Nintendo Switch OLED ve Steam Deck OLED karşılaştırması

Nintendo Switch OLED nihayet elde taşınan oyun alanında gerçek bir rekabete sahip: Steam Deck OLED Taşınabilir konsollar arasındaki rekabet şimdiye kadarkilerin en şiddetlisi. Bu OLED cihaz ikilisi, kullanıcı dostu tasarımları ve kapsamlı oyun kütüphaneleri sayesinde tonlarca oyun potansiyelinin kilidini açabilir. Gerçekten ikisine de sahip olmanız mı gerekiyor? Muhtemelen değil! Bunu akılda tutarak, Switch OLED ve […]

Nintendo Switch OLED ve Steam Deck OLED karşılaştırması

Nintendo Switch OLED nihayet elde taşınan oyun alanında gerçek bir rekabete sahip: Steam Deck OLED

Taşınabilir konsollar arasındaki rekabet şimdiye kadarkilerin en şiddetlisi. Bu OLED cihaz ikilisi, kullanıcı dostu tasarımları ve kapsamlı oyun kütüphaneleri sayesinde tonlarca oyun potansiyelinin kilidini açabilir. Gerçekten ikisine de sahip olmanız mı gerekiyor? Muhtemelen değil!

Bunu akılda tutarak, Switch OLED ve Steam Deck OLED’in birbirleriyle karşılaştırmasını burada bulabilirsiniz.

OLED ve Steam Deck OLED’i Değiştirme: Fiyat

İlk kategorimiz karar vermesi en kolay olanıdır. Nintendo her zaman fiyat konusunda kazanacak ve burada da durum farklı değil.

Çok para, ama ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz.
Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Nintendo Switch OLED başlangıç ​​fiyatı: 349$

Steam Deck OLED başlangıç ​​fiyatı: 549$

Bu 200 dolarlık bir fark, bir Switch OLED satın almanıza yetecek kadar Ve A Lite’ı Değiştir bir Steam Deck OLED fiyatına. Elbette Steam Deck OLED’in bu kadar maliyetli olmasının iyi nedenleri var (daha sonra göreceğiniz gibi), ancak şimdilik Nintendo lider durumda.

Kazanan: OLED’i Değiştir

OLED ile Steam Deck OLED’i Değiştirme: Tasarım

Bu kategori listesinde aşağı doğru ilerledikçe Nintendo’nun puanlamayı sürdürmesi zor olabilir, ancak fiziksel tasarım, Switch OLED’in Steam Deck OLED’i tartışmasız bir şekilde geride bıraktığı başka bir bölümdür.

OLED'i masada değiştirin

Switch hala gerçekten harika görünen bir sistem.
Kredi bilgileri: Adam Rosenberg/Mashable

Ancak bu iki makine bu bakımdan farklı olmaktan ziyade benzerdir. Her ikisinde de iki analog çubuk, bir D-pad, dört yüz düğmesi ve dört omuz düğmesiyle tipik gamepad kontrol düzenleri arasına sıkıştırılmış geniş ekranlar var. Buhar Güvertesi yapmak Her iki tarafta da fare girişlerini yeniden oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç dokunmatik yüzeyin yanı sıra temelde istediğiniz şey için kullanabileceğiniz bazı isteğe bağlı geri düğmeleri bulunur.

Nintendo tarafında, yerel çok oyunculu oyun gibi şeyler için Joy-Con kontrol cihazlarını ayırabilirsiniz. Kuşkusuz bu benim yapmayı en sevdiğim şey değil çünkü Joy-Con’lar yetişkinlerin ellerinde çok küçüktür, ancak seçenek oradadır ve takdir edilmektedir.

Ancak Nintendo, konu taşınabilirlik olduğunda Valve rakibini gölgede bırakıyor. Joy-Cons takılıyken bile Switch OLED, Steam Deck OLED’in nispeten ağır olan 1,41 pound ağırlığına kıyasla 0,93 pounddur.

Switch OLED, gittiğiniz her yere yanınızda taşıması ve çıkarması çok daha kolay bir cihazdır. Ayrıca, Steam Deck’ten farklı olarak Nintendo, her Switch’i TV’de oyun oynamak için kullanabileceğiniz bir dock ile paketliyor. Steam Deck de bunu yapabilir, ancak isteğe bağlı 79 dolarlık bir çevre birimidir.

Kazanan: OLED’i Değiştir

OLED ve Steam Deck OLED arasında geçiş yapın: Ekran

Ataletsel Sürüklenmeyi çalıştıran Steam Deck OLED

İpeksi pürüzsüz.
Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Artık Valve’ın puan toplamaya başlama zamanı geldi.

Gelin bariz olanı ön plana çıkaralım: Her ikisi de OLED ekranlar ve bu da her iki cihazın da lehine bir nokta. LCD ile karşılaştırıldığında (eski Steam Deck ve Switch modellerinin kullanıldığı), OLED ekranlar, her pikselin arkasında büyük bir arka ışık olmadığından daha derin siyah seviyeleri görüntüleyebilir. Kontrast da iyileştirilerek genel olarak daha güzel bir görüntü elde edilir.

Ancak diğer özelliklerde Valve zirveye çıkıyor:

Her iki cihaz da Lenovo Legion Go gibi bir cihazla karşılaştırıldığında sönük kalıyor ancak bugünkü rekabetimizin parametrelerine göre Valve kazanıyor. Daha büyük, daha keskin ve daha hızlı bir ekrandır.

Kazanan: Steam Deck OLED

OLED ve Steam Deck OLED’i Değiştirin: Beygir Gücü

Evet, bu bir yarışma bile değil.

Steam Deck OLED fanı

Daha iyi beygir gücü, daha gürültülü bir fan anlamına gelir.
Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Ham özellikler açısından Steam Deck rahatlıkla kazanıyor. 16 GB RAM’e sahip AMD GPU’su, Nintendo’nun yalnızca 4 GB RAM’e sahip Nvidia Tegra mobil yonga setini gölgede bırakıyor. Bu Nintendo’yu devirmek değil; diğer konsol üreticilerinin yaptığı gibi ham beygir gücüne pek önem vermiyor. Nintendo, konsollarını ucuz ve aile dostu tutmak istiyor; bu takdire şayan bir durum ve bu trendin 2006 yılında Wii ile başlamasından bu yana şirket için gayet iyi sonuç verdi.

Ancak bu iki cihazı oynamak ve Steam Deck’in en zahmetli modern oyunlar dışında tüm oyunları saniyede 60 kare (veya daha iyi) hızla çalıştırdığını görmek gerçekten çok zor. güvenilir bir şekilde oynayamıyorum Batman: Arkham Şövalyesi2015 yılında piyasaya sürülen, son nesil konsollar için tasarlanmış bir oyun. Switch’e güç veren donanım, konsol neredeyse yedi yıl önce piyasaya sürüldüğünde tartışmasız biraz eskiydi; artık tamamen eski.

Kazanan: Steam Deck OLED

OLED ve Steam Deck OLED arasında geçiş: oyun kütüphanesi

Xenoblade Chronicles 3 ekran görüntüsü

Steam’de pek çok oyun var ama ‘Xenoblade Chronicles 3’ değil.
Kredi bilgileri: Nintendo

Bu konsolların her ikisinin de harika oyunlarla dolu harika kütüphaneleri var ancak biri diğerinden daha iyi.

Daha spesifik olarak, Steam Deck varsayılan olarak 20 yıllık PC oyun deneyimine sahiptir; Switch ise yalnızca 2017’den bu yana Switch için tasarlanan ve piyasaya sürülen oyunları oynayabilir. Ek olarak Steam Deck’i hackleyebilir, üzerine Windows yükleyebilir ve Game Pass ve Epic Games Store gibi diğer mağazalardan oyunlar oynayın. Çok fazla ayrıntıya girmeden, diğer yollar Steam Deck’te istediğiniz hemen hemen her şeyi oynamak için.

Ancak Switch’e çiçeklerinden bir kısmını vermeden Steam Deck OLED’i burada kazanan olarak taçlandırmak istemiyorum. Kapsamlı kütüphanesi, aşağıdakiler gibi muhteşem bağımsız oyunlardan oluşan bir dizi içerir: Stardew Vadisigibi fantastik birinci taraf Nintendo oyunlarının yanı sıra Zelda Efsanesi: Krallığın Gözyaşları, ve benim kişisel favorim, Xenoblade Günlükleri 3. Harika bir kütüphane oluşturmadan bir konsol yedi yıl boyunca gelişemez. Sadece Valve biraz daha iyi.

Kazanan: Steam Deck OLED

OLED ve Steam Deck OLED arasında geçiş yapın: Pil ömrü

Baldur's Gate 3'ün ekran görüntüleri

‘Baldur’s Gate 3’ün Steam Deck’inizin pilini tüketeceği kesindir.
Kredi bilgileri: Larian/Steam

Son birkaç kategoride Nintendo için zorlu bir süreç oldu ama bu burada bitebilir.

Bu cihazların hiçbirinin harika pilleri yok. Steam Deck OLED’de tam şarjla ortalama olarak yalnızca 3 ila 4 saat arasında bir süre elde edebildim ve gerçekten külfetli bir şey oynamışsanız bu kesinlikle düşecektir. Baldur’un Kapısı 3 veya Siberpunk 2077 üstünde. Bu arada Switch OLED, 4 ila 9 saat arasında derecelendirilmiştir.

Bazen daha az beygir gücü iyi bir şeydir, özellikle de pil ömrü söz konusu olduğunda.

Kazanan: OLED’i Değiştir

Son düşünceler

Para bir amaç değilse ve Nintendo oyunlarına pek sevinmiyorsanız, bu bir yarışma değil. Steam Deck OLED, Switch OLED’den 200 $ daha pahalı olabilir, ancak bu fiyat artışı karşılığında elde edeceğiniz şey daha iyi bir ekrandır. fazla daha iyi özellikler ve aralarından seçim yapabileceğiniz daha kapsamlı bir oyun kütüphanesi.

Burada Switch OLED için kesinlikle yapılması gereken bir durum var, özellikle de birinci taraf Nintendo oyunları söz konusu olduğunda, ancak çoğu açıdan Steam Deck OLED daha iyi bir seçenektir.

Kazanan: Steam Deck OLED

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow