Google ve Samsung, Yakındaki Paylaşım ile Hızlı Paylaşımı birleştiriyor olabilir

Mishaal Rahman / Android Otoritesi TL;DR Yakındaki Paylaşım, Google uygulamalarına sahip tüm Android cihazlarda kullanılabilen, Google’ın eşler arası dosya paylaşım hizmetidir. Quick Share, Samsung’un Galaxy cihazlarına özel dosya paylaşım hizmetidir. Google Play Hizmetleri uygulamasının en son sürümü, Nearby Share’in Quick Share olarak yeniden markalanabileceğini öne sürüyor ve bu da iki hizmetin olası bir birleşmesine işaret […]

Google ve Samsung, Yakındaki Paylaşım ile Hızlı Paylaşımı birleştiriyor olabilir

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

TL;DR

  • Yakındaki Paylaşım, Google uygulamalarına sahip tüm Android cihazlarda kullanılabilen, Google’ın eşler arası dosya paylaşım hizmetidir.
  • Quick Share, Samsung’un Galaxy cihazlarına özel dosya paylaşım hizmetidir.
  • Google Play Hizmetleri uygulamasının en son sürümü, Nearby Share’in Quick Share olarak yeniden markalanabileceğini öne sürüyor ve bu da iki hizmetin olası bir birleşmesine işaret ediyor.

Android telefonlar arasında dosya paylaşmanın çok sayıda yolu vardır, ancak en iyi seçenek hem gönderen hem de alıcı cihazda zaten mevcut olan seçenektir. Google uygulamalarının önceden yüklendiği her Android telefonun, Google’ın eşler arası dosya paylaşım hizmeti olan Nearby Share’e erişimi vardır. Bununla birlikte, bir Samsung cihazınız varsa Yakınlardaki Paylaşım tek dosya paylaşım seçeneğiniz değildir, çünkü Hızlı Paylaşım da mevcuttur. Quick Share, Samsung cihazlarına özel olsa da, hem Nearby Share’den öncesine dayanıyor hem de Google’ın tekliflerinin bir parçası olmayan bazı benzersiz özelliklere sahip, bu da onu Samsung kullanıcıları arasında popüler bir seçim haline getiriyor. Ancak yakında Samsung kullanıcıları Yakın Paylaşım ve Hızlı Paylaşım arasında seçim yapmak zorunda kalmayabilir çünkü iki dosya paylaşım hizmeti aynı çatı altında toplanabilir.

Geliştirici ve Pixel sızıntısının olağanüstü sahibi Kamila Wojciechowska, Google Play Hizmetleri uygulamasının yeni bir sürümü olan 23.50.13 sürümünü ele geçirdi. İçinde, Google’ın Yakındaki Paylaşımı Hızlı Paylaşım olarak yeniden adlandırabileceğine dair çok sayıda ipucu keşfetti. Bu ipuçları şunlardı: Paylaşıldı sızıntıyı yapanın X profilinde bugün erken saatlerde.

Örneğin, güncellemeyi ilk kez aldıktan sonra, kendisine “Yakınlardaki Paylaşım artık Hızlı Paylaşım oldu” ve “yakındaki cihazlarla paylaşılacak yeni adı ve simgeyi araması” gerektiğini bildiren aşağıdaki bildirimi aldı.

Google Nearby Share marka değişikliği bildirimi

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

Yeni Hızlı Paylaşım adı, aşağıda gösterildiği gibi Hızlı Ayarlar kutucuğuna, bulunabilirlik iletişim kutusuna ve dosya paylaşım arayüzüne yansıtılır.

Yeni simgeye gelince, yukarıda gösterilen hem bildirimde hem de Hızlı Ayarlar kutucuğunda görülebilir ancak Kamila, daha iyi görünürlük için simgenin yakın çekimini de paylaştı.

Google Hızlı Paylaşım simgesi

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

Kamila, Play Hizmetleri uygulamasını incelerken yeni Quick Share deneyimine yönelik geçiş eğitimi akışına dair kanıt buldu. Bu, Samsung’un mevcut dosya paylaşım hizmetiyle eşleşen yeni adla birlikte, değişikliğin basit bir yeniden markalamadan daha fazlasını içerdiğini gösteriyor. Google ve Samsung’un iki dosya paylaşım hizmetini birleştirmesi veya en azından bunları birbirleriyle birlikte çalışabilir hale getirmesi mümkün.

Eğer iki şirket öyle birbirleriyle işbirliği yaparak, Samsung’un Yakınlardaki Kitaplığı, Yakınlardaki Paylaşım ile uyumlu hale getirmek için Yakınlardaki Kitaplığı’nı kendi Hızlı Paylaşım hizmetine uygulamış olması veya bunun tersinin gerçekleşmesi ve Google’ın Yakınlardaki Paylaşım’a Hızlı Paylaşım hizmeti için destek uygulaması mümkündür. Her iki durumda da, Samsung kullanıcılarının artık Samsung olmayan bir Android kullanıcısıyla bir dosyayı paylaşmak için Yakındaki Paylaşımı seçmeleri gerektiğinde yanlışlıkla Hızlı Paylaşımı seçme konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak. Hem Samsung hem de Samsung olmayan Android cihazlarla çalışacak tek bir seçenek var: Hızlı Paylaşım.

Maalesef iki hizmetin gerçekten birleştiğine dair somut bir kanıtımız yok. Ancak şartlar göz önüne alındığında bu mümkün görünüyor. Sonuçta, Nearby Share, iki hizmet birleşmeden Quick Share olarak yeniden markalandırılacaksa, bu, Samsung cihazlarının paylaşım sayfasında seçilebilecek iki “Hızlı Paylaşım” seçeneğine sahip olacağı anlamına gelebilir. Bu, çoğu iki hizmet arasındaki farkın zaten farkında olmayan normal kullanıcıların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Olası birleşme hakkında yorum yapmak için Google ve Samsung’a ulaştık ve geri dönüş alırsak bu makaleyi güncelleyeceğiz. Eğer bir birleşme gerçekten oluyorsa, muhtemelen önümüzdeki ay CES 2024’te veya bir sonraki Galaxy Unpacked etkinliğinde bir duyuru göreceğiz.


Google ve Samsung, Yakındaki Paylaşım ile Hızlı Paylaşımı birleştiriyor olabilir

Teknory