Chromecast ve Firestick—Hangisini Satın Almalısınız?

Google Chromecast ve Amazon Firestick gibi cihazlar, herkesin TV’lerini görme ve kullanma biçimini tamamen değiştiriyor. Şu anda birçok akış cihazı göz önüne alındığında, hangisini satın alacağınıza karar vermek zor olabilir. Bu duyguda yalnız değilsin. Chromecast, uygulamaları yayınlamak için akıllı telefonunuzu kullanırken, Google TV’li Chromecast, yerleşik akışa sahip olduğu için yeni Google seçeneği haline geldi. Köprünün […]

Chromecast ve Firestick—Hangisini Satın Almalısınız?

Google Chromecast ve Amazon Firestick gibi cihazlar, herkesin TV’lerini görme ve kullanma biçimini tamamen değiştiriyor. Şu anda birçok akış cihazı göz önüne alındığında, hangisini satın alacağınıza karar vermek zor olabilir. Bu duyguda yalnız değilsin. Chromecast, uygulamaları yayınlamak için akıllı telefonunuzu kullanırken, Google TV’li Chromecast, yerleşik akışa sahip olduğu için yeni Google seçeneği haline geldi. Köprünün Amazon tarafında, Fire TV Stick 4K da geniş bir izleyici kitlesine sahip.

film izlemek ve TV’nizi akıllı TV’ye dönüştürmek için bu akış cihazlarından birini almaya meraklıysanız, bu makale size doğru seçimi yapmanız için bilmeniz gereken her şeyi anlatacaktır.

Arıza

Her iki cihaz serisinin artılarını ve eksilerini işaret ederek Google TV ve Fire TV Stick ile Chromecast’in neler sunduğuna daha yakından bakalım. Bu şekilde, hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu anlayabilirsiniz. Hem Google TV’li Chromecast hem de Firestick, TV akışı için harikadır, ancak seçiminizi yapmadan önce bilmeniz gereken bazı farklılıklar vardır.

Google TV ile Google Chromecast

bu Google TV ile Chromecast TV’nize bir HDMI kablosuyla bağlanan küçük bir cihazdır. Güç gerektirdiğinden TV’nizin USB bağlantı noktasına takmalısınız, ancak maksimum performans için verilen güç adaptörünü kullanabilirsiniz.

Chromecast’in arkasındaki orijinal fikir, herhangi bir TV setini akıllı TV’ye dönüştürmenizi ve akıllı telefonunuzu kontrol cihazı olarak kullanmanızı sağlamaktı. Ancak, artık Google TV’nin yerleşik olduğu bir Chromecast’iniz var. Markaların sağladığı tipik yükseltmelerin aksine Google, 4K sürümünün yayınlanmasının ardından 1080p modeli sunarak geriye gitti. En olası sebep, 4K çözünürlüğe ihtiyaç duymayanlar için daha düşük bir fiyat noktası sunmaktı. 4K serisinin bir yerine üç renk sunması dışında her iki sürüm de aynı görünüyor.

Kaynak: Google Mağazası

Google TV Uzmanları ile Chromecast

Google TV Chromecast sürümleri (HD ve 4K), sorunsuz performans ve gezinme sağlar ve gövde tasarımının yönetimi daha kolaydır ve orijinal Chromecast modellerine göre daha az hacimlidir. Chromecast, Google Home cihazlarıyla senkronize olarak da çalışabilir, yani ona ne yapacağını söylemek için ses kontrolünü kullanabilirsiniz. İşte Google TV’li Chromecast’in en iyi profesyonelleri.

1. Bol Akışlı Uygulama Kaynakları

Google TV’li Chromecast’te Google/Play Store uygulamaları bulunduğundan, akış uygulamalarının çoğunu yansıtmak veya yayınlamak için akıllı telefonunuzu kullanmak yerine doğrudan cihazda edinirsiniz. Bu avantaj, en yeni TV dizilerinin veya en sevdiğiniz aksiyon filmlerinin keyfini çıkarırken telefonunuzu özgürce kullanabileceğiniz anlamına gelir.

2. Sık Güncellemeler

Google TV’li Chromecast, Google TV İşletim Sisteminde çalışır. Bu nedenle, cihaz için birçok düzenli güncelleme ve güvenlik düzeltmesi alırsınız. Herhangi bir yeni akış uygulaması veya oyunu geliştirilirse, bu cihaz gerçekten bunlara sahip olacaktır.

Güncelleme: 18 Şubat 2021 tarihi itibariyle yoğun talep gören Apple TV+ uygulaması Google TV cihazıyla Chromecast’te kullanıma sunuldueşleşen Fire TV Stick ve Fire Cube cihaz kullanılabilirliği.

3. Uzaktan İşlevsellik

Amazon Fire TV Stick modelleri ve Fire TV Cube cihazları gibi Google TV’li Chromecast, sistemde gezinmek için normal Chromecast cihazlarında olmayan bir uzaktan kumanda içerir. Uzaktan kumandanın küçük, kompakt boyutu, Google sesli kontrol, TV’niz için HDMI CEC güç/ses ve giriş düğmeleri ve Netflix ve YouTube hızlı erişim düğmeleri dahil olmak üzere pek çok işlevselliğe sahiptir. Evet, bu uzaktan kumandada bir TV giriş düğmesi var!

Google TV Eksileri için Chromecast

Çeşitli cihazları kontrol etmek için zaten Google Home kullanıyorsanız, Chromecast en iyi seçiminizdir. Ancak, anlaşılması gereken bazı dezavantajlar var.

1. Karmaşık Kurulum Süreci

Google TV’li Chromecast, popüler akış kaynaklarına erişim sağladığından ve diğer Google Home cihazlarıyla bağlantı/etkileşim sağladığından, karışıklığa yol açabilecek daha fazla kurulum adımı gerektirir. Ayrıca, bir Android veya iOS akıllı telefona sahip olmanız ve onu Google TV’li Chromecast olarak ayarlamak için Google Home uygulamasının yüklü olması gerekir.

2. Kumandanın Tasarımı

Google, her türlü görevi yerine getirebilecek basit bir uzaktan kumanda sunmaya çalıştı, ancak ergonomi çığlık atılacak bir şey. Tasarım, özellikle uzaktan kumandanın yan tarafındakiler olmak üzere belirli düğmelere basmayı zorlaştırıyor. Belirli bir düğmeye basmaya çalışırken yanlışlıkla başka bir düğmeye basabilirsiniz. En üstteki düğmeler bile parmakları kalın olanlar için zor olabilir. Ultra hafif özellikler, kısa uzunluk ve yuvarlak taban, kaymasını sağlayan sorunun bir parçasıdır.

Amazon Fire TV Çubuğu 4K

bu Amazon Ateş Çubuğu ürün grubu 4K (Gen. 1, 2018) ve 4K Max (Gen. 1, 2022) modellerini içerir. Kurulum işlemi, TV’nizin HDMI bağlantı noktasına takılıp TV setinizi akıllı bir cihaza dönüştürdüğü için Google TV’li Chromecast’e çok benzer. Kontrol etmek için sesinizi de kullanabilirsiniz, ancak Google Home yerine Alexa kontrolleri ile birlikte gelir.

Kaynak: Amazon.com

Fire TV Stick 4K Max Artıları

Firestick, akıllı evler için tasarlanmış benzer özellikler sunduğu için Chromecast’in tek gerçek rakibi. Kurulumu kolaydır ve Alexa kullanarak TV setinizi ve diğer cihazlarınızı çalıştırmak için ses kontrolünü kullanabilirsiniz. İşte Fire TV Stick 4K Max’in en iyi profesyonelleri.

1. Kolay, Hızlı Kurulum

Firestick’i dakikalar içinde kurabilirsiniz. TV’nizin HDMI setine takın, Alexa uzaktan kumandaya birkaç pil takın, Wi-Fi’nize bağlayın ve kurulumu TV ekranınızda tamamlayın.

2. Alexa Remote İşlevselliği ve Tasarımı

Firestick’in uzaktan kumandası, uzaktan işlevselliğe bakış açımızı değiştirir. Temel komutlar için yalnızca birkaç düğme ve sesinizi kullanarak çok daha fazlasını yapmanızı sağlayan yerleşik bir ses asistanı vardır. Uzaktan kumanda kullanmakta sorun yaşayan kişiler için idealdir.

Firestick uzaktan kumandasının tasarımı, şüphesiz Google TV’li Chromecast’ten daha iyidir. Daha uzundur, bu nedenle elde daha iyi durur, bu da düğmelere kaymadan veya başka bir düğmeye çarpmadan basmayı kolaylaştırır.

3. Telefonunuzdan Yayın Yapın

Chromecast gibi, Firestick de bir yayınlama özelliğiyle birlikte gelir; telefonunuzun ekranını TV’nize yansıtmanıza olanak tanır. Google Chromecast’in yayınlama özelliği kadar iyi değil ama işi yapıyor.

4. Hızlı İşlemci ve Artırılmış Wi-Fi Uyumluluğu

Dört çekirdekli 1,8 GHz MT8696 ile Fire TV Stick 4K Max, önceki model olan Fire TV Stick 4K’dan daha yüksek işlem hızı sunar. Bu özellik, gezinmeyi ve seçmeyi daha hızlı bir deneyim haline getirir ve sorunsuz video akışı sağlar.

Fire TV Stick 4k Max’in, onu destekleyecek bir ağı olanlar için mükemmel olan Wi-Fi 6 desteğine (6 GHz Wi-Fi bandı) sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Wi-Fi 6’yı kullanmak için “802.11 ax” özelliklerine sahip bir yönlendiriciye ihtiyacınız var.

Yangın TV Çubuğu Eksileri

Firestick kullanışlıdır, ancak Aşil topuğu yazılımdadır.

1. Yerel Olarak Yalnızca Amazon App Store ile Çalışır

Firestick, Google’ın Chromecast’ine doğrudan bir rakip olduğundan, kısıtlamaları aşacak kadar teknoloji meraklısı değilseniz, onu yalnızca Amazon uygulamaları için kullanabilirsiniz. Bu, Play Store ve ekstra Android özelliği olmadığı anlamına gelir.


Genel olarak, Google TV’li Chromecast ve Amazon Fire Stick 4K Max, akış ihtiyaçlarınız için sağlam çözümlerdir. Bununla birlikte, her biri farklı dezavantajlara sahipken benzersiz özellikler ve uyumluluklar taşır. Olumsuz yönleri düşünürken, hiçbir cihazın onlarsız olmadığını unutmayın.

Yukarıdaki bilgilerden herhangi bir şey alırsanız, Fire TV Stick 4K Max’in Alexa cihazlarıyla kolayca entegre olduğunu, yüksek işlem hızına sahip olduğunu ve iyi bir uzaktan kumanda tasarımına sahip olduğunu unutmayın. Öte yandan Firestick, Google ile rekabet ettiği ve yalnızca Amazon uygulamalarını kabul ettiği için uygulama seçenekleri konusunda sınırlıdır. Google TV’li Chromecast, Google Play Store ile çalıştığı için birçok uygulama ve oyun içerir. Ne olursa olsun, bazıları Chromecast’te gezinmeyi daha kolay buldu, ancak Fire OS organizasyonu ve kategori sayımı gibi diğerleri.

Teknory