeni yapay zeka modeli Gemini’nin demo videosu göründüğü kadar “akıllara durgunluk veren” değil. Çarşamba günü Google, önemli istihbarat kriterlerinde OpenAI’nin GPT-4’ünü geride bırakan, yerel olarak oluşturulmuş çok modlu bir model olan Gemini’yi piyasaya sürdü. Gemini’nin bir kupa numarasında topu takip etme, haritada ülkeleri bulma ve basit bir ördek çizimini tanımlama konusundaki inanılmaz yeteneklerini gösteren […]

Bu muhteşem Google Gemini videosu yoğun bir şekilde düzenlendi

Google’ın yeni yapay zeka modeli Gemini’nin demo videosu göründüğü kadar “akıllara durgunluk veren” değil.

Çarşamba günü Google, önemli istihbarat kriterlerinde OpenAI’nin GPT-4’ünü geride bırakan, yerel olarak oluşturulmuş çok modlu bir model olan Gemini’yi piyasaya sürdü. Gemini’nin bir kupa numarasında topu takip etme, haritada ülkeleri bulma ve basit bir ördek çizimini tanımlama konusundaki inanılmaz yeteneklerini gösteren altı dakikalık bir demo video hayrete düşürdü teknisyenler sosyal medyada – ve interneti AGI’nin (yapay genel zeka) ufukta olduğuna ikna etmiş görünüyordu.

Ancak uzmanların Gemini videosunun biraz abartılı olduğunu keşfetmesi uzun sürmedi. Gibi Parmi Olson için Bloomberg İlk olarak videonun çeşitli şekillerde düzenlendiği bildirildi.

Google Gemini demosunu nasıl süsledi?

Google tarafından da onaylandığı üzere video gerçek zamanlı olarak çekilmedi. Bir Google sözcüsüne göre video bunun yerine “kayıttaki sabit görüntü çerçeveleri kullanılarak ve metin aracılığıyla yönlendirilerek” oluşturuldu.

Gemini kişinin sesiyle yönlendiriliyor gibi görünüyor, ancak ses aslında daha sonra eklendi. Ancak Google temsilcisi, “kullanıcı, aşağıdaki Gemini çıktısını üretmek için kullanılan gerçek istemlerden gerçek alıntılar üzerinden ses çıkarıyor” dedi. Ayrıca YouTube’daki açıklamaya göre “gecikme azaltıldı ve Gemini çıktıları kısa olması için kısaltıldı.” Başka bir deyişle videodaki hızlı tepki süresi gerçek değil.

Gemini’nin yeteneklerinin video düzenlemeyle abartıldığı ortaya çıktıktan sonra, Google DeepMind Öğrenme ve Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Oriol Vinyals gönderildi İşleri açıklığa kavuşturmak için X’te (eski adıyla Twitter). Vinyals, “Videodaki tüm kullanıcı istemleri ve çıktıları gerçektir ve kısa olması için kısaltılmıştır” dedi. “Video, Gemini ile oluşturulan çok modlu kullanıcı deneyimlerinin nasıl görünebileceğini gösteriyor. Bunu geliştiricilere ilham vermek için yaptık.”

Ancak kullanıcılar hâlâ aldatılmış hissediyorlardı. “Geliştiricilere ilham vermek istiyorsanız neden gerçeklere dayalı içerik yayınlamıyorsunuz? Bilgi istemleri aynı anda hem ‘gerçek’ hem de kısaltılmış olamaz. Bu samimiyetsiz ve yanıltıcıydı” yorumunu yaptı. bir kullanıcı Vinyls’in gönderisinde. “Üzgünüm, ‘gerçek ama kısaltılmış’ bir şey değil” başka biri dedi.

Demoyla ilgili tepkiler Gemini’nin bazı gerçek başarılarını gölgede bıraktı. Videonun nasıl yapıldığını açıklayan blog yazısı, Gemini’nin etkileyici muhakeme becerilerini ortaya koydu; bu, yalnızca metin yönlendirmeleri ve fotoğraf görüntüleri (ses ve videonun aksine) yoluyla olsa bile. Diğer tanıtım videoları Gemini’nin nasıl yapabileceğine ilişkin özel kullanım örneklerini sergiledi bilimsel verileri çıkarmak 200.000 araştırma makalesinden veya ebeveynlerin çocuklarına yardımcı olmalarına yardımcı olun matematik ve fizik ödevi.

Bununla birlikte Gemini’nin yeteneklerinin beklentilerin üstüne mi yoksa altına mı düşeceğine kullanıcıların karar vermesi gerekecek.

Konular
Yapay Zeka Google

Teknory