Microsoft Word’de Fotoğraf Kolajı Nasıl Yapılır

Word’ün kullanılabilirliği metin yazmak ve düzenlemekle bitmez. Yazınızı süslemek ve daha okuyucu dostu hale getirmek için tablolar, çizelgeler, resimler ve basit grafikler ekleyebilirsiniz. Biraz alışılmışın dışında düşünürseniz, fotoğraf kolajları tasarlamak için neden Word’ü kullanmıyorsunuz? Kuşkusuz, Word bir tasarım/grafik uygulamasının tüm özelliklerine ve araçlarına sahip olmayabilir, ancak bu, en sevdiğiniz fotoğraflardan harika bir koleksiyon oluşturmanızı engellemez. […]

Microsoft Word’de Fotoğraf Kolajı Nasıl Yapılır

Word’ün kullanılabilirliği metin yazmak ve düzenlemekle bitmez. Yazınızı süslemek ve daha okuyucu dostu hale getirmek için tablolar, çizelgeler, resimler ve basit grafikler ekleyebilirsiniz. Biraz alışılmışın dışında düşünürseniz, fotoğraf kolajları tasarlamak için neden Word’ü kullanmıyorsunuz?

Kuşkusuz, Word bir tasarım/grafik uygulamasının tüm özelliklerine ve araçlarına sahip olmayabilir, ancak bu, en sevdiğiniz fotoğraflardan harika bir koleksiyon oluşturmanızı engellemez. Biraz yaratıcılık ve bu makaledeki birkaç ipucu ve püf noktası ile bunu hemen yapabileceksiniz.

Ayrıca, tasarımınızı bir şablon/düzen olarak kaydedebilir ve sadece kolajdaki görüntüleri değiştirebilirsiniz. Ama her şeyden önce, Word’de kolaj oluşturma adımlarının neler olduğunu görelim.

Microsoft Word’de Kolaj Yapmak

Bahsedildiği gibi, siz internetten üçüncü taraf bir şablon indirmediğiniz sürece Word hazır bir kolaj düzeni veya şablonu sunmaz. Bu, her şeyi sıfırdan yapmanız gerekeceği anlamına gelir. Başlangıçta, biraz daha zaman alabilir, ancak tamamen özelleştirilmiş bir nihai sonuç elde edeceksiniz.

Geliştirici Seçeneğini Kullanma

Aşama 1

Yeni bir Word belgesi açın, Dosya’ya tıklayın ve sağdaki mavi menüden Seçenek’i seçin. Açılan pencerede Şeridi Özelleştir’i seçin ve “Şeridi Özelleştirme” bölümünün altındaki Geliştirici seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Bitirdiğinizde onaylamak için Tamam’ı tıklayın.

Not: Bu adım, Microsoft Word 2013 veya 2016 kullananlar için geçerlidir. Farklı bir sürüm kullanıyorsanız, ilk adım gerekli olmayabilir. Mac kullanıcılarının, geliştirici seçeneklerini açmak için sol üst köşedeki ‘Word’ seçeneğine, ardından ‘Tercihler’ ve ‘Görüntüle’ye tıklamaları gerekir.

Adım 2

Geliştirici seçeneği açıkken, Geliştirici sekmesine gidin ve “Resim İçeriği Kontrolü”nü seçin. Simgeye tıklayın ve istediğiniz kadar görüntü yuvası ekleyin, ardından bir dosyadan resim eklemek için görüntünün ortasına tıklayın.

Aşama 3

Görüntü yuvanın içine girdikten sonra, yeniden boyutlandırmak ve düzeni eşleştirmek için kenarları sürükleyebilirsiniz. Daha ilginç bir tasarım için görüntüleri biraz eğme seçeneği de vardır. Sadece görüntüyü alın ve istenen açıyı elde etmek için sola veya sağa hareket ettirin.

Word Tablolarını Kullanma

Bu yöntem herhangi bir Word sürümünde kullanılabilir ve bulut/uygulama tabanlı ücretsiz sürümü kullansanız bile geçerlidir. İşte gerekli adımlar.

Aşama 1

Yeni bir Word belgesi açıkken, Ekle sekmesini seçin ve Tablo açılır menüsünü tıklayın.

Eklemek istediğiniz görüntü sayısına bağlı olarak tablo düzenini seçin. Yapabilirsiniz gerekirse tabloyu sayfaya sığdır.

Adım 2

Ekranınızın üst kısmında nispeten küçük bir metin kutusu göreceksiniz. Tüm sayfayı kaplayacak şekilde genişletmeniz önerilir. Bu şekilde, görüntüleri eklemek için ekstra alana sahip olursunuz.

Ayrıca, mizanpajın rengini değiştirmek ve bir arka plan dolgusu seçmek için Tablo Tasarımı sekmesini kullanmaktan çekinmeyin. Araç çubuğundaki oklara tıklayarak mevcut tüm stilleri kontrol edin. Farklı bir kenarlık stili elde etme seçeneği de vardır.

Bir kenarlık stili seçerseniz, kalem aracını kullanın ve stili uygulamak için her bir kenarlığa tıklayın. Stili tüm kenarlıklara uygulamanıza gerek olmadığı için burada yaratıcı olabilirsiniz.

Aşama 3

Temel düzen hazır olduğunda, görüntüleri Word kolaj şablonunuza eklemenin zamanı geldi. Görüntüyü eklemek istediğiniz kolaj panelini/yuvasını seçin, Ekle’ye tıklayın ve “Dosyadan Resim”i seçin.

Görüntüyü içe aktarmadan önce yeniden boyutlandırmazsanız, kolaj yuvasına sığmaz. Çok büyük çıkarsa, görüntüyü seçin ve görüntüyü kolaja sığdırmak için yeniden boyutlandırın.

Görüntü İşleme İpuçları ve Püf Noktaları

Word, görüntüleri öne çıkarmak için şaşırtıcı miktarda görüntü işleme araçları ve efektleri sunar. Parlaklık ve renk düzeltmeleri yapabilir, sanatsal efektler ekleyebilir veya görüntü saydamlığını değiştirebilirsiniz.

Dahası, uygulayabileceğiniz otuza yakın görüntü efekti ve kenarlık vardır. Uygulanan efektlerin her birine sağdaki Resmi Biçimlendir menüsünden ince ayar yapabilirsiniz. Efekt sekmesine tıklayın ve ayar sürgülerini ortaya çıkarmak için oku seçin.

Adım 4

Tasarımı bitirdiğinizde, kolajı kaydetmek için küçük disket simgesine tıklayın. Belgeye bir ad verin, bazı etiketler ekleyin ve hedefi ve dosya biçimini seçin.

Dosya biçimlerinin Microsoft Word’de kolaj yapmanın olumsuz yönlerinden biri olduğunu bilmelisiniz. Kesin olmak gerekirse, belgeler farklı metin biçimlerinde (.doc, .docx, .dot, vb.) kaydedilir. Bununla birlikte, kolajı PDF’ye aktarabilirsiniz; bu, yazdırmak istiyorsanız daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak, kolajı belirli sosyal medyalara yükleyemezsiniz.

SmartArt’ı Kullanma

Yerleşik SmartArt özelliği, Microsft Word’de çeşitli düzenlerde fotoğraf eklemenin başka bir yoludur. SmartArt’ı kullanmak için şu adımları izleyin:

Aşama 1

Bir Word Belgesi açıkken, şeritteki ‘Ekle’ye dokunun ve ‘SmartArt’a tıklayın.

Adım 2

Bir açılır menü görünecektir, ‘Resim’i tıklayın. Kullanmak istediğiniz düzeni seçin. Seçildikten sonra belgede görünecektir.

Aşama 3

Fotoğraflarınızı şablona ekleyin.

Fotoğraflarınız, bir resim kolajı oluşturan şablona sığacak şekilde otomatik olarak boyutlandırılacaktır.

Kelimelerden Yapılmış Kolaj

Testimiz sırasında bir Word kolajı oluşturmak yaklaşık on dakika sürdü, ancak tasarımı mükemmelleştirmek için çok daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Ayrıca, Word’ün JPEG’leri veya PNG’leri dışa aktarma konusundaki yetersizliğini gidermek için düzgün bir hack var.

Belgeyi dışa aktarmak yerine ekran görüntüsü alabilir ve kolajı JPG veya PNG formatında alabilirsiniz. Bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak, sosyal ağlar için hazır bir HD kolaj elde edebilirsiniz.

Teknory