Mac OS X’te Harici Ekranlar İçin Özel Çözünürlükler Nasıl Ayarlanır

İster Mojave ister Catalina kullanın, Mac OS X genellikle ekran çözünürlüğünü ve ölçeklendirmeyi oldukça iyi bir şekilde otomatik olarak işler. Yine de, harici ekranlar (özellikle üçüncü taraf ekranlar) kullananlar, çözünürlüklerini manuel olarak seçmek isteyebilirler. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bu makaleyi takip edin. Mac OS X’te Harici Ekranlar İçin Özel Çözünürlükler Ayarlama OS X’in otomatik ve […]

Mac OS X’te Harici Ekranlar İçin Özel Çözünürlükler Nasıl Ayarlanır

İster Mojave ister Catalina kullanın, Mac OS X genellikle ekran çözünürlüğünü ve ölçeklendirmeyi oldukça iyi bir şekilde otomatik olarak işler. Yine de, harici ekranlar (özellikle üçüncü taraf ekranlar) kullananlar, çözünürlüklerini manuel olarak seçmek isteyebilirler. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bu makaleyi takip edin.

Mac OS X’te Harici Ekranlar İçin Özel Çözünürlükler Ayarlama

OS X’in otomatik ve sınırlı önerilerini nasıl geçersiz kılabileceğiniz ve bu örnekte bir Philips FTV HDTV olan harici monitörünüz için desteklenen herhangi bir çözünürlüğü nasıl seçebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  1. Mac ekranınızın çözünürlüğünü değiştirmek için şuraya gidin: Sistem Tercihleri ​​> Ekranlar. Mac’inize bağlı birden fazla ekranınız varsa, yeni bir Ekran Tercihleri için pencere görünecektir her biri bir. Değiştirmek istediğiniz ekranda bulunan pencereyi seçin.
  2. Varsayılan olarak, OS X’in son sürümlerinde, harici ekranınız için önerilen bir “varsayılan” çözünürlük görürsünüz. Farklı bir ekran boyutunu tercih ederseniz, OS X size dört seçenek daha sunar. Kesin çözünürlükler, harici ekranınızın özelliklerine bağlı olarak değişir. Tıklamak Ölçekli Ekran seçeneklerini görüntülemek için

Gerçek bir PC monitörü, seçenekler penceresindeki TV görüntüsünün altında genellikle “#### x #### gibi görünüyor” çözünürlüğü görüntüler.


Phillips HDTV’de OS X, Retina ölçekli 1080p eşdeğerinin “varsayılan” çözünürlüğünü önerir ve 1280 x 768, 720P, 1080i ve 1080p dahil olmak üzere diğer çözünürlükleri (“ölçeklendirilmiş”) ayarlama seçeneğimiz vardır.

Kullanıcıların çoğu için yeterli olmakla birlikte, bu beş çözünürlük seçeneği (varsayılan ve ölçeklendirilmiş), birkaç “arada” görüntüleme seçeneğinin yanı sıra gerçek 2560×1440 gibi “düşük çözünürlük” modlarını kaçırır. izleyin ve test veya yazılım uyumluluğu amaçları için gerekli olabilir.

Neyse ki, bu çözümlere hala erişilebilir ve onlara nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  1. basın ve basılı tutun Seçenek tuşu klavyenizde ve ardından Ölçekli tekrar seçenek.
  2. İstediğiniz çözünürlüğü bulduğunuzda, ekranınızı değiştirmek için listedeki girişine tıklayın.
  3. Ekranı dolduran ancak kenarları kesen belirli bir ayarı beğendiyseniz, Eksik tarama kaydırıcıyı görüntüleme alanınıza uygun şekilde oturana kadar kaydırın. Yukarıdaki Phillips TV, üst ve alt alanlar görüntülenemediği için bu adımı gerektiriyordu.

Yukarıdaki adımları kullanırken, önerilen beş çözünürlük satırının yerini desteklenen TÜM çözünürlüklerin tam listesi alır. 4K ekran kullananlar da tıklayabilir Düşük çözünürlüklü modları göster cihaz aracılığıyla yükseltilecek olan yukarıda belirtilen düşük çözünürlüklü seçeneklere erişmek için. Mac’iniz bir HDTV’ye bağlıysa bu liste, donanım tarafından destekleniyorsa alternatif yenileme hızları ve görüntüleme modları da içerebilir. Gördüğünüz her şey TV veya monitör modeline bağlıdır.

mac os x sistem tercihleri ​​özel çözünürlük

Mac OS X’in harika yanı, Dahili Retina Ekran altında bulunan seçenek Şunun için optimize et: bölüm.

Ölçeklenen ayarlarda çözünürlük küçük resimlerinin üzerine geldiğinizde, sistem söz konusu ayar altında bir pencerenin nasıl görüneceğini görmenizi sağlar.

Çözünürlük seçenekleriniz yeniden başlatmalardan sonra hayatta kalacak olsa da, yukarıda açıklanan “tamamen uyumlu” çözünürlük listesi her zaman görünür olmayabilir. OS X, siz kapatıp yeniden açtıktan sonra varsayılan görünüme geri dönecek Sistem Tercihleri. sadece tıklamayı unutma Ölçekli tutarken Seçenek tuşuve tüm uyumlu çözünürlükleri yeniden göreceksiniz.

Harici Ekran Çözünürlüğü Özelleştirildi

Harici ekranınızı Mac OS X’te özelleştirmek, bunun için ayarları nerede yapacağınızı öğrendikten sonra kolay bir işlemdir. Harici ekranınız için varsayılan seçenekler çalışmıyorsa, büyük olasılıkla düşük çözünürlüklü modları kullanmanız gerekecektir.

Teknory