MediaTek, herhangi bir 4G/5G akıllı telefonla kullanılabilen uydu çipini duyurdu

Kris Carlon / Android Yetkilisi TL;DR MediaTek, IoT-NTN ve NR-NTN uydu çipleri üzerinde çalıştığını açıkladı. Her iki yonga da tescilli bir çözüm yerine açık bir standardı temel alacaktır. Çipler, herhangi bir 4G veya 5G cihazına eklenebilecek bağımsız teklifler olacak. MWC 2023’te çip üreticisi MediaTek bir dizi ürünü sergileyecek. Bu ürünler arasında akıllı telefonlarda çift yönlü […]

MediaTek, herhangi bir 4G/5G akıllı telefonla kullanılabilen uydu çipini duyurdu

Kris Carlon / Android Yetkilisi

TL;DR

  • MediaTek, IoT-NTN ve NR-NTN uydu çipleri üzerinde çalıştığını açıkladı.
  • Her iki yonga da tescilli bir çözüm yerine açık bir standardı temel alacaktır.
  • Çipler, herhangi bir 4G veya 5G cihazına eklenebilecek bağımsız teklifler olacak.

MWC 2023’te çip üreticisi MediaTek bir dizi ürünü sergileyecek. Bu ürünler arasında akıllı telefonlarda çift yönlü uydu iletişimini sağlayan yeni çipler de yer alacak.

MediaTek, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda uydu bağlantısını etkinleştirecek iki yeni yonga seti üzerinde çalıştığını duyurdu. Bir çip IoT-karasal olmayan ağ (IoT-NTN) teknolojisini hedefleyecek ve diğeri yeni radyo-NTN (NR-NTN) için olacak.

Uydu ağları henüz toplu ölçekte NR-NTN’yi desteklemediğinden, IoT-NTN çipi kapıdan ilk çıkacak. MediaTek, Motorola Defy 2 ve CAT S75 dahil olmak üzere bu teknolojiyi kullanan ilk akıllı telefon dalgasının iki yönlü uydu mesajlaşma servisleri için tasarlanacağını söylüyor. IoT-NTN, mesajlaşma gibi basit şeyler için en iyi olan düşük veri hızlı bağlantıları kullandığından bu mantıklıdır.

Şirket, önümüzdeki yıllarda uydu ağlarının NR-NTN bağlantıları için daha fazla kapasite oluşturmasından bir süre sonra NR-NTN yongalarını piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu bağlantı türü daha yüksek veri hızları sunarak görüntülü aramaları ve diğer uygulamaları desteklemek için daha uygun hale getirir.

Ancak daha da önemlisi MediaTek, çiplerinin tescilli bir çözüm yerine 3GPP R17 NTN açık standardına dayandığından bahsetmişti. Bu yongalar, bir telefonun MediaTek CPU’ya sahip olmasını gerektirmeyen bağımsız ürünlerdir. Sonuç olarak, çipler herhangi bir 4G veya 5G özellikli telefona eklenebilir.

MediaTek’in kablosuz iletişim şubesinin kurumsal Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü JC Hsu, “Akıllı telefonlar ve diğer cihazlardaki iki yönlü uydu iletişimi, bizi yeni bir bağlantı çağına götürecek ve birçok dikeyde yeni olasılıklar açacak” dedi. “3GPP NTN açık standardını temel alan bağımsız MT6825 yonga setlerimiz, kusursuz bir uydu bağlantı deneyimi sunmak için herhangi bir amiral gemisi akıllı telefona entegre edilebilir.”

Açık standardı desteklemeye ek olarak, çiplerin birkaç başka özelliği daha olacak gibi görünüyor. Buna Jeosenkronize Ekvator Yörüngesi (GEO) takımyıldızlarına bağlanma yeteneği, uydulardan otomatik olarak mesaj alma yeteneği ve pil ömründen tasarruf etmek için düşük güç tüketimi dahildir.

MWC 2023, 27 Şubat’ta başlayıp 2 Mart’ta sona erecek olan İspanya’nın Barselona kentinde düzenleniyor.

MediaTek, herhangi bir 4G/5G akıllı telefonla kullanılabilen uydu çipini duyurdu

Teknory