Renkli Mor Yıldız, Sofia’nın “Cehenneme Hayır” Sözünün Arkasındaki Derin Anlamı Açıklıyor

Özet “Asla!” güçlü bir şarkı Mor renk Bu Sofya’nın taciz ve cinsiyet normlarını kabul etmeyi reddettiğini temsil ediyor. Şarkı, karakterlerin hayatlarındaki cinsiyetçilik, ırkçılık ve istismar döngüsünü kırma temasını somutlaştırıyor. Sofia’nın “Cehennem Hayır!” hem kendi ailesi içinde hem de toplumda karşılaştığı ırkçılık ve istismara meydan okuyan bir tepkidir. GÜNÜN EKRAN VİDEOSU İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN […]

Renkli Mor Yıldız, Sofia’nın “Cehenneme Hayır” Sözünün Arkasındaki Derin Anlamı Açıklıyor

Özet

  • “Asla!” güçlü bir şarkı Mor renk Bu Sofya’nın taciz ve cinsiyet normlarını kabul etmeyi reddettiğini temsil ediyor.
  • Şarkı, karakterlerin hayatlarındaki cinsiyetçilik, ırkçılık ve istismar döngüsünü kırma temasını somutlaştırıyor.
  • Sofia’nın “Cehennem Hayır!” hem kendi ailesi içinde hem de toplumda karşılaştığı ırkçılık ve istismara meydan okuyan bir tepkidir.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Mor renk yıldız Danielle Brooks, filmin “Hell No!” şarkısının derin anlamını açıklıyor. film, Alice Walker’ın aynı isimli kitabının müzikal uyarlamasıdır. 1900’lerin başında tacizin, cinsiyetçiliğin ve ırkçılığın üstesinden gelmek için mücadele eden üç Siyah kadını konu alıyor. Brooks’un başrolde olduğu Mor renk Celie’nin (Fantasia Barrino) şiddetli ve bağımsız üvey kızı Sofia rolünde, cinsiyet rollerini altüst etmeye çalışıyor. Filmin bir noktasında Sofia güçlü “Hell No!” şarkısını söylüyor. kocasının şiddet tehdidine yanıt olarak.

ile yapılan bir röportajda New YorkluBrooks, “Cehennem Hayır!” Şarkısının ne olduğunu açıkladı. onun ve Sofia için anlamı Mor renk. Brooks’a göre, şarkı aslında Sofia’nın söylediği “asla” ailesindeki şiddet döngüsünü kırmaya devam ederken istismara uğramak. Şarkı aynı zamanda Brooks’ta da yankı uyandırdı. “Yeterli olmadığım, layık olmadığım fikrine kesinlikle hayır demekle ilgili.” Brooks’un aşağıdaki açıklamasına göz atın:

“Asla!” Sofya için bu tacize hayır demek anlamına geliyor. Cinsiyet normlarına ve zalime hayır demek ve gerçekten gücünüzü bulmak. Benim için her gece, yeterli olmadığım, layık olmadığım fikrine hayır demekle ilgiliydi. O sahnede her gün savaştığım şey buydu. Ve şimdi, onu oynamak, Freeya adında dört yaşındaki güzel bir kızın annesi olmak ve ardından eş olmak, bağlılığın ne anlama geldiğini öğrenmek, konu Sofia ve Harpo olduğunda hikaye için çok önemli. Bahsettiği her şeye ve nasıl hareket ettiğine gerçekten inanıyorum ve bu gücü anlıyorum. O radikal bir kadın. Mesela bunlar kölelikten yeni çıkan kadınlar. Ve evliliğindeki istismar döngülerini gerçekten kırmaya çalışması için – bu, altı çocuğu olan bir kadın; o dönemde Siyahların çocukları öldürülüyor, denizlere atılıyor ya da onlardan kaçırılıyor, gördüğümüz gibi. Celie’nin karakteriyle. Bu, “Kendi işimi yapacağım” diyen bir kadın. Sofia’yı çalarken mutlaka yanıma aldığım parçalar var.


“Cehennem Hayır!” The Color Purple’ın Temalarını Nasıl Kapsıyor?

Danielle Brooks ve Corey Hawkins Mor Renkte

“Cehennem Hayır!” Şarkısı ne zaman yazıldı Mor renk ilk olarak 2005’te Broadway müzikali oldu ve şimdi vokallerde Brooks’un yer almasıyla heyecan verici bir geri dönüş yaptı. Filmin en güçlü müzikal şarkılarından biri, Sofia ve Celie’nin marşı olarak hizmet ediyor. Şarkı, hayatı boyunca yalnızca tacizle karşılaşan Celie’nin, inatçı doğasını kırmak için Sofia’nın kocasını onu dövmeye teşvik etmesinden sonra ortaya çıkıyor. “Asla!” hem Sofia’nın Celie ile yüzleşmesi hem de Celie’nin şunu söylemesi yönündeki ısrarı olur “asla” uğradığı tacize.

Mor renk şarkı “Cehennem Hayır!” Kitapla doğrudan bağlantılı. Sadece Sofia ile Celie arasındaki yoğun anın etrafında bir şarkı oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda Sofia’nın güçlü anlarından birine de gönderme yapıyor. Kitabın bir yerinde Belediye Başkanının eşi Sofia’dan hizmetçisi olmasını ister ve Sofia buna vurguyla yanıt verir “AslaBu aslında Sofia’nın belediye başkanıyla fiziksel kavgaya girmesine ve hapse atılmasına yol açıyor. Okuyuculara şunu hatırlatıyor: Sofia sadece “asla” kendi ailesinde istismara değil, toplumun tamamına yayılan ırkçılığa.

Bu arada “Merhaba Hayır!” en büyük temalardan birinin ana hatlarını çiziyor Mor renk: Cinsiyetçilik, ırkçılık ve istismarın döngüsel doğasını kırmak. Celie’nin ailesinde kuşaklar boyu istismar vardır ve Celie, üvey oğlu ve Sofia ile birlikte bu mirası sürdürmeye yaklaşmaktadır. Dolayısıyla hikayenin büyük bir kısmı bu kadınların inanılmaz gücünü araştırıyor. söylemek gibi göz korkutucu bir görevle karşı karşıyalar “asla” Nesiller boyunca sürdürülen cinsiyetçilik, ırkçılık ve istismara gelecek için bazı şeyleri değiştirme umuduyla. Brooks’un değindiği gibi, “Kesinlikle Hayır!” içinde Mor renk normlara meydan okuyan veya döngüyü kıran herkeste yankı uyandırır.

Kaynak: New Yorklu

Renkli Mor 2023 <a href=film Posteri” style=”display:block;height:auto;max-width:100%;” data-img-url=”https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2023/11/the-color-purple-2023-movie-poster.jpg”/>
Mor Renk (2023)

Alice Walker’ın romanından uyarlanan The Color Purple, yönetmen Blitz Bazawule’nin drama-müzikal filmidir. film, Güney’de 1900’lerin başındaki çalkantılı dönemde yaşayan ve bağımsızlığını onlarca yıldır geliştirdiği filizlenen kız kardeşlik sayesinde bulan genç bir Afrikalı Amerikalı kadın olan Celie’yi konu alıyor.

Yayın tarihi
25 Aralık 2023

Müdür
Blitz Bazawule
Döküm
Taraji P. Henson, Danielle Brooks, Colman Sunday, Corey Hawkins, Halle Bailey, HER, Phylicia Pearl Pain, Fantasia Barrino

Değerlendirme
PG-13

Yazarlar
Marcus Gardley

Hikaye Yazan
Alice Walker, Brenda Russell, Allee Willis, Stephen Bray, Marsha Norman

Stüdyo(lar)
Harpo Films, Amblin Entertainment, Scott Sanders Productions, Quincy Jones Productions

Distribütör(ler)
Warner Bros. Resimleri

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow