Francis Ford Coppola’nın 45 Yıllık Klasik Savaş Filmi Uzmanları Doğruluğuyla Etkileyemedi

Özet Apocalypse Now, tarihsel doğruluğu olmamasına rağmen şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bir askeri tarih profesörü filmin gerçekçiliğini değerlendirdi ve filme 10 üzerinden 5 puan verdi. film, Vietnam Savaşı’nı doğru bir şekilde tasvir etmekten ziyade, savaşın psikolojik ve ahlaki zorluklarını keşfetmeye odaklanıyor. GÜNÜN EKRAN VİDEOSU İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN […]

Francis Ford Coppola’nın 45 Yıllık Klasik Savaş Filmi Uzmanları Doğruluğuyla Etkileyemedi

Özet

  • Apocalypse Now, tarihsel doğruluğu olmamasına rağmen şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.
  • Bir askeri tarih profesörü filmin gerçekçiliğini değerlendirdi ve filme 10 üzerinden 5 puan verdi.
  • film, Vietnam Savaşı’nı doğru bir şekilde tasvir etmekten ziyade, savaşın psikolojik ve ahlaki zorluklarını keşfetmeye odaklanıyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Francis Ford Coppola’nın kıyamet şimdi tarihsel doğruluğuyla bir uzmanı etkilemekte başarısız oluyor. 1979’da gösterime giren film, Vietnam Savaşı sırasında haydut olan Albay Kurtz’u (Marlon Brando) bulup öldürmek için gizlice nehrin yukarısına yelken açmak üzere gönderilen bir Ordu yüzbaşısını (Martin Sheen) konu alıyor. Laurence Fishburne, Dennis Hopper ve Harrison Ford. kıyamet şimdi tüm zamanların en iyi savaş filmlerinden biri olmasına rağmen tarihsel doğruluğu tartışmaya açık.

Bir videoda İçeriden bilgiaskeri tarih profesörü Bill Allison, Vietnam Savaşı filmlerini değerlendirdi. kıyamet şimdiTarihsel doğrulukları için.

Vietnam Savaşı tarihçisi helikopterlerin kullanımını bozdu kıyamet şimdihangisi “oldukça doğru,” ve napalm, ancak sahnedeki ikonik “Ride of the Valkyrieler” kullanımıyla ilgili sorun yaşıyor gibi görünüyordu. Allison bunu itiraf ediyor Kıyamet şimdi,bir film parçası olarak“mükemmel bir 10ama gerçekçilik açısından sadece 5/10. Aşağıdaki yorumunun bir kısmını okuyun:

Bütün bunlar oldukça doğru. Helikopterlerin kendileri UH-1 Huey’ler, ayrıca olay yerindeki helikopter, daha küçük olan helikopter, bu bir Loach. Bunlar aslında Filipinli pilotlar. Bu sahnede kullanmak için helikopterleri Filipin Ordusu’ndan ödünç aldılar.

Şimdi bu köye neden saldırdıklarını merak edebilirsiniz. Güya bir VC kalesi. VC, Viet Kong. Neden onu bu köyün üzerinden nehre taşımak zorundalar ki? Neden kıyıya doğru ilerleyemiyorlar? Filmi izlemediyseniz Nung Nehri’ne binmeleri gereken bir nehir devriye botu var. Sorun şu ki, gelgit akışı teknenin kum setlerini geçmesine yetecek kadar derin değil ve bu aslında gerçek. Bu bir sorun. “Valkyries” oynamak aklını başından aldı, değil mi? Bu gerçek mi? Muhtemelen daha az.

Napalm kokuyor. Açıkçası, içindeki her şeyle birlikte, benzine benzer, petrole benzer bir kokuya sahip olacak. Yani kesinlikle çok farklı bir kokusu var. Şimdi Albay Kilgore rolünde Robert Duvall var, muhtemelen herhangi bir Vietnam filmindeki en ikonik karakterlerden biri. Burada tasvir edilen birliğin komutanı olan 1. Süvari Tümeni’nin 9. Süvari Birliği’nin komutanı olan John Stockton adında bir adama dayanıyor.

Bir film parçası olduğu sürece 10 verirdim. Değil mi? Gerçekte, pek çok açıdan biraz gülünç. Yani muhtemelen beş civarında olduğunu tahmin ediyorum.

İlgili
Her Francis Ford Coppola Filmi En Kötüden En İyiye Sıralandı

Francis Ford Coppola, tüm zamanların en çok beğenilen Amerikalı yönetmenlerinden biridir; burada yaptığı her filmin en kötüden en iyiye doğru bir sıralaması bulunmaktadır.


Kıyametin Şimdiki Tarihsel Doğruluğu Güçlü Değil

Kıyamet Şimdi <a href=film resmi” style=”display:block;height:auto;max-width:100%;” data-img-url=”https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2023/08/apocalypse-now-movie-pic.jpg”/>

kıyamet şimdi sadece şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş filmlerinden biri olarak değil, aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni Vietnam Savaşı’nı titiz bir tarihsel doğrulukla yakalaması değil, savaşın psikolojik ve ahlaki zorluklarını araştırıyor. kıyamet şimdi dayanır Karanlığın kalbiJoseph Conrad’ın 1899 kısa romanı, ancak ortamı 19. yüzyıl Kongo’sundan Vietnam Savaşı’na değiştiriyor. Buna karşılık, Kaptan Willlard’ın gittikçe halüsinasyona dönüşen yolculuğunu takip ederek, kıyamet şimdiVietnam Savaşı’nın tasviri genellikle gerçeküstü ve semboliktir ve karakterler ve olaylar genellikle kurgulanmıştır.

Allison bile kurgulanmış Albay Kilgore’un (Robert Duvall’ın canlandırdığı) “Muhtemelen herhangi bir Vietnam filmindeki en ikonik karakterlerden biri.” Kesin tarihsel doğruluk yerine, kıyamet şimdi Vietnam Savaşı’nın kaosunu, vahşetini ve ahlaki belirsizliğini zekice tasvir ediyor. Dahası, Coppola’nın yönetmenliği, Duvall’ın performansı ve Vittorio Storaro’nun görüntü yönetmenliği büyük beğeni topladı; bu da Duvall için En İyi film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında sekiz Akademi Ödülü adaylığı ve En İyi Görüntü Yönetmenliği ödülünün alınmasıyla sonuçlandı. Her şeyi hesaba katarak, kıyamet şimdi tarihsel doğruluğa sıkı sıkıya bağlılığından ziyade sanatsal başarılarıyla takdir görüyor.

Kaynak: İçeriden bilgi

kıyamet şimdi

Francis Ford Coppola’nın Joseph Conrad’ın kısa romanı Heart of Darkness’a gevşek bir şekilde dayanan klasik Vietnam Savaşı filminde, bir ordu yüzbaşısı, Kamboçya ormanında kült benzeri bir yerleşke yaratan ve şu anda ormanın dışında kendi savaşını yürüten haydut bir albaya suikast düzenlemekle görevlendirilir. ordunun yetki alanı. Martin Sheen ve Marlon Brando sırasıyla Kaptan Willard ve Albay Kurtz rollerinde yer alırken, Robert Duvall, Laurence Fishburne ve Dennis Hopper’ın da yer aldığı oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Teknory