NVIDIA Düşük Gecikme Modu Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızda çok oyun oynuyorsanız, sistem gecikmesinin performansınız için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Yüksek sistem gecikmesi, bilgisayarın yanıt verebilirliğini olumsuz etkileyebilir. Neyse ki, bir NVIDIA grafik kartınız varsa, grafik kalitesinden veya çözünürlüğünden ödün vermeden gecikme sürenizi %33’e kadar azaltabilirsiniz. NVIDIA düşük gecikme modu, nasıl açılacağı ve her zaman açık tutmanız gerekip gerekmediği hakkında daha fazla […]

NVIDIA Düşük Gecikme Modu Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızda çok oyun oynuyorsanız, sistem gecikmesinin performansınız için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Yüksek sistem gecikmesi, bilgisayarın yanıt verebilirliğini olumsuz etkileyebilir.

Neyse ki, bir NVIDIA grafik kartınız varsa, grafik kalitesinden veya çözünürlüğünden ödün vermeden gecikme sürenizi %33’e kadar azaltabilirsiniz. NVIDIA düşük gecikme modu, nasıl açılacağı ve her zaman açık tutmanız gerekip gerekmediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

NVIDIA ile Düşük Gecikme Modu Kullanmalı mıyım?

NVIDIA düşük gecikme modu, oyunculara daha hızlı oyun giriş yanıtı vermek için tasarlanmıştır. Geleneksel olarak, grafik motorları, GPU’ların işlemesi için kareleri kuyruğa alır. Ardından, çerçeveler size onları görüntüleyen PC için işlenir.

Düşük gecikme modu, ön işleme çerçeveleri sağlayarak bu süreci değiştirir ve böylece kuyruğun çok kalabalık olmasını engeller. Çerçeveleri sırada ihtiyaç duyulmadan hemen önce göndererek, bu mod sistem gecikmesini önemli ölçüde azaltır.

Sonuç olarak, oyununuz çok daha akıcı olacak ve oyun oynamayı daha keyifli hale getirecektir. Düşük gecikme, en çok 60 ila 100 FPS arası kare hızlarını kullanan GPU’ya bağlı oyunlarda etkilidir.

Tüm NVIDIA GeForce GPU’lar için düşük gecikme modunu etkinleştirebilirsiniz. Ancak, yalnızca oyununuz DirectX 9 veya 11 çalıştırıyorsa çalışır.

En iyi hareket tarzı, sisteminizde bu modu etkinleştirmek ve en sevdiğiniz oyunları test etmektir. Bu modun yapılandırmanıza yardımcı olup olmadığını hemen kendiniz göreceksiniz.

Ne yazık ki, NVIDIA düşük gecikme modunun yarardan çok zarar vereceği durumlar vardır. Aşağıdaki durumlarda bu modu kullanmamalısınız:

 • Vulkan oyunlarını veya DirectX 12 çalıştıran oyunları oynuyorsunuz. Bu oyunlar, karelerin ne zaman kuyruğa alınacağına kendi başlarına karar vererek düşük gecikme modunu etkisiz hale getiriyor.
 • Oynadığınız oyun normalden daha fazla takılmaya başlar, bu da CPU’nuzun ayak uyduramayacağı anlamına gelir.
 • Düşük gecikme sürükleyiciliği mahvedebileceği için yarış oyunları oynuyorsunuz.
 • Önemli ölçüde daha yüksek güç tüketimine yol açar.

NVIDIA Düşük Gecikme Modu Nasıl Etkinleştirilir

Düşük gecikme modunu etkinleştirmeden önce, NVIDIA grafik kartınız için en son sürücüleri yüklediğinizden emin olun. Aksi takdirde, düşük gecikme modunu etkinleştirmek için gerekli ayarları göremezsiniz.

Sürücüleri doğrudan şu adresten indirebilirsiniz: NVIDIA’nın web sitesi. Sürücüleriniz güncel olduğunda, NVIDIA düşük gecikme modunu etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Masaüstünüze sağ tıklayın.
 2. Açılır menüden “NVIDIA Kontrol Paneli” seçeneğini seçin.
 3. Sol kenar çubuğundaki “3D Ayarları” bölümüne gidin.
 4. “3D Ayarlarını Yönet” seçeneğine tıklayın.
 5. “3D Ayarlarını Yönet” penceresindeki “Ayarlar” bölümüne gidin.
 6. Seçenekler listesinden “Düşük Gecikme Modu”nu seçin.
 7. “Ultra” seçeneğini belirlemek için modun adının yanındaki açılır menüyü kullanın.
 8. Pencerenin sağ alt köşesindeki “Uygula” düğmesine tıklayın.

Uygula düğmesi kaybolduğunda, düşük gecikme modu etkinleştirilir ve oyun oynamaya başlayabilirsiniz.

Düşük gecikme seçeneğinin yanındaki açılır menüde üç seçenek görüntülenir. Her birinin ne zaman kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Kapalı: Düşük gecikme modu sizin için çalışmıyorsa bu seçeneği kullanın. Kapattıktan sonra, oyunun motoru maksimum işleme için bir ila üç kare arasında sıraya girer.
 • Açık: Çok düşük gecikme modu oyununuzun takılmasına neden oluyorsa bu seçeneği deneyin. Bu mod, kuyruğa almayı tek bir çerçeveyle sınırlar.
 • Ultra: Diğer tüm oyun durumlarında bu modu kullanın. Çerçeveyi, GPU oluşturmaya başlamadan tam zamanında gönderir.

Gecikmeyi Optimize Etmek İçin Başka Ne Yapabilirim?

Gecikmeyi olabildiğince azaltmayı görev edindiyseniz, gecikmeyi optimize etmek için atabileceğiniz birkaç adım daha vardır.

Anahtar, optimize etmeyi içeren sistem gecikmesinin her bir bölümünü hedeflemektir:

 • çevresel gecikme
 • bilgisayar gecikmesi
 • Gecikmeyi göster

Çevresel Gecikme Nasıl Optimize Edilir?

Çevre birimi gecikmesi, fare ve klavye gibi çevre birimlerinin optimize edilmesiyle ilgilidir. Bu cihazların işlem süresini etkileyen birkaç faktör vardır:

 • Çevre birimleri için kullanılan mekanik parçalar
 • Tıklama tespiti için kullanılan teknikler
 • Cihazın yoklama oranı

Farenizi ve klavyenizi optimize etmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Cihazınızın yoklama oranını en üst düzeye çıkarın

Bu hız, PC’nizin çevre biriminden ne sıklıkta bilgi istediğini belirler. Yoklama oranı ne kadar yüksek olursa, cihazlar tıklamaları PC’nize o kadar hızlı iletebilir.

 • Daha düşük gecikmeli bir fare ve klavye satın alın

Genel olarak, bu çevre birimleri bir ila 20 milisaniye gecikme süresi aralığındadır. Ancak, iyi bir oyun faresi satın almak için gecikmenin belirleyici faktör olmaması gerektiğini unutmayın. Ayrıca ağırlığı, kablosuz desteğini, elinize uyan stili ve maksimum oylama oranını da göz önünde bulundurmalısınız.

Bilgisayar Gecikmesi Nasıl Optimize Edilir?

PC gecikmesi genellikle genel sistem gecikmesine en çok katkıda bulunur. Bu nedenle, sorunsuz bir oyun operasyonu için çok önemlidir. NVIDIA düşük gecikme modu, tam olarak bu gecikmeyi optimize etmek için kullanılır. Ancak düşük gecikme modunu etkinleştirmek, oyun gecikmesine yardımcı olacak tek adım değildir. Aşağıdakileri de yapabilirsiniz:

 • NVIDIA Refleks modunu açın

NVIDIA Reflex, NVIDIA düşük gecikme modundan sonra sunulan bir özelliktir. Her iki mod da benzer şekilde çalışır ve aynı amaca sahiptir – oyun gecikmesini optimize etmek. Ancak, Reflex modunun rekabetçi oyunlar için daha iyi bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, oyununuzda mevcut olması koşuluyla, açmanız önemle tavsiye edilir.

Hem Ultra düşük gecikme modunu hem de Refleks modunu etkinleştirirseniz, ikincisi öncekinin işlevselliğini geçersiz kılar.

 • Özel tam ekranı aç

Bu mod, gecikme ekleyen Windows birleştiricisini atlayacaktır.

 • Dikey senkronizasyonu kapatın (VSync)

VSync’i kapatmak, gecikmeyi optimize etmenin en eski yöntemlerinden biridir. VSync, kare kuyruğuna neden olur ve gecikmeyi artırır. Ancak bu mod aynı zamanda ekran yırtılmasını da önler, bu nedenle oyun önceliklerinizi seçerken bunu aklınızda bulundurun.

 • Windows Oyun Modu’nu açın

Windows Oyun Modunun etkinleştirilmesi, PC’nizin oyununuzla ilişkili işlemlere öncelik vermesine yardımcı olur. Sonuç olarak, CPU oyunu simüle etmeye ve girdilerinizi toplamaya odaklanarak gecikmeyi azaltacaktır.

 • Daha hızlı donanıma yatırım yapın

Donanımınız sıfır değilse, yazılımı optimize etmek için yapabileceğiniz çok şey vardır. Bu nedenle, sisteminizdeki gecikmeyi azaltmak için en iyi seçenek, daha hızlı bir GPU ve CPU satın almak olacaktır.

Ekran Gecikmesi Nasıl Optimize Edilir?

Ekran gecikmesi, oyun deneyiminizi ciddi şekilde bozabilir. Neyse ki, görüntüleme gecikmenizi optimize ederek bu sorunlardan kaçınılabilir. Yapmanız gerekenler:

 • Maksimum yenileme hızını etkinleştir

Yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, ekran tarama gecikmesi riski o kadar düşük olur. Mevcut ekranınız yüksek yenileme hızını desteklemiyorsa yeni bir monitöre yatırım yapmayı düşünün.

 • Makul miktarda aşırı hız kullanın

Biraz fazla hız kullanmak, piksel yanıt süresinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Çoğu monitör için varsayılan ayar olan birinci düzeyde başlamalısınız. Bu miktarı artırırken dikkatli olun çünkü çok fazla aşırı hız, ekranınızda son derece dikkat dağıtıcı etkiler yaratabilir.

Artık Geride Kalmak Yok

NVIDIA ultra düşük gecikme modu, sorunsuz bir oyun deneyimi yaşamanıza ve can sıkıcı gecikmelere veda etmenize olanak tanır. Rehberimizin gösterdiği gibi, bu modu etkinleştirmek oldukça basittir. Ayrıca, oyun uyumluluğu sorunlarıyla karşılaşırsanız, düşük gecikme modunu devre dışı bırakmak da aynı derecede hızlıdır.

Oyun oynamak, eğlenmekle ilgilidir, bu nedenle, sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar farklı modları deneyin ve herhangi bir oyunda ustalaşmanıza izin verin.

Bilgisayarınızda oyun oynarken gecikme sorunları mı yaşıyorsunuz? Yüksek gecikmeyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory