Chrome OS’de çok sayıda düzenli kullanıcı var

Kris Carlon / Android Yetkilisi Google’ın Chrome OS’si, kurumsal ve eğitim alanında bir niş oluşturarak yaklaşık on yıldır mevcut. Ancak, küresel pazar payı söz konusu olduğunda, Windows ve Mac OS ile karşılaştırıldığında hala sönük kalıyor. Rita El-Khoury kısa bir süre önce 2022’de Chrome OS ile yaşadığı deneyimi lirik bir dille anlattı ve platformu geçen yıl […]

Chrome OS’de çok sayıda düzenli kullanıcı var

Kris Carlon / Android Yetkilisi

Google’ın Chrome OS’si, kurumsal ve eğitim alanında bir niş oluşturarak yaklaşık on yıldır mevcut. Ancak, küresel pazar payı söz konusu olduğunda, Windows ve Mac OS ile karşılaştırıldığında hala sönük kalıyor.

Rita El-Khoury kısa bir süre önce 2022’de Chrome OS ile yaşadığı deneyimi lirik bir dille anlattı ve platformu geçen yıl kullanıp kullanmadığınızı soran bir anket yayınladı. İşte bu soruyu nasıl cevapladığınız.

Geçen yıl Chrome OS kullandınız mı?Sonuçlar

Yazma olarak yaklaşık 1.600 oy sayıldı ve yanıt verenlerin ~%52’sinin her zaman Chrome OS kullandıklarını söylediği ortaya çıktı. Bu, birkaç okuyucunun aktif olarak bir Chromebook kullandıklarını belirtmesiyle yorumlara yansıdı.

Bu arada, ankete katılan okuyucuların ~%16’sı zaman zaman Chrome OS kullandıklarını söylerken, %8’i geçen yıl nadiren kullandıklarını söyledi. Son olarak, ankete katılan okuyucuların yaklaşık %24’ü geçen yıl Chrome OS’yi denemediklerini söyledi. Bu okuyucuların mevcut Windows, Mac veya Linux makinelerinden memnun olduklarını tahmin ettiğimiz için bu anlaşılabilir bir durumdur.

Yine de, Rita’nın gönderisinde belirttiği gibi, birkaç yıldır kullanmadıysanız, muhtemelen Chrome OS’yi denemelisiniz. Android telefon entegrasyonu, açıklama/ekran yakalama/ekran yayınlama araçları ve çeşitli platformlardan uygulama çalıştırma yeteneği arasında, çok sayıda yeni ekleme var.

Yorumlar

  • Adam Johannes: eBay’den bir piksel kitap alın ve onu daha çok seveceksiniz! Bir piksel tahtam vardı, klavye uzun süre dayanmıyor ama köprü tipi g ile mükemmel
  • AdamFredMann: Daha önce bıraktığın bir şeye gerçekten tekrar aşık olabilir misin? Belki onu sevmekten asla vazgeçmiyorsunuz, ama yeni olan başka bir şey var. Bu da başlangıca geri dönmemizi sağlar. Umarım kromos eskisi kadar hafif kalır. Kısa bir süre önce ikinci nesil i3 hepsi bir arada Dell masaüstüne Chrome OS flex’i yükledim ve her şey uçup gitti!
  • bluedye17: İş yerinde bir Chromebook’um vardı ve bilgisayar konusunda oldukça bilgiliyim, ancak Chrome OS ile tam anlamıyla antetli kağıda erişemedim veya antetli kağıdı indiremedim. Yazdıklarımı her zaman antetli kağıt olarak saklıyor ve herkes için sorunlara neden oluyordum. Tüm dosya sistemi olayını kafamda çözemedim. Sonunda işyerime bir bilgisayar getirip getiremeyeceğimi sordum ve onlar da bunu yapmama izin verdiler.
  • Sakallıgöçebe: Ana bilgisayarım olarak her gün Lenovo Duet 5 kullanıyorum. Benim de bir Microsoft Surface dizüstü bilgisayarım var ama bu günlerde onu nadiren kullanıyorum. Linux, Android ve web uygulamaları arasında bir Chromebook’ta yapamayacağınız pek bir şey yoktur.
  • Esclar: Bir arkadaşım, kız arkadaşıyla birlikte üç haftalık bir tatil için Paris, Fransa’ya gittikleri geçen Ekim başında bana 2017 Pixelbook’larını ödünç verdi. Sizin gibi Rita, ChromeOS’un ne kadar geliştiğinden oldukça etkilendim. Kullanılmış ChromeOS, Play Store’dan Android uygulamaları, yüklü Linux kapsayıcıları ve ayrıca ChromeOS için CrossOver’ı test ettim. Arkadaşım tatilinden döndüğünde hangi Chromebook’u alacağımı düşünürken Framework Chromebook Edition dizüstü bilgisayarını görünce Pixelbook’u geri verdi. Pahalı, ancak 64 GB RAM’e kadar takılabilen Framework USB-C yan modülleri harikadır ve makinenin ana ana kartı, Windows veya Linux’u yüklemek için “normal” bir ana kartla değiştirilebilir. Ben de Rita için bunu yapardım.

Chrome OS’de çok sayıda düzenli kullanıcı var

Teknory