Pixel 8, güçlü bir Tensor G3 çipine sahip olmalıdır. İşte bu yüzden önemli.

Robert Triggs / Android Otoritesi Google, son birkaç yıldır Pixel akıllı telefon işlemcileriyle kendi rotasını çiziyor. Pixel üreticisi, Qualcomm Snapdragon yongalarını Samsung ile ortaklaşa yarı özel Tensor SoC’ler lehine bıraktı. Pixel 8 serisinin yılın ikinci yarısında piyasaya çıkmasını bekliyoruz ve neredeyse şüphesiz bir Tensor G3 işlemci tarafından desteklenecek. Ve erken bir söylenti, Pixel 7 serisinde […]

Pixel 8, güçlü bir Tensor G3 çipine sahip olmalıdır.  İşte bu yüzden önemli.

Robert Triggs / Android Otoritesi

Google, son birkaç yıldır Pixel akıllı telefon işlemcileriyle kendi rotasını çiziyor. Pixel üreticisi, Qualcomm Snapdragon yongalarını Samsung ile ortaklaşa yarı özel Tensor SoC’ler lehine bıraktı.

Pixel 8 serisinin yılın ikinci yarısında piyasaya çıkmasını bekliyoruz ve neredeyse şüphesiz bir Tensor G3 işlemci tarafından desteklenecek. Ve erken bir söylenti, Pixel 7 serisinde Tensor G2’ye göre önemli bir performans artışı görebileceğimizi gösteriyor.

Twitter bahşişçisi Revegnus talep edildi Tensor G3’ün bazı önemli ölçüde güncellenmiş bileşenleri paketleyeceği. Yonga setinin, bir Arm Cortex-X3 çekirdeği, dört Cortex-A715 çekirdeği ve dört Cortex-A510 çekirdeğinden oluşan dokuz çekirdekli bir CPU ile geleceği söyleniyor. Yonga setinin bir Samsung 4nm işlemi üzerine inşa edildiği söylenirken, sızıntı da ileri sürülen bir Mali-G715 MC8 GPU görebildik.

Revegnus Twitter Tensor G3 sızıntısı

Pixel 8 yonga setinin neden büyük bir yükseltmeye ihtiyacı var?

Bu son sızıntıyı şüpheyle karşılıyoruz, ancak Pixel 8 ile büyük bir işlemci yükseltmesini memnuniyetle karşılamak için birkaç neden var. Google’ın Tensor yonga setleri, Pixel 7 serisinin içindeki Tensor G2 de dahil olmak üzere şimdiye kadar eski bileşenleri kullandı.

Tensor G2’nin Cortex-X1 CPU’su ve diğer çekirdekleri, rakip akıllı telefon işlemcilerinden birkaç nesil daha eskidir. Aslında, Tensor G2, küçük ve ağır CPU çekirdekleri gibi, orijinal Tensor çipiyle hala birkaç ortak anahtar parçaya sahiptir.

Tensor G2 testimiz yonga setinin geçen yılın amiral gemisi silikonunun gerisinde kaldığını gösterdiğinden, eski teknolojinin bu kullanımı klasik kıyaslama puanlarına yansımıştır. Elbette yonga seti, Snapdragon 8 Gen 2 gibi mevcut üst düzey işlemcilerin çok gerisinde kalıyor.

Daha yeni bileşenlere geçiş, önceki Tensor işlemcilere kıyasla büyük bir beygir gücü artışı sağlamalıdır. Bu, birçok kişi için önemli olmayabilir, ancak daha fazla güç, Google’ın yeni özellikleri uygulamasına yardımcı olabilir. Daha fazla beygir gücü aynı zamanda Pixel 8’in sorunsuz bir oyun deneyimi sunması ve bundan birkaç yıl sonra zorlu oyunları desteklemesi anlamına da geliyor. Ve insanların artık telefonlarını çok uzun süre elinde tuttuklarını biliyoruz.

Samsung 5nm tasarımından firmanın 4nm sürecine geçişle uyum içinde olan bu yükseltilmiş parçalar, aynı zamanda daha verimli bir yonga seti sağlamalıdır. Pixel 7 Pro’mun pil ömrü söz konusu olduğunda, iyi ancak çok fazla dayanıklılık sağlamayan pil ömrü söz konusu olduğunda, iyileştirme için yer olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Bu, Pixel 7 Pro uzun vadeli incelememizde tekrarlandı.

Pixel 8 serisindeki Tensor G3, çeşitli şekillerde Tensor G2’ye göre büyük bir yükseltme olabilir.

Daha yeni bileşenlere geçiş ve daha küçük bir üretim süreci de ısınma sorunlarına yardımcı olabilir. Özellikle kamerayı uzun süre kullanırken Pixel’imin diğer telefonların çoğundan daha sık ısındığını fark ettim. Dolayısıyla bu yükseltmeler, daha az ısı üretirken benzer veya iyileştirilmiş performans sağlayabilir.

Tek kurtarıcı lütuf, Tensor G2’nin rekabete kıyasla halihazırda harika bir sürdürülebilir performans sunmasıdır. Ancak Tensor G3’e sahip Pixel 8, temel saat hızlarına muhafazakar bir yaklaşım veya artırılmış soğutma önlemleri yoluyla, yük altında potansiyel olarak kararlı sonuçlar verebilir.

Pixel 8 serisindeki Tensor G3’ten ne istiyorsunuz?

639 oy

Google, akıllı telefon yonga setleri söz konusu olduğunda, eski CPU teknolojisini kullanarak ve yeni özellikleri etkinleştirmek için Tensor makine öğrenimi silikonuna yaslanarak kendi yolunu çizmekten açıkça mutlu. Ancak rakiplerle artan performans farkı, ısınma sorunları, pil ömrü ve diğer endişeler arasında, daha yeni bileşenleri benimsemenin net faydaları var. Bu nedenle, bu Tensor G3 sızıntısının devam etmesini umuyoruz.


Pixel 8, güçlü bir Tensor G3 çipine sahip olmalıdır. İşte bu yüzden önemli.

Teknory