Pixel büyürken iPhone büyük pazarda popülerliğini kaybediyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Pixel telefonların satışları 2023’ün ikinci çeyreğinde altı kat artarak Japonya’daki pazar payını %12’ye çıkardı. Aynı dönemde iPhone’un Japonya’daki pazar payı %12 düştü. Görünüşe göre Pixel 6a ve 7a, uygun fiyatlarından dolayı ülkede gerçekten popüler oldu. Google önümüzdeki günlerde Pixel 8 serisini piyasaya sürecek. 4 Ekim, teknoloji devi için kesinlikle […]

Pixel büyürken iPhone büyük pazarda popülerliğini kaybediyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Pixel telefonların satışları 2023’ün ikinci çeyreğinde altı kat artarak Japonya’daki pazar payını %12’ye çıkardı.
  • Aynı dönemde iPhone’un Japonya’daki pazar payı %12 düştü.
  • Görünüşe göre Pixel 6a ve 7a, uygun fiyatlarından dolayı ülkede gerçekten popüler oldu.

Google önümüzdeki günlerde Pixel 8 serisini piyasaya sürecek. 4 Ekim, teknoloji devi için kesinlikle bir kutlama günü olacak olsa da, şirketin şimdiden kutlamak için bir nedeni var gibi görünüyor. Pixel telefon satışları büyük bir pazarda artıyor ve aynı zamanda bu pazar payını en büyük rakibinden çalıyor.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya, Pixel’e ısınıyor gibi görünüyor. Counterpoint Research’ün bulgularına göre Pixel telefon satışlarının 2023’ün ikinci çeyreğinde geçen yıla göre altı kat arttığı bildiriliyor. Bloomberg yayınlanan.

Satışlardaki artış, Google’ın ülkedeki pazar payını %12’ye kadar yükseltti. Aynı dönemde iPhone’un pazar payı da %58’den %46’ya düştü. Bu, son iki yılda ilk kez Apple’ın Japonya pazarındaki hakimiyetinin %50’nin altına düştüğünü gösteriyor.

Görünüşe göre Google, ülkedeki başarısından dolayı piyasadaki en iyi bütçeli telefonlardan biri olan Pixel 6a ve 7a’ya teşekkür edebilir. Moor Insights & Strateji’nin baş mobil analisti Anshel Sag şunları söylüyor:

Japonya, Google ve Pixel ekibi için büyük bir başarı öyküsüdür. Görünüşe göre bu cihazların çoğu uygun fiyatlı Pixel 6a ve 7a serisinden geliyor, bu da muhtemelen Google’ın Japon akıllı telefon pazarının ortasını başarıyla ele geçirdiği anlamına geliyor.

Şu anda Japonya’nın para biriminin değeri düşüyor. Sonuç olarak akıllı telefonlar gibi ürünler daha pahalı hale geliyor. iPhone’ların Google’ın telefonlarından daha pahalı olması nedeniyle bu değişimin ana nedenlerinden birinin bu olabileceğine inanılıyor. Ve bölgede daha az taşıyıcı sübvansiyonunun olması da pek yardımcı olmuyor.

Araştırma firması Canalys de yakın zamanda pazar payına ilişkin bulguları yayınladı, ancak ABD için. Sonuçlar, Apple ve Samsung’un hâlâ lider konumda olmasına rağmen, Google’ın geçen yıla kıyasla pozitif sevkiyat artışı sağlayan tek şirket olduğunu gösterdi.

Pixel büyürken iPhone büyük pazarda popülerliğini kaybediyor

Teknory