Excel’de Boş Satırları Silme

Excel’deki boş satırlar, sayfanın özensiz görünmesine ve veri gezinmesini engellemesine neden olarak inanılmaz derecede can sıkıcı olabilir. Kullanıcılar, daha küçük sayfalar için her satırı manuel olarak kalıcı olarak silebilir. Yine de, kısıtlı bir süre içinde büyük miktarda veriyle uğraşıyorsanız, bu yöntem inanılmaz derecede zaman alıcı olabilir. Neyse ki, Excel bunu yapmak için pek çok kolay […]

Excel’de Boş Satırları Silme

Excel’deki boş satırlar, sayfanın özensiz görünmesine ve veri gezinmesini engellemesine neden olarak inanılmaz derecede can sıkıcı olabilir. Kullanıcılar, daha küçük sayfalar için her satırı manuel olarak kalıcı olarak silebilir. Yine de, kısıtlı bir süre içinde büyük miktarda veriyle uğraşıyorsanız, bu yöntem inanılmaz derecede zaman alıcı olabilir. Neyse ki, Excel bunu yapmak için pek çok kolay yol sunuyor.

Bu makale, Excel’de toplu olarak boş satırları nasıl sileceğinizi gösterecektir.

Boş Satırları Silmek İçin Bul ve Seç Seçeneğini Kullanma

Bul seçeneği yalnızca Excel sayfasındaki bilgileri bulmak için değildir. Fazladan satırlar bulmak ve ardından bunları silmek için de harikadır. Bu yöntem gereksiz satırları silmeli ve size düzenli bir sayfa bırakmalıdır. Ancak, ek biçimlendirmeye ihtiyacınız olabilir, bu nedenle bu yöntemi kullandıktan sonra tüm bilgilerinizi gözden geçirin.

 1. Excel sayfanızı açın ve ekranın üst kısmındaki giriş sekmesinde “Bul ve Seç” seçeneğini tıklayın.
 2. “Özel Git” seçeneğini seçin.
 3. “Boşluklar”a tıklayın ve ardından “Tamam”ı seçin.
 4. Belge, ihtiyaç duymayacağınız tüm boş hücreleri otomatik olarak vurgulayacaktır.
 5. Giriş sekmesinin altındaki “Sil” seçeneğini seçin.
 6. “Sayfa Satırlarını Sil”i tıklayın.

Bu işlemi tamamladıktan sonra aşağı kaydırın ve sayfanıza hızlıca bir göz atın. Sayfadaki bozulmaları veya kötü biçimlendirmeyi tespit edebileceksiniz.

Boş Satırları Silmek İçin Filtre Kullanma

Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, bunları ortadan kaldırmak için yine de bir filtre kullanabilirsiniz. Bu yöntem yıllarca denenmiş ve test edilmiştir.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Tüm veritabanınızı seçin. Tüm satırları seçmek için, e-tablonun sol üst köşesindeki küçük üçgeni tıklayın (1. satırın üstünde ve A sütununun solunda).
 2. Arayüzünüzün üst kısmından Veri Menüsü’nü tıklayın.
 3. “Filtrele” seçeneğine tıklayın ve boşlukları seçin. Bu, boş satırların görünmesini sağlayacaktır.
 4. Boş satır numarasına sağ tıklayın ve “Sil” seçeneğini seçin.

Daha sonra kullanmak üzere bazı boş satırları saklamak istiyorsanız bu yöntem kullanışlıdır. Bunu yapmak için satırlardan birinin seçimini kaldırmanız yeterlidir. Satırları tek tek de silebilirsiniz. Hepsini bir kerede silmek yerine satır sayısını seçerek silme konusunda size daha fazla kontrol sağlar. Ancak, çok fazla bilgi varsa bu zaman alıcı olabilir.

Boş Satırlardan Kurtulmak İçin Manuel Yöntemleri Kullanma

Çok büyük miktarda bilgiyle uğraşmadığınızı varsayalım. Bu durumda, manuel bir yöntemle satırlardan hızlı ve kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu seçenek, sık sık ihtiyaç duyacağınız komutları kullanmayı gerektirir, dolayısıyla bunlar aynı zamanda iyi bir alıştırma şeklidir. İşte manuel yol:

 1. CTRL tuşunu basılı tutarken silmek istediğiniz satır numaralarına tıklayın.
 2. CTRL’yi basılı tutarken silmek istediğiniz tüm satırları seçtikten sonra, sağ tıklayın ve menüden “Sil” seçeneğini seçin.

Bu kadar basit. Bu küçük ve manuel yöntem, önceki süreçler gibi diğer yöntemlerin de parçası olabilir. Bir satırı seçip hepsini tek tek silmek yerine CTRL tuşunu basılı tutabilirsiniz.

Ancak, üçüncü adımı tamamlamanın başka yolları da var. Silmek için sağ tıklamak yerine şunları da yapabilirsiniz:

 • Satırlar hala seçiliyken üst şeride gidin ve “Sil” ve ardından “Sayfa Satırlarını Sil” üzerine tıklayın.
 • “CTRL+ -” komutunu kullanın.
 • Formül çubuğunun yanındaki ad kutusuna boş satır numarasını girin, Enter tuşuna basın.

Çok büyük bir fark gibi görünmeyebilir, ancak klavye komutları biçimlendirme süresini kısaltabilir. Her şey bir araya geldiğinde, uzun vadede daha uygun bir seçenek.

Excel’de Boş Satırları Silmek İçin Sıralama Yöntemi

Excel’de satırları silmenin daha birçok yolu vardır. Seçtiğiniz yöntem sizin için en uygun yöntem olmalıdır. Ancak, tüm boş satırları görmenize ve ardından bunları silmenize yardımcı olacak sıralama yöntemini de öneririz.

Sıralama yöntemi ne kadar kullanışlı olursa olsun, bilgilerinizin sırasını değiştirir. Bu yöntem, yalnızca sıralamanın bir asal faktör veya endişe olmadığı tablolar için ayrılmalıdır. Sıralama işlevini kullanarak boş satırları nasıl kökten çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. “CTRL + A” komutunu kullanarak tüm tablonuzu seçin.
 2. Veri sekmesine gidin ve sıralama işlevlerinden birini seçin. Bunlar, yukarı ve aşağıyı gösteren bir ok ile “A” ve Z” simgeleridir. Her iki seçenek de kabul edilebilir. Hangi işlevi seçtiğinize bağlı olarak, tüm boş satırlar üstte veya altta görünecektir.
 3. Shift tuşunu basılı tutarken her satırı seçin ve ardından sağ tıklayın.
 4. “Sil” seçeneğini seçin.

Sıralama yöntemi, tüm tablo için aynı anda boş satırları ortadan kaldırdığı için faydalıdır. Ayrıca, yinelenenleri veya gereksiz bilgileri yeni sıralanan görünümden doğru bir şekilde kaldırabileceksiniz. Verilerinizin okunabilirliğiyle de ilgileniyorsanız özellikle yararlıdır.

SSS

Boş hücreleri ve satırları tek tek silebilir miyim?

Tek tek hücreleri silebilseniz de, tüm satırı veya daha fazlasını silmek daha iyi olduğundan bu önerilmez. Tek tek hücreleri silmek, sayfanızın biçimlendirmesini çok hızlı bir şekilde bozabilir.

Bir satırı silmek, diğer satırlarım ve sütunlarımdaki bilgileri karıştırır mı?

Boş satırları silmek genellikle belgenizdeki herhangi bir bilgiyi bozmaz. Hücreler otomatik olarak değişecektir. Ancak, sıralama yöntemi gibi bazı yöntemler bilgilerinizin sırasını değiştirebilir.

Sütunları silmek için yukarıdaki aynı yöntemleri kullanabilir miyim?

Evet, yukarıdaki yöntemlerden bazıları sadece satırları değil, sütunları da silmenize izin verecektir.

Excel’de satırları silerken klavye kısayollarını kullanmam gerekir mi?

İşlemi çok daha kolaylaştırsalar da, Excel’de satırları silerken veya belgeleri düzenlerken teknik olarak klavye kısayollarını bilmenize gerek yoktur. Bunun yerine, ekranınızın üst kısmındaki şeritteki seçenekleri kullanabilirsiniz.

Bir Profesyonel Gibi İstenmeyen Satırları Silin

Excel’de boş satırları silmek karmaşık olmak zorunda değildir. Daha geniş ve daha küçük masalar için bunu yapmanın çok sayıda yolu vardır. Kullanıcılar, “CTRL + -” seçeneği gibi kritik komutlarda uzmanlaşmak isteyeceklerdir. Ancak shift tuşunu basılı tutarken gerekli satırları seçmek de önemlidir. “Bul ve Seç” ve Filtrele seçenekleri de çalışacaktır. Verileriniz sıraya duyarlı değilse, sıralama seçeneği gereksiz satırlardan kolayca kurtulacaktır.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak fazladan satırları ortadan kaldırmayı kolay buldunuz mu? En kolayı hangisiydi? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory