Google’ın yeni nesil AR gözlükleri Google mezarlığına katılıyor

TL;DR Google, yeni nesil artırılmış gerçeklik gözlüğü planlarını rafa kaldırdı. Şirket bunun yerine AR için yazılım platformları geliştirmeye karar verdi. Google çalışanlarının, liderlerin projenin stratejisini sürekli olarak değiştirmesinden bıktığı bildirildi. Şu anda, Samsung, Apple ve Meta arasında gelişen bir artırılmış gerçeklik (AR) donanım yarışı var. Bir zamanlar Project Iris adlı bir ürün üzerinde çalıştığı için […]

Google’ın yeni nesil AR gözlükleri Google mezarlığına katılıyor

TL;DR

  • Google, yeni nesil artırılmış gerçeklik gözlüğü planlarını rafa kaldırdı.
  • Şirket bunun yerine AR için yazılım platformları geliştirmeye karar verdi.
  • Google çalışanlarının, liderlerin projenin stratejisini sürekli olarak değiştirmesinden bıktığı bildirildi.

Şu anda, Samsung, Apple ve Meta arasında gelişen bir artırılmış gerçeklik (AR) donanım yarışı var. Bir zamanlar Project Iris adlı bir ürün üzerinde çalıştığı için Google da bu yarışın bir parçasıydı. Ancak görünen o ki Google, projeyi iptal ettikten sonra bu yarıştan çekildi.

Project Iris ile ilgili ayrıntılar ilk olarak bir raporda ortaya çıktı. Sınır Ocak 2022’de. Cihaz, bir çift kayak gözlüğüne benzeyen bir AR cihazı olarak tanımlandı. Bununla birlikte, söz konusu cihaz, bu yılın başlarında duyurulan Samsung ile ortaklaşa ayrı bir AR projesi oldu. Gerçek Project Iris, bunun yerine bir çift gözlüğü andıran bir dizi üründü.

gelen bir rapora göre İş İçeriğiGoogle, Iris’i kendi ürünü olarak piyasaya sürmeyi planlıyordu. teknoloji devi, bu yeni nesil Google Glass halefinin geliştirilmesine yardımcı olmak için 2020’de North adlı Kanadalı bir akıllı gözlük şirketini satın aldı. Hatta gadget’ın çeviri yeteneklerinin tanıtımını yaptı.

Ancak, satış noktasının kaynaklarına göre cihaz, işten çıkarmalar, görev değişiklikleri ve Google’ın artırılmış ve sanal gerçeklik şefinin ayrılmasının ardından arka plana atıldı. Kaynaklar, çalışanların sürekli olarak kendi ekseni etrafında dönmesini gerektirecek şekilde Iris’in stratejisini rutin olarak değiştirdikleri için çalışanların liderlik konusunda hüsrana uğradığını söylüyor.

Şimdi, Mountain View tabanlı kuruluşun donanım geliştirmeden uzaklaştığı ve odağını AR yazılım geliştirmeye kaydırdığı görülüyor. Mayıs ayında Google’ın Samsung’un AR kulaklığı için bir Android XR platformu üzerinde çalıştığını doğruladığını bildirdik. Ancak bu yeni rapor, AR gözlükleri için tasarlanmış bir “mikro XR” platformundan da bahsediyor. Görünüşe göre şirket, mobil işletim sisteminde olduğu gibi yazılımını da bu cihazları oluşturan üreticilere lisanslamayı umuyor.

Şimdilik Google’ın AR gözlüklerinin sonu gelmiş gibi görünse de, iki çalışanın şirketin bir gün Project Iris’i hayata döndürebileceğini söylediği bildirildi. Hâlâ AR teknolojilerini deneyen bazı ekipler var gibi görünüyor.

Samsung’un kulaklığı, Vision Pro ve Meta’nın kendi AR gözlükleri üzerinde çalıştığı bildirilirken Google’ın kararı, şirketin bu alanda rakiplerinin gerisinde kaldığını görebilir. Ancak Google, Pixel Fold’un geliştirilmesiyle de zaman ayırdı.

Google’ın yeni nesil AR gözlükleri Google mezarlığına katılıyor

Teknory