Google Classroom’da Nasıl Sınıf Oluşturulur?

Google Classroom, uzaktan çalışan veya tüm sınıf malzemelerini tek bir yerde tutmak isteyen öğretmenler için son derece yararlı bir araçtır. Kurulduktan sonra ödevleri sorunsuz bir şekilde yönetebilir, sınıfınızı daha küçük gruplara ayırabilir ve öğrencilerinizin ihtiyaç duyduğu her deneme, kaynak veya makaleye bağlantılar dağıtabilirsiniz. Bu makale, yepyeni bir dijital sınıf oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyde […]

Google Classroom’da Nasıl Sınıf Oluşturulur?

Google Classroom, uzaktan çalışan veya tüm sınıf malzemelerini tek bir yerde tutmak isteyen öğretmenler için son derece yararlı bir araçtır. Kurulduktan sonra ödevleri sorunsuz bir şekilde yönetebilir, sınıfınızı daha küçük gruplara ayırabilir ve öğrencilerinizin ihtiyaç duyduğu her deneme, kaynak veya makaleye bağlantılar dağıtabilirsiniz.

Bu makale, yepyeni bir dijital sınıf oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyde size yol gösterecektir.

Google Classroom’da Yeni Bir Sınıf Nasıl Oluşturulur

Google Classroom’da sınıf oluşturmak ilk başta zor görünebilir. Ancak, bu basit adımlarla başlamak kolaydır.

1. Google Classroom’da Oturum Açın

şuraya git: sınıf.google.com.tr ve Google hesabınızla oturum açın. Şirketiniz tarafından sağlanan Google Workspace hesabınızı kullanmanız gerekebilir. Uygun bir Google Workspace hesabınız yoksa yardım için BT yöneticinize danışmanız gerekir.

2. Sınıflar Sayfasına Erişin

Oturum açtıktan sonra, sistem sizi Google Classroom ana sayfasına yönlendirmelidir. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Oluştur” düğmesine tıklayın.

3. Sınıf Bilgilerini Ayarlayın

Buradan, sınıfınız hakkında birkaç ayrıntı vermeniz gerekecek. Aşağıdaki ayrıntıları doldurun:

 • Sınıf Adı: Sınıfınız için bir ad girin.
 • Bölüm: Varsa, sınıfınız için belirli bir bölüm veya dönem girin.
 • Konu: Sınıfınızın kapsadığı konu veya konu adına yumruk atın.
 • Oda: Google Classroom’unuzla ilişkilendirilmiş fiziksel bir sınıf numaranız varsa, odanın numarasını buraya girebilirsiniz.
 • Sınıf düzeyi: Sınıfınızın sınıf düzeyini belirtin.
 • Açıklama: Öğrencilere neler bekleyebileceklerine dair bir genel bakış sağlamak için sınıfınızın kısa bir açıklamasını veya tanıtım yazısını ekleyin.

4. Sınıfı Oluşturun

Yukarıda belirtilen temel bilgileri sağladıktan sonra “Oluştur” düğmesine tıklayın, Google Classroom sınıfınızı oluşturacak ve sizi otomatik olarak sınıf sayfasına götürecektir.

Artık sınıf materyalleri ve ödevler eklemeye başlayabilirsiniz.

5. Öğrenci Ekle

Sınıfın ana çerçevesi yapıldıktan sonra, öğrencileri buna davet edebilirsiniz. Bunu yapmanın üç ana yolu vardır:

 • İçinde davet bağlantıları olan e-postalar gönderin.
 • Öğrencilerle profillerinde “Derse Katılın” için kullandıkları sınıf kodunu (sınıf oluşturma sırasında verilir) paylaşın.
 • “Diğer” > “Bağlantıyı Davet Et” bölümünde sağlanan davet bağlantılarını gönderin.

Google Classroom – Kopyalayarak Yeni Bir Sınıf Oluşturun

Eskisini kopyalayarak yeni bir sınıf da oluşturabilirsiniz. Bu, önceki yıllarda öğrettiğiniz benzer (veya aynı) bir sınıftan zaten yapılandırılmış bir kursa sahipseniz yardımcı olabilir.

Mevcut bir sınıfın bir kopyasını nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Kopyalamak istediğiniz sınıfı girin (kursa erişiminiz olmalıdır).
 2. “Diğer”e (kebap simgesi) gidin.
 3. “Kopyala”yı seçin.
 4. Yıl veya açıklama gibi eski sınıftan herhangi bir bilgiyi düzenleyin.
 5. Bitirmek için tekrar “Kopyala”ya tıklayın.

Bir sınıfı kopyalamak, öğrencileri orijinal sınıftan aktarmaz. Kullanabileceğiniz yeni bir davet bağlantısı alacaksınız. Orijinal sınıftaki tüm materyaller ve kurslar taslak olarak değiştirilir.

Sınıf kopyası oluşturmanın, sunucu tarafından yeniden yüklenmesi gereken kurs ve kaynak miktarına bağlı olarak biraz zaman alabileceğini unutmayın.

Sorun Giderme ve Genel Hatalar

Google Classroom sınıfınızı oluştururken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, hızla doğru yola geri dönmek için şu adımları izleyin:

 • Sınıf adı ve açıklaması gibi tüm bilgilerin doğru girilip girilmediğini bir kez daha kontrol edin.
 • Geçici aksaklıkları gidermek için sayfayı yenileyin veya yeniden yüklemeyi deneyin.
 • Tarayıcınızın önbelleğini ve tanımlama bilgilerini temizleyin.
 • Farklı bir tarayıcı kullanın.
 • Keşfetmek Google Classroom’un yardım merkezi sorun giderme kılavuzları ve SSS için.
 • Her şey başarısız olursa, yardım için Google Classroom destek ekibiyle iletişime geçin veya forumları kullan.

Öğrencilerinizin Öğrenme Deneyimini Özelleştirin

İsteğe bağlı ayarlarla sanal öğrenme alanınızı bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz. Google Classroom’un sınıfınızı hem sizin hem de öğrencilerinizin gereksinimlerine en uygun şekilde özelleştirmesine olanak tanır.

Sınıf Bilgileri

“Sınıf Bilgileri” bölümünde, sınıf adını, bölümünü ve açıklamasını düzenleyebilirsiniz. Sınıfın amacını ve beklentilerini iletmek için yetkili ama arkadaşça bir ses kullanın.

Sınıfınıza Diğer Öğretmenleri Ekleme

Sınıftaki tek öğretmen veya yönetici siz değilseniz, meslektaşlarınızı sınıfa yardımcı öğretmen olarak ekleyebilirsiniz. Bu ayrıcalıkları yanlışlıkla herhangi bir öğrenciye yaymamaya dikkat edin. Sizin gibi sınıfınız üzerinde tüm güce sahip olacaklar.

Yardımcı öğretmen eklemek için “Öğretmen ekle”ye tıklayın ve davet etmek istediğiniz öğretmenlerin e-posta adreslerini yazın.

Sınıfınızın Görünümünü Nasıl Değiştirirsiniz?

Fiziksel öğretim alanınızda olduğu gibi, Google Classroom’un görünümünde dijital sınıfınızı, öğrenme temalarınızı ve bir öğretmen olarak kimliğinizi yansıtacak şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Bir tema seç

Sınıf temanızı değiştirmek için “Özelleştir” seçeneğine gidebilirsiniz. Galeride aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda fotoğraf var ve mükemmel olanı bulmak için bunları konuya göre sıralayabilirsiniz. Öğretmenler ayrıca tema olarak kullanmak üzere özel resimler yükleyebilir.

Sınıf Çalışmaları Sayfasını Tasarlayın

“Sınıf Çalışmaları” sekmesine tıklayarak Sınıf Çalışmaları sayfasının görünümünü özelleştirin.

Öğrencilerin ödevleriniz ve materyalleriniz arasında gezinmesine yardımcı olacak tercih ettiğiniz düzeni seçin. Sınıfınızın tüm öğrenciler için kolayca erişilebilir olmasını sağlayan, iyi organize edilmiş bir Sınıf Çalışmaları sayfasına sahip olmak çok önemlidir.

SSS

Hazır bir Google Classroom kullanmanın bir yolu var mı?

Mevcut bir sınıfın (tüm temel bilgileri kopyalayan ve bazı değişikliklere izin veren) bir kopyasını alabilir veya yöneticinizden geçici bir sınıf alabilirsiniz. Ana öğretmen kabul ettiğinde geçici sınıf etkinleştirilir.

Yepyeni Google Sınıfınızı Kullanma

Kişiselleştirilmiş Google Classroom sınıfınızı oluşturmak, yalnızca öğrenim için dijital bir alan oluşturmaktan ibaret değildir. Bu, özellikle ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış dönüştürücü bir eğitim deneyimi yaratmakla ilgilidir. Bu, büyüme, işbirliği ve akademik başarı için platformunuzdur. Bu sınıf sizin tuvaliniz ve fırçayı siz tutuyorsunuz.

Yapbozun en önemli parçası Google Classroom sınıfının kendisi değildir. Öğrencilerinize tutkunuzu ve bağlılığınızı yansıtmak için sanal alanı kullanmak sizin işiniz.

Google Classroom kullanan bir öğretmen misiniz? Çevrimiçi okula geçiş sizin için nasıl oldu? Aşağıdaki yorum bölümlerinde bize bildirin.

Teknory