Google geçiş anahtarı desteği kullanıma sunulmaya başlandı

TL;DR Google, Google hesaplarında oturum açmanın yeni ve daha güvenli bir yolunu sunuyor. Hesap kullanıcıları artık parola yerine parola kullanabilecek. Parola desteği bugünden itibaren kullanıma sunuluyor. Yıllardır hesaplarımızı korumak için şifreler kullandık. Ancak bu statüko er ya da geç değişebilir. Bugün Google, “şifresiz bir geleceğe” ulaşmak için ilk adımlarını attı. Google, Dünya Şifre Günü arifesinde […]

Google geçiş anahtarı desteği kullanıma sunulmaya başlandı

TL;DR

  • Google, Google hesaplarında oturum açmanın yeni ve daha güvenli bir yolunu sunuyor.
  • Hesap kullanıcıları artık parola yerine parola kullanabilecek.
  • Parola desteği bugünden itibaren kullanıma sunuluyor.

Yıllardır hesaplarımızı korumak için şifreler kullandık. Ancak bu statüko er ya da geç değişebilir. Bugün Google, “şifresiz bir geleceğe” ulaşmak için ilk adımlarını attı.

Google, Dünya Şifre Günü arifesinde ilan edildi Google hesaplarında oturum açmanın yeni ve daha güvenli bir yolunu tanıtıyor. Mountain View merkezli şirket, şimdi Google hesapları için geçiş anahtarı desteği sunmaya başlıyor.

Bu gelişme, şirketin 5 Mayıs 2022’de geçiş anahtarı desteği konusundaki çalışmalarını resmi olarak duyurmasıyla birlikte bir yıl oldu. Microsoft, Apple ve FIDO Alliance gibilerinin de katıldığı oyundaki tek oyuncu Google değil.

Şirketin blog gönderisinde açıkladığı gibi, geçiş anahtarları, kullanıcıların “cihazlarının kilidini açtıkları gibi uygulamalarda ve sitelerde oturum açmasına olanak tanır: parmak izi, yüz taraması veya ekran kilidi PIN’i ile.” Geçiş anahtarları, kimlik avı gibi tehditlere karşı daha dayanıklı olduklarından parolalardan ve tek seferlik SMS kodlarından daha güvenli kabul edilir.

Google, geçiş anahtarlarının bir gün şifrelerin yerini alacağından umutlu olsa da henüz onlardan tamamen kurtulmuş değil. teknoloji devi, şifrelerin ve iki adımlı doğrulamanın (2SV) şimdilik ortalıkta olacağını belirtiyor.

Geçiş anahtarı ayarlamakla ilgilenen herkes için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Burada. Sizi geçiş anahtarı kullanmak mı yoksa oluşturmak mı istediğinizi soran bir sayfaya götürecektir. Düğmeye tıkladığınızda, bir açılır pencere size artık oturum açmak için geçiş anahtarlarını kullanabileceğinizi söyleyecektir.

Google geçiş anahtarı desteği kullanıma sunulmaya başlandı

Teknory