Epic Games 800’den Fazla Çalışanı İşten Çıkardı

Epic Games, iş gücünün yaklaşık yüzde 16’sını işten çıkaracağını ve bunun yaklaşık 830 çalışanın işini kaybetmesine neden olacağını duyurdu. İçinde ifade Epic başkanı Tim Sweeney tarafından yayınlanan açıklamada, işten çıkarmaların, geçen yıl satın aldığı Bandcamp’ın elden çıkarılmasını ve SuperAwesome reklam platformunun bağımsız bir şirkete dönüştürülmesini içerecek bir maliyet düşürücü önlem olduğunu açıklıyor. Epic, SuperAwesome’ı 2020 […]

Epic Games 800’den Fazla Çalışanı İşten Çıkardı

Epic Games, iş gücünün yaklaşık yüzde 16’sını işten çıkaracağını ve bunun yaklaşık 830 çalışanın işini kaybetmesine neden olacağını duyurdu.

İçinde ifade Epic başkanı Tim Sweeney tarafından yayınlanan açıklamada, işten çıkarmaların, geçen yıl satın aldığı Bandcamp’ın elden çıkarılmasını ve SuperAwesome reklam platformunun bağımsız bir şirkete dönüştürülmesini içerecek bir maliyet düşürücü önlem olduğunu açıklıyor. Epic, SuperAwesome’ı 2020 yılında satın almıştı. Bu tasfiyeler sonucunda 250 kişi Epic’ten ayrılacak.

Sweeney, açıklamasında şunları yazdı: “Bir süredir kazandığımızdan çok daha fazla para harcıyoruz, Epic’in bir sonraki evrimine yatırım yapıyoruz ve Fortnite’ı yaratıcılar için meta veriden ilham alan bir ekosistem olarak büyütüyoruz.” “Bu geçişi işten çıkarmalar olmadan atlatabileceğimiz konusunda uzun zamandır iyimserdim, ancak geriye dönüp baktığımda bunun gerçekçi olmadığını görüyorum.”

Sweeney daha sonra, pazarlama ve etkinliklerde küçülme gibi maliyetleri azaltmak için adımlar atmasına rağmen Epic’in hala finansal istikrarı sağlamakta yetersiz kaldığını ve tek çözümün işten çıkarmalar olduğunu açıklıyor. Sweeney, işten çıkarmaların üçte ikisinin çekirdek geliştirme dışındaki ekiplerden geldiğini ve bu ayrılmaların oyun geliştirme veya iş kolları pahasına olmayacağını belirtiyor. Sweeney ayrıca bunun tek işten çıkarma turu olacağını ve Epic’in hala “kritik roller” için işe alım yapacağını söyledi. Fortnite, Fall Guys ve Rocket League gibi oyunlar için içerik geliştirme planlandığı gibi devam edecek.

Etkilenen çalışanlar, ABD, Kanada ve Brezilya’daki işçiler için altı aylık temel ücret ve altı aylık Epic ödemeli sağlık hizmetinden oluşan kıdem paketleri alacak. Epic, işçilere 2024’ün sonuna kadar hisse senedi opsiyonları hak etme programlarını hızlandırma seçeneği sunacak ve bu seçenekleri kullanmak için bugünden itibaren fazladan iki yıl daha ekleyecek. ABD’li çalışanlar ayrıca 401 bin dolardan kazanılmamış kar paylaşımını da hak edebilirler. Son olarak Epic, kariyer geçiş hizmetleri ve Visa desteği sağlayacak.

Şirketin çabalarını ve önceliklerini tartışmak üzere önümüzdeki ay büyük bir şirket toplantısı planlanıyor. Bu işten çıkarmalar, Epic’in Kreatif Direktörü ve Fortnite başkanı Donald Mustard’ın emekliliğini açıklamasından sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow