Instagram Hikayeleri Bağlantı Etiketi Nasıl Kullanılır?

Instagram Hikayeleri, orijinal içeriğinizde merak uyandırmaya yardımcı olmak için küçük parçalar sunar. Bağlantı çıkartmaları burada devreye giriyor. İzleyicileri uygulamadan ayrılmadan içeriğinizin tam sürümüne yönlendirmek için bunları bir harekete geçirici mesaj olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle, bağlantı etiketi daha fazla etkileşim oluşturmanıza ve Instagram’dan diğer sitelerinize trafik çekmenize yardımcı olabilir. Bağlantı çıkartmasını nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, size yardımcı […]

Instagram Hikayeleri Bağlantı Etiketi Nasıl Kullanılır?

Instagram Hikayeleri, orijinal içeriğinizde merak uyandırmaya yardımcı olmak için küçük parçalar sunar. Bağlantı çıkartmaları burada devreye giriyor. İzleyicileri uygulamadan ayrılmadan içeriğinizin tam sürümüne yönlendirmek için bunları bir harekete geçirici mesaj olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle, bağlantı etiketi daha fazla etkileşim oluşturmanıza ve Instagram’dan diğer sitelerinize trafik çekmenize yardımcı olabilir.

Bağlantı çıkartmasını nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, size yardımcı olabiliriz. Bu makale bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır.

Instagram Hikayeleri Bağlantı Etiketi Nasıl Kullanılır

Instagram Stories’deki bağlantıları kullanma şekliniz zamanla değişti. Başlangıçta biyografiye bir bağlantı ekleyebiliyordunuz; bu uygunsuzdu çünkü her yeni hikaye yayınladığınızda onu değiştirmek zorunda kalıyordunuz.

Daha sonra Instagram, izleyicilerin uygulamadan ayrılmadan bağlantılı siteye gitmek için dokunabileceği veya yukarı kaydırabileceği yukarı kaydırma özelliğini tanıttı. Ancak bu özellik yalnızca 10.000’den fazla takipçisi olan doğrulanmış hesaplar için geçerliydi. Dolayısıyla, bu gereksinimi karşılamayan kullanıcılar “Biyodaki bağlantı”yı kullanmak zorunda kaldı.

Instagram, Yukarı Kaydırma özelliğini aşamalı olarak kaldırdı ve tüm kullanıcıları standartlaştırmak için Bağlantı çıkartmasını tanıttı. Herkes tarafından erişilebilir ve daha doğrudan bir harekete geçirici mesaj oluşturmak için onu özelleştirebilirsiniz. Ayrıca çıkartmayı daha çekici hale getirmek için çeşitli temalarınız var.

Bağlantı çıkartmasını Instagram Hikayelerinize nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Instagram uygulamanızı başlatın ve yeni bir hikaye oluşturmak için sol üst köşedeki “Profil resminize” dokunun. Alternatif olarak, üstteki sağa doğru “Ekle” simgesine ve sonraki sayfada alttaki “Hikaye”ye dokunun.
 2. Hikayeniz için film rulonuzdan bir fotoğraf veya video seçmek üzere yukarı kaydırın. Alternatif olarak hikayenizi kaydetmek için “Kaydet” düğmesine basın.
 3. Hikayenizi hazırladıktan sonra en üste gidin ve “Çıkartma” simgesini seçin. Bu, tüm Instagram hikaye etiketlerini gösterecektir. “Bağlantı çıkartmasını” (zincirli bir dikdörtgen ve mavi renkte “Bağlantı” kelimesi) bulun ve ona dokunun.
 4. Bağlantı eklemenizi isteyen yeni bir sayfa açılacaktır. URL bölümüne hedef kitlenizin görüntülemesini istediğiniz sitenin bağlantısını yazın veya yapıştırın.
 5. Instagram, izleyiciyi nereye götüreceğini gösterecek şekilde bağlantınızı otomatik olarak kısaltır. Hikayenizde nasıl görüneceğini görmek için URL’nin altındaki “Önizlemeyi gör”e dokunun.
 6. Daha fazla ayrıntı eklemek istemiyorsanız aynı sayfadaki “Etiket metni” bölümüne ilerleyin ve metninizi yazın. Örneğin alışveriş yapmak için buraya tıklayın. Bu çok önemli. Hedef kitlenizin, bağlantının onlardan hangi eylemi yapmasını isteyeceğini bilmesini sağlar.
 7. Bitirdikten sonra bağlantınızı hikayenizde yayınlamak için sağ üst köşedeki “Bitti”ye dokunun. Hikayenize döndüğünüzde bağlantının eklendiğini göreceksiniz. Mavi varsayılan bağlantı rengidir. Şeffaf veya siyah beyaz renge geçmek için bağlantıya dokunun.
 8. Hikayeniz hazır olduğunda, yayınlamak için sağ alt köşedeki “Hikâyeniz”e dokunun.

Canva’da Özel Instagram Hikayeleri Bağlantısı Oluşturma

Instagram Stories bağlantı çıkartmalarında hoşlanmayabileceğiniz şeylerden biri de görünümleridir. Ayrıca, düğme şeklini özelleştirme ve renkleri tercihlerinize uyacak şekilde değiştirme seçeneğiniz yoktur. Neyse ki Canva’da bir bağlantı düğmesi oluşturabilir ve bunu hikayenize yapıştırabilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Tarayıcınızı başlatın ve hesabınızda oturum açın. Canva hesap. Hesabınız yoksa ücretsiz olarak bir tane oluşturun.
 2. Canva ana sayfasında sağ üst köşeye gidin ve “Tasarım oluştur”a dokunun. Açılır menüden “Instagram hikayesi”ni seçin ve boş tasarımınızın yüklenmesini bekleyin.
 3. Tasarımınız yüklendiğinde kenar çubuğu araçlarına gidin ve “Metin”e dokunun. “Metin kutusu ekle” düğmesine basın.
 4. Bağlantınızda görünmesini istediğiniz metni yazın. İşiniz bittiğinde üstteki araç çubuğu seçeneklerine gidin ve yazı tipi stilini, boyutunu ve hizalamasını özelleştirin. Yazı tipi rengini değiştirmek için altında renkli çizgi bulunan “A” düğmesine basın.
 5. Yan araç çubuğuna gidin ve “Öğeler”e dokunun. Arama çubuğuna istediğiniz şekli yazın ve arama sonuçlarında göründüğünde onu seçin.
 6. Metni şekle mükemmel şekilde sığdırmak için köşeleri içeri veya dışarı doğru sürükleyin.
 7. Düğmenin görünüşünü beğendiyseniz sağ üst köşeye gidin ve “Paylaş” düğmesine dokunun. “İndir” seçeneğine basın ve tasarımınızı PNG olarak indirmeyi seçin. Ayrıca “Şeffaf arka plan” kutusunu işaretleyin ve “İndir” düğmesine dokunun.
 8. Mac kullanıyorsanız tasarımı iPhone’unuza airdrop yapın. PC için tasarımı bir USB kablosu veya başka bir yöntem kullanarak akıllı telefonunuza aktarabilirsiniz.

Artık Canva bağlantı tasarımınızı telefonunuzun Galerisinde bulundurduğunuza göre, bunu Instagram Hikayelerinize uygulayabilirsiniz.

 1. Yukarıdaki yöntemde açıklandığı gibi hikayenizi oluşturun ve bir bağlantı ekleyin.
 2. Hikayeniz hazır olduğunda “Çıkartma” simgesine dokunun ve Canva’da tasarladığınız bağlantı düğmesini seçin.
 3. Bağlantı düğmesini sürükleyin ve hikayenizdeki bağlantının üzerine yerleştirin. Bağlantı engellendiğinde bile etkin kalır. Yani birisi üstteki düğmeye dokunduğunda bağlantılı siteye yönlendirilecek.

Instagram Hikayeleri Bağlantı Etiketini Kullanırken En İyi Uygulamalar

Instagram Hikayelerinize nasıl bağlantı ekleyeceğiniz, izleyicilerinizin onunla nasıl etkileşimde bulunacağını doğrudan etkiler. Instagram Stories bağlantı etiketinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Bağlantı çıkartmasını merkezi bir yere yerleştirin: Amacınız, bağlantı çıkartmanızı fark edilir kılmak ve izleyicileri onunla etkileşime geçmeye teşvik etmek olmalıdır. Bu nedenle hikayenizi yayınlarken kırpılmasını veya kesilmesini önlemek için onu güvenli bölgeye yerleştirmelisiniz. Güvenli bölge 1080 x 1420 piksel dahilindeki herhangi bir alandır. Bu, hikayenizin üstünde ve altında 250 piksellik bir boşluk bırakmanız gerektiği anlamına gelir. İçerideki diğer alan bağlantınızın olması gereken yerdir.
 • Açık bir harekete geçirici mesaj (CTA) kullanın: CTA’nız, izleyicilerin bağlantıyı tıkladıktan sonra ne beklemeleri gerektiğini belirtmelidir. Örneğin, hedef kitlenizin ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmesini istiyorsanız CTA’nız “Daha fazla bilgi edinmek için buraya dokunun” olabilir. Ayrıca tutarlılığı korumak için hikayenizin paylaştığınız bağlantıyla ilgili olması gerekir.
 • Hikayenizi düzenli tutun: Her ne kadar Instagram gönderi başına bir bağlantı çıkartmasına izin verse de, gönderinize bağlantı olmayan başka çıkartmalar da ekleyebilirsiniz. Ancak kullanıcıların bağlantıyı fark etme şansını artırmak ve hikayenizin görsel olarak çekici kalmasını sağlamak için bunları dikkatli kullanmalısınız.
 • Görsel etkileşimi artırmak için bir ok çizin: İzleyicilerin tıklaması gereken noktaya bir ok çizmek, hikayenizi görsel olarak daha ilgi çekici hale getirebilir. Ok çizmek için üstteki “Çiz” simgesine dokunun ve yukarıyı gösteren “Ok” düğmesini seçin.

Daha Fazla Etkileşimi Artırmak için Bağlantı Etiketini Kullanın

Instagram Hikayeleri uzun biçimli içerikler için uygun değildir. Ancak bağlantı etiketini ekleyerek bunları optimize edebilirsiniz. Hedef kitleniz bağlantıya dokunarak daha ayrıntılı içerik bilgilerini görüntüleyebilir. Bu şekilde, içeriğinize daha fazla trafik çekmek için bağlantı etiketini en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Instagram Stories bağlantı çıkartmalarını ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Hedef kitlenizle etkileşimi artırmanıza yardımcı oldular mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow