Galaxy S3 ve Galaxy Note 2, resmi olmasa da Android 14 alıyor

Damien Wilde / Android Otoritesi TL;DR Bir geliştirici, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 için Android 14 tabanlı Lineage OS 21’i piyasaya sürdü. Galaxy S3 ve Galaxy Note 2, 2012 yılında piyasaya sürüldü ve en son Samsung tarafından Touchwiz ile Android 4.4 Kitkat’a güncellendi. Samsung, 2012 yılında Galaxy S3 ve Galaxy Note 2’yi piyasaya sürdü […]

Galaxy S3 ve Galaxy Note 2, resmi olmasa da Android 14 alıyor

Damien Wilde / Android Otoritesi

TL;DR

  • Bir geliştirici, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 için Android 14 tabanlı Lineage OS 21’i piyasaya sürdü.
  • Galaxy S3 ve Galaxy Note 2, 2012 yılında piyasaya sürüldü ve en son Samsung tarafından Touchwiz ile Android 4.4 Kitkat’a güncellendi.

Samsung, 2012 yılında Galaxy S3 ve Galaxy Note 2’yi piyasaya sürdü ve bunlar başlı başına efsane cihazlardır. Elbette telefonlar uzun süredir üretilmiyor ve 12 yıl sonra hala bir telefon kullanıyorsanız, daha yeni bir Samsung telefona geçmenizi öneririz. Telefonu hâlâ çekmecesinde bulunduran meraklılar ve hobiciler için, artık her iki telefonu da özel bir ROM aracılığıyla, gayri resmi de olsa Android 14’e yükseltebileceğinizi bilmekten memnuniyet duyarız.

Üçüncü taraf bir özel ROM geliştiricisi, Lineage OS 21 özel ROM’larını Galaxy s3 ve Galaxy Notu 2. Bu özel ROM’lar Android 14’ü temel alıyor. Özellikle Lineage OS, temiz Android deneyimini alıp küçük ama anlamlı değişiklikler yapmasıyla biliniyor.

Samsung’un bu eski cihazlara yönelik son resmi güncellemesi, ilgili TouchWiz sürümünün de yer aldığı Android 4.4 KitKat’tı. Bu telefonlarda One UI alamayacak olsanız da, satış sonrası geliştirici topluluğunun yardımıyla en son Android sürümünü bu telefonlara yükleyebilmeniz övgüye değerdir.

Bu resmi olmayan bir sürüm olduğu için birkaç hata var (on yıldan daha eski cihazlarda beklemeniz gereken). Bazı kararlılık sorunları var ve depolama şifrelemesi çalışmıyor. Özel ROM’un bir alfa sürümü olarak kabul edildiğini ve günlük sürücünüze yüklenmemesi gerektiğini söylemeye gerek yok (ve 2024’te hala Galaxy S3 kullanıyorsanız, o zaman vay canına, beni çok şaşırttı).

Cihazınıza yüklemek de normal resmi yazılım güncellemenizden biraz daha karmaşıktır. Öncelikle telefonunuzun önyükleyicisinin kilidini açmanız, Odin veya Heimdall aracılığıyla TWRP gibi özel bir kurtarma yüklemeniz ve ardından bu özel ROM’u TWRP aracılığıyla yüklemeniz (“flash” olarak da bilinir) gerekir. Özel ROM ayrıca herhangi bir Google uygulamasıyla birlikte gönderilmediğinden, özel ROM’unuz yüklendikten sonra bir GApps paketini flashlamanız gerekecektir.

Yine de bu tür meraklıların yönlendirdiği projeler bize, bir cihazı uzun süre desteklemenin bir mühendislik zorluğundan ziyade bir iş kararı olduğunu gösteriyor. Neyse ki Samsung, uzun bir yazılım destek penceresiyle mevcut telefonları için en iyi Android güncelleme vaatlerinden birini sunuyor.

Galaxy S3 ve Galaxy Note 2, resmi olmasa da Android 14 alıyor

Teknory