One UI 5.1 tam değişiklik günlüğü sızdırıldı: Buradan kontrol edin

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Yeni bir sızıntı, Oen UI 5.1 ile Galaxy telefonlara gelen yeni özelliklerin çoğunu detaylandırdı. Liste, bazı özel Galaxy S23 serisi yazılım hilelerini içerir. Güncelleme: 31 Ocak 2023 (3:06 AM ET): Twitter bahşişi Snoopy Tech doğrudan Samsung’tan gelmiş gibi görünen birden fazla belge yayınladı. Sayfalar, aşağıdaki orijinal makalede bildirdiğimiz […]

One UI 5.1 tam değişiklik günlüğü sızdırıldı: Buradan kontrol edin

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

 • Yeni bir sızıntı, Oen UI 5.1 ile Galaxy telefonlara gelen yeni özelliklerin çoğunu detaylandırdı.
 • Liste, bazı özel Galaxy S23 serisi yazılım hilelerini içerir.

Güncelleme: 31 Ocak 2023 (3:06 AM ET): Twitter bahşişi Snoopy Tech doğrudan Samsung’tan gelmiş gibi görünen birden fazla belge yayınladı. Sayfalar, aşağıdaki orijinal makalede bildirdiğimiz daha önce sızdırılmış bilgilere ek olarak, tam One UI 5.1 değişiklik günlüğünü listeler.

Aşağıdaki tweet’lerde yer alan bilgiler, mevcut bazı One UI 5 özelliklerini de içerir, ancak yeni özellikler, açıklamalarının yanında “5.1” ile işaretlenmiştir. “1” numaralı özellik pazarı, Galaxy S23 serisi, S21 Ultra, Note 20 Ultra, S20 Ultra, Z Katlama 4, Z Katlama 3 ve Z Katlama 2’ye özel olacak özelliklerdir.


Orijinal makale: 30 Ocak 2023 (12:31 ET): Samsung’un Galaxy S23 amiral gemileri, One UI 5.1 ile 1 Şubat’ta piyasaya sürülecek. Yeni yazılımın eski Galaxy amiral gemilerine de damlaması bekleniyor, ancak başlangıçta Galaxy S23 serisi için bazı özel özelliklere sahip olacak gibi görünüyor.

Ayrıntılı bir sızıntı sayesinde Gelecek Kazan, artık yeni One UI 5.1 özellikleri ve değişiklikleri hakkında iyi bir fikir edindik. Yazılım, önemli tasarım değişiklikleri yerine bir dizi işlevsel iyileştirme getirecektir. Sızan One UI 5.1 değişiklik günlüğünün tamamını bu makalenin sonuna yapıştırdık. Şimdilik, yeni yazılımın getireceği en önemli değişikliklerden bazılarından bahsedelim.

One UI 5.1: Yenilikler neler?

Samsung Galaxy S22 Önü Yeşil Fotoğraf Çerçeveli Bora Moru

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Bir kullanıcı arayüzü 4

Galeri uygulaması, One UI 5.1 ile en fazla sayıda yeni özelliği alacak şekilde ayarlandı Artık albümleri aile üyelerinizle paylaşabilirsiniz. Uygulama, AI kullanarak üyelerin yüzlerini tanıyarak aile albümlerinize eklenecek fotoğraflar önerecektir. Ne pahasına olursa olsun, Google Fotoğraflar’da zaten bu özellik var. Samsung, altı kişiye kadar her aile üyesi için size 5 GB ücretsiz medya depolama alanı verecek.

Galeri uygulamasında arama yapmak da daha kolay hale geliyor. Artık aynı anda birden fazla kişiyi arayabilirsiniz. Kişileri etiketli adları yerine yüzlerini kullanarak da arayabilirsiniz.

Kamera uygulamasında, One UI 5.1, ekranın yan tarafındaki Efektler düğmesiyle özçekimlerin tonunu kolayca değiştirmenin bir yolunu getirecek. Expert RAW uygulamasına artık Gelişmiş menüsünden de kolayca erişilebilir.

AR Emoji Kamerası da One UI 5.1 ile daha yetenekli hale geliyor. Artık yüzleri emojilerle değiştirebileceğiniz Maske modunda en fazla üç kişiyle fotoğraf çekmenize olanak sağlayacak.

Başka bir yerde, One UI 5.1’de yeni bir pil widget’ı var. Telefonunuzun ve Galaxy Watch, Galaxy Buds gibi diğer bağlı Galaxy cihazlarının pil seviyesini doğrudan ana ekranınızdan kontrol etmenizi sağlar.

Ayrıca, telefonunuzda seçtiğiniz moda bağlı olarak kilit ekranında ve ana ekranda farklı duvar kağıtları ayarlayabileceksiniz. Böylece farklı modlar ayarlayarak iş, spor ve daha fazlası için farklı geçmişlere sahip olabilirsiniz.

Eski bir Galaxy veya başka bir Android telefondan geçiş yapıyorsanız, Galaxy S23’e özel bir özellik, yeni telefonunuzun kurulumunu kolaylaştıracaktır. Eski cihazınızda bir QR kodu tarayarak Wi-Fi ağlarınızı, Samsung hesabınızı ve Google hesabınızı yeni cihaza taşımanıza yardımcı olmak için Bluetooth Düşük enerji kullanır. Sızıntıya göre Galaxy S23 serisi için “AI Restoration” adlı yeni bir One UI 5.1 özelliği daha planlanıyor. Ancak, değişiklik günlüğünde ayrıntılı olarak belirtilmemiştir.

One UI 5.1 özellikleri

Samsung One UI 5 modları ve rutinleri

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Kamera

 • Bir özçekim için tonu değiştirmek artık daha kolay: Ekranın yan tarafındaki Efektler düğmesiyle özçekimlerinizin tonunu kolayca değiştirin.
 • Expert RAW’a hızlı erişim: Expert RAW uygulaması, fotoğraflarını daha sonra düzenlemek isteyenler için mükemmel olan, herhangi bir işleme veya sıkıştırma olmadan yüksek kaliteli görüntüler çekmenizi sağlar. Expert RAW’a erişmek artık Gelişmiş menüsünden daha kolay.

Galeri

 • Ortak aile albümü: Paylaşılan Aile Albümü ile ailenizle fotoğraf paylaşmak her zamankinden daha kolay. Galeri, aile üyelerinizin yüzlerini tanıyarak paylaşılan aile albümünüze ekleyeceğiniz fotoğraflar önerir. Ayrıca aile üyesi başına (6 kişiye kadar) 5 GB depolama alanı elde edersiniz.
 • İyileştirilmiş kullanım: İşleme, fotoğraflarınızın harika görünmesi için gölgeleri ve yansımaları otomatik olarak kaldırır. Ayrıca daha iyi çözünürlük ve netlik için GIF’leri yeniden oluşturabilirsiniz.
 • Kullanışlı bilgi ekranı: Galerinizde bir resim veya videoyu görüntülerken yukarı kaydırırsanız, resmin ne zaman ve nerede çekildiğini, hangi cihazda, nerede saklandığını ve daha fazlasını bir bakışta görebilirsiniz.
 • Arama daha güçlü hale geldi: Artık aynı anda birden fazla kişiyi veya öğeyi arayabilirsiniz. Hatta isimlerini etiketlemeden sadece yüzlerine tıklayarak kişileri arayabilirsiniz.
 • Ekran görüntülerini kaydetmek için bir konum seçin: Artık ekran görüntülerini ve ekran kayıtlarını gelişmiş özelliklerde ayarlayarak istediğiniz bir klasöre kaydedebilirsiniz.

AR Bölgesi ve AR Emojisi

 • AR Emoji Kamerasında 3 Emoji Kullanın: Maske modunda arkadaşlarınızla (3 kişiye kadar) eğlenceli fotoğraflar ve videolar çekin. Emojiye tıklayarak arkadaşlarınızın yüzlerini başka karakterlerle değiştirebilirsiniz.
 • AR Doodle’larında düzen ve düzenleme iyileştirmeleri: Daha hızlı erişim için fırçalar artık ana AR Doodle ekranında mevcut. Ayrıca çizimleri oluşturduktan sonra yeniden boyutlandırabilir ve taşıyabilirsiniz ve yeni silgi aracı, çizimlerinizi tamamen silmeden sadece bir kısmını silmenize olanak tanır.

Widget’lar

 • Yeni pil widget’ı: Yeni pil widget’ı ile Galaxy cihazlarınızın pil seviyesini kontrol edebilirsiniz. Doğrudan ana ekrandan akıllı telefonunuzun, Galaxy Buds’ın, Galaxy Watch’ın ve diğer desteklenen cihazların ne kadar pil kaldığını görebilirsiniz.
 • Sezgisel hava widget’ı: Yeni çizim stili ve mevcut hava koşullarının bir özeti, ister güneşli, ister bulutlu, ister yağmurlu veya kar yağışlı olsun, hava durumu bilgilerini öğrenmeyi kolaylaştırır.

Modlar ve Senaryolar

 • Moda bağlı olarak farklı duvar kağıtları: Mevcut etkinliklerinize bağlı olarak kilit ekranında ve ana ekranda farklı duvar kağıtları ayarlayın. Farklı modlar ayarlayarak iş, spor ve daha fazlası için bir arka plan seçin.
 • Senaryolar için daha fazla koşul ve eylem: Uçak modunu veya mobil erişim noktasını açtığınızda komut dosyalarını otomatik olarak çalıştırın. Komut dosyaları artık bazı uygulamaları açabilir, sol/sağ ses dengesini ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilir. Yeni eylemler artık Hızlı Paylaşımı ve dokunma hassasiyetini kontrol etmenin yanı sıra zil sesi ve yazı tipi stilini değiştirmenize olanak tanır.

bağlantı

 • Samsung Notes’ta işbirliği: Birden çok kişinin aynı anda düzenleyebileceği paylaşılan bir not oluşturun. Meslektaşlarınızla bir rapor yazın, bir çalışma grubu için notlar alın veya bir arkadaşınızla resim çizin. İmkanlar sonsuzdur.
 • Paylaşılan uygulamalara davet etmek artık çok kolay: Artık messenger, e-posta ve sosyal ağlar gibi uygulamalarda paylaşılabilen bir bağlantıyı kullanarak insanları paylaşılan albümlere, notlara ve takvimlere kolayca davet edebilirsiniz.
 • Galaxy Book ve akıllı telefon arasında gelişmiş çoklu kontroller: Artık Galaxy Book’unuzun faresini, klavyesini veya izleme dörtgenini yalnızca Galaxy tabletinizle değil, Galaxy akıllı telefonunuzla da kullanabilirsiniz. Metni kolayca kopyalayıp yapıştırabilir ve görüntüleri aynı cihazmış gibi bir cihazdan diğerine sürükleyip bırakabilirsiniz.
 • WiFi hoparlörler için medya çıkışı: Spotify Connect ve dahili Chromecast™ aracılığıyla Wi-Fi hoparlörlerde müzik dinlemeye devam etmek istiyorsanız, müzik uygulamalarından değil, hızlı erişim araç çubuğundan medya çıkışını açmanız yeterlidir.
 • PC’de gezinmeye devam edin: Samsung Internet ile akıllı telefonunuzda internette gezinir ve ardından PC’nizde gezinmeye devam ederseniz, akıllı telefonunuzda açtığınız web sitelerini bulabilir ve PC tarayıcısı ile gezinmeye devam edebilirsiniz.

Samsung Dex

 • DeX’te geliştirilmiş çoklu görev: Bölünmüş ekran modunda, artık her iki pencereyi de yeniden boyutlandırmak için ayırıcıyı ekranın ortasına sürükleyebilirsiniz. Ayrıca, ekranın dörtte birini kaplayacak şekilde bir pencereyi köşelerinden birine yapıştırabilirsiniz.

Ayarlar

 • Ayar önerileri: Öneriler artık ayarlar ekranının üst kısmında görüntüleniyor ve denenecek kullanışlı özellikler veya ilgilenmeniz gereken ayarlar hakkında bilgi veriyor, böylece bunları hemen etkinleştirebilir veya deneyebilirsiniz.

Samsung İnternet

 • Geliştirilmiş arama: Artık yer imlerinde klasör adına veya sekmelerde grup adına göre arama yapabilirsiniz. Geliştirilmiş arama mantığı, bir şeyler yanlış yazılmış olsa bile aradığınızı bulmanızı sağlar.

Kurulum sihirbazı

 • Yeni Galaxy’nizin daha hızlı ve daha kolay ilk kurulumu: Bir Galaxy’den veya başka bir Android cihazından yeni bir Galaxy’ye geçiş yapıyorsanız, Wi-Fi ağlarınızı, Samsung hesabınızı ve Google’ı otomatik olarak taşımak için eski cihazınızdaki QR kodunu taramanız yeterlidir. hiçbir şey yazmadan aktarmak için yeni Cihaza hesap.

Hava durumu

 • Bir bakışta ayrıntılı hava durumu bilgileri: Yararlı hava durumu bilgileri artık Hava Durumu uygulamasının ana ekranında görüntüleniyor. Şiddetli hava durumu uyarılarını, günlük hava durumu raporlarını, saatlik yağış ve renk sıcaklığı çizelgelerini kontrol edebilirsiniz.

Aramalar

 • Bixby metin aramaları: Aramaları otomatik olarak yanıtlamak ve aramanın amacını öğrenmek için Bixby metin aramalarını kullanın. Bir metin sohbetinde arayanın ne söylediğini görürsünüz ve arayana yüksek sesle okumalarını sağlamak için yanıtlara dokunabilir veya yazabilirsiniz. Bixby metin aramaları yalnızca İngilizce ve Korece olarak mevcuttur.

One UI 5.1 kullanılabilirliği

Samsung’un yanlışlıkla ortaya koyduğu bilgilere göre One UI 5.1, “Galaxy S20 ve Galaxy Z Flip’ten sonra çıkan amiral gemisi modellere” gelecek. Bu, güncellemenin Galaxy S21 serisine, Galaxy S22 serisine ve Galaxy Z Fold 2, Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Fold 4, Galaxy Z Flip 5G, Galaxy Z Flip 3 dahil olmak üzere neredeyse tüm katlanabilir Samsung cihazlarına yönlendirilmesi gerektiği anlamına gelir. ve Galaxy Z Flip 4.

Yazılım, Şubat ayında Galaxy S23 serisi ile çıkış yapacağından, Mart ayına kadar eski Galaxy telefonlarda görünmeye başlaması gerekiyor.


One UI 5.1 tam değişiklik günlüğü sızdırıldı: Buradan kontrol edin

Teknory