Saltburn Sonu ve Oliver’ın Son Anı Yönetmenden Derinlemesine Açıklama Yapıyor

Uyarı: Bu yazı Saltburn hakkında spoiler içermektedir. GÜNÜN EKRAN VİDEOSU İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN Özet Yönetmen Emerald Fennell, Oliver’ın filmin sonundaki çıplak dansını açıklıyor Tuz yanığı mülkü kendisine ait olarak işaretleme ve onu filmin kahramanı olarak onaylama eylemidir. Son anlarda Sophie Ellis-Bextor’un “Murder on the Dance Floor” şarkısının seçimi Tuz yanığı Oliver’ın film boyunca […]

Saltburn Sonu ve Oliver’ın Son Anı Yönetmenden Derinlemesine Açıklama Yapıyor

Uyarı: Bu yazı Saltburn hakkında spoiler içermektedir.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Özet

  • Yönetmen Emerald Fennell, Oliver’ın filmin sonundaki çıplak dansını açıklıyor Tuz yanığı mülkü kendisine ait olarak işaretleme ve onu filmin kahramanı olarak onaylama eylemidir.
  • Son anlarda Sophie Ellis-Bextor’un “Murder on the Dance Floor” şarkısının seçimi Tuz yanığı Oliver’ın film boyunca hedeflerini ve niyetlerini mükemmel bir şekilde özetliyor.
  • Fennell, ahlaki açıdan yanlış davranışlarına rağmen izleyicilerin Oliver’ın yanında yer almasını istedi ve bunu izleyicide bir zafer duygusu bırakarak ve onları kendi planlarına suç ortağı haline getirerek başardı.

Tuz yanığı‘nin inanılmaz unutulmaz son anları yönetmen Emerald Fennell tarafından ayrıştırılıyor ve gün yüzüne çıkıyor. Yine Fennell’in yazıp yapımcılığını üstlendiği 2023 yapımı kara komedi-gerilim filminde Barry Keoghan’ın yanında Jacob Elordi, Alison Oliver, Archie Madekwe, Rosamund Pike ve Richard E. Grant yer aldı. Tuz yanığı Oxford öğrencisi Oliver’ın (Keoghan) zengin sınıf arkadaşı Felix (Elordi) ile arkadaş olmasını ve ikincisinin aile evinde bir takıntı ve ihanet hikayesine dönüşen bir yaz geçirmesini konu alıyor.

Fennell açıldı Sarma anın daha derin anlamı hakkında Tuz yanığı Oliver’ın, Felix’in tüm ailesinin yerini ortadan kaldırarak çıplak olarak mülkte dans etmesiyle sona eriyor. Anın Oliver’ı filmin kahramanı olarak onaylamak için tasarlandığını belirten Fennell, dansı mülkün kendisine ait olduğunu işaretleme eylemi olarak nitelendirdi ve izleyicileri doğru karakterden yana olduklarına dair emin bırakmak istedi. Aşağıda Fennell’in tam açıklamasına göz atın:

Kısıtlama ilginç bir fikir çünkü sonunda [spoilers ahead]Oliver’ın hiç yok. Saltburn koridorlarında tek başına çıplak dans ederken kamera onu tek bir çekimde takip ediyor. O görüntüye nasıl ulaştın? film bir peri masalı. Aslında olmayan şeyleri asla yapmam. Ve filmin çekilme şekli bize bu konuda bir fikir veriyor. Hala Oliver’ın tarafında mı olmaları gerektiği, yoksa onun bizim kahramanımız mı olduğu konusunda şüphesi olan insanlar için sonun çok fazla zafer ve çok fazla şeytani neşe olması gerekiyordu. Bunun bir bölgeyi ele geçirme, saygısızlık ve neşe eylemi olması gerekiyordu, ama sonra elbette yalnızlıkla bitiyor. Benim meşguliyetim seyirciyi suça ortak etmek, belki de gülmemeleri gerekirken onları güldürmek, kıvranmalarını veya karmaşık duygular hissetmelerini sağlamak. Yani sonun, Oliver’ın yanında olmaktan başka bir şey yapamayacağınız bir şeye sahip olması gerekiyordu.

Bu, Barry’nin o sahnedeki güzel çalışmasına – ve herkesin güzel eserine – bir övgüdür çünkü filmi terk eden veya sonrasında yanıma gelip “Ah, onun hakkını almasını istedim!” diyen çok az insan var. [They’re] “Git onu al” gibi. Ben de bunu istiyordum. Herkesin gitmesini istedim [the cinema] ve gibi ol [sucks in breath]”Ah. Ahh.”


Saltburn’ün Son Şarkısı Oliver’ın Planlarını Nasıl Kapsıyor?

Oliver Quick takım elbiseyle Saltburn'deki bir yemek masasında

Oliver’ın maç boyunca attığı goller Tuz yanığı sadece görsel seçimiyle değil, aynı zamanda müzikleriyle de son anlarını mükemmel bir şekilde özetliyor. Oliver’ın zafer şarkısı, Sophie Ellis-Bextor’un “Murder on the Dance Floor”u, hedeflerinin bir özeti olarak okunabilir; çünkü şarkının sözleri, olası gördüğü romantik bir partnere gözünü diken bir kişinin hikayesini anlatır.oyuncu” Çılgın bir parti sırasında. Bu nedenle sözler, Oliver’ın Felix’e karşı olan duygularına kolaylıkla uygulanabilir.

İlgili
Saltburn Aslında Neyle İlgiliydi?

Saltburn, sınıf ayrımı temalarıyla ilgili karışık mesajlar içeren, yılın en şaşırtıcı filmlerinden biri. Yani bunların hepsi neyle alakalı?

Ancak nasıl olduğu gibi Tuz yanığıDaha sonraki olaylar, Oliver’ın eylemlerinin arkasında gizli amaçlar ve daha büyük planlar olduğunu ortaya koyuyor; “Murder on the Dance Floor”un sözleri, onun planlarının boyutunu daha da vurguluyor. Hedefe izin vermemekle ilgili satır araları “kurtulmak” Ve “bu g*dd*mn evini yakıp kül et,“Şarkı, Oliver’ın evine ve servetine sahip çıkmak için kat ettiği mesafeyi özetliyor. Bu nedenle, Oliver’ın son dansı sadece onun evin kendisine ait olduğunu kesin bir şekilde iddia ettiğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda onun tüm planına da incelikli bir saygı duruşunda bulunuyor.

Canlı pop şarkısı, etkileyici tek çekim ve Keoghan’ın genel görünümü arasında, Tuz yanığı‘in sonu etki yarattı. Oliver’ın planları ve gizli senaryosu ahlaki açıdan yanlış olsa da Fennell, izleyicileri ne olursa olsun Keoghan’ın karakterinin yanında bırakmak istedi ve bunu bir zafer notuyla bitirerek başardı. Bu sahne çok fazla tartışma yarattığından, Fennell tam olarak istediğini başarmış gibi görünüyor ve filmi ve onun karmaşık kahramanı, jenerikler yayınlandıktan çok sonra bile izleyicilerin aklında kalıyor.

Tuz yanığı Prime Video’da yayınlanabiliyor.

Kaynak: Sarma

Saltburn 2023 <a href=film Posteri” style=”display:block;height:auto;max-width:100%;” data-img-url=”https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2023/11/saltburn-2023-movie-poster.jpg”/>
Tuz yanığı

Emerald Fennell’in yazıp yönettiği Saltburn, 2023 yapımı bir komedi-gerilim filmidir. Oxford öğrencisi Oliver Quick, arkadaşı Felix’in ailesinin zengin mülkü Saltburn’e bir yaz tatili için davet edildiğinde, Felix’e olan takıntısı doruğa ulaşırken eksantrik karakterlerin ve giderek kaotik olayların dünyasına çekilir.

Yayın tarihi
17 Kasım 2023

Müdür
Zümrüt Rezene

Değerlendirme
R

Çalışma süresi
131 Dakika

Yazarlar
Zümrüt Rezene

Stüdyo(lar)
Metro-Goldwyn-Mayer, MRC, LuckyChap Entertainment, Lie Still

Distribütör(ler)
Amazon MGM Stüdyoları

Teknory