Tesla işçileri New York’ta sendikalaşmaya zorluyor

New York’taki Tesla işçileri, şirketin Buffalo fabrikasını ilk sendikalı işyerine dönüştürmek umuduyla bir sendika kampanyası başlattı. Görünüşe göre bu Sevgililer Günü, Tesla’nın çalışanlarının sonunda kendilerini sevmeleri için harekete geçiyor. tarafından bildirildiği gibi Haberler(Yeni bir sekmede açılır), Tesla işçileri Salı günü Tesla CEO’su Elon Musk’a sendikalaşma planlarını bildiren bir e-posta gönderdi. Sendikalaşma kampanyası başlatıldı Tesla İşçileri […]

Tesla işçileri New York’ta sendikalaşmaya zorluyor

New York’taki Tesla işçileri, şirketin Buffalo fabrikasını ilk sendikalı işyerine dönüştürmek umuduyla bir sendika kampanyası başlattı. Görünüşe göre bu Sevgililer Günü, Tesla’nın çalışanlarının sonunda kendilerini sevmeleri için harekete geçiyor.

tarafından bildirildiği gibi Haberler(Yeni bir sekmede açılır), Tesla işçileri Salı günü Tesla CEO’su Elon Musk’a sendikalaşma planlarını bildiren bir e-posta gönderdi. Sendikalaşma kampanyası başlatıldı Tesla İşçileri Birleşik(Yeni bir sekmede açılır), Tesla’nın Buffalo’daki fabrikasında Workers United Upstate New York ile birlikte çalışan bir grup çalışan. Workers United daha önce forma yardım etti ABD’deki ilk Starbucks birliği(Yeni bir sekmede açılır)Buffalo’da da bulunan .

Tesla Workers United açık bir mektupta, “Tesla’da bir sendikaya sahip olarak, sürdürülebilirlik misyonunu ilerleteceğimize ve hepimiz için ilerici bir ortamı teşvik edeceğimize inanıyoruz.”

“Sendikalaşma, dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini daha da hızlandıracak, çünkü bu bize işyerimizde ve başarmak için belirlediğimiz hedeflerde söz hakkı verecek. Bu hedeflere ulaşma yeteneği, bu nedenle sürdürülebilirliğin bizimle başladığına inanıyoruz.”

Tesla Workers United, sendikalaşmanın daha iyi ücret, iş güvenliği ve çalışma koşullarını savunmalarına yardımcı olacağını umuyor. Ancak ilk adım olarak şu anda Tesla’dan Adil Seçim İlkelerini imzalamasını istiyorlar. Bu, şirketin işçilere örgütlenme nedeniyle misilleme yapmayacağını, seçim sürecini engellemeyeceğini veya müdahale etmeyeceğini ve sendikaya toplantılar yapması ve bilgi dağıtması için zaman tanıyacağını beyan eder.

Tesla, bu yazıyı yazdığı sırada Tesla Workers United’ın talebine açık bir şekilde yanıt vermemişti. Mashable, yorum için Tesla ve Tesla Workers United’a ulaştı.

AYRICA BAKINIZ:

Tesla, Musk’ın tehdit tweet’lerinden sonra bile sendika karşıtı olmadığına söz veriyor

“Yerdeki personel olarak, bu şirketi neyin çalıştırdığını ve hangi değişikliklerin hem iş hayatımızı hem de şirketi iyileştirmemize yardımcı olacağını biliyoruz.” Tesla Workers United’ı yazdı.(Yeni bir sekmede açılır) “Bir sendika sözleşmesi müzakere etme hakkına sahip olacağız ve organizasyon politikaları, personel seviyeleri, işteki haklar, sağlık ve güvenlik koşulları, haksız işten çıkarma veya haksız disiplinden korunma, kıdem hakları, izin hakları, yan haklar, ücretler vb.”

Bunların hepsi en iyi zamanlarda bile ilgili konulardır, ancak Tesla Workers United’ın sendikalaşma teklifi özellikle baskıcı geliyor. Organizasyon komitesi, verileri etiketleyen çalışanlardan oluşur. Tesla’nın Otomatik Pilot teknolojisini eğitin(Yeni bir sekmede açılır) – CEO Elon Musk’ın otomatikleştirmeye hevesli olduğu bir iş, bu tür bir teknolojiye “Kutsal Kâse” adını veriyor. Geçen haziran, Tesla, 200’den fazla Otopilot çalışanını işten çıkardı(Yeni bir sekmede açılır).

Tesla Workers United ayrıca Buffalo fabrikasının üretim çalışanlarını organize etmek için çalışıyor ve onların da fayda sağlamasına yardımcı oluyor.

Maalesef, hem tesla hem misk(Yeni bir sekmede açılır) sendikaların büyük hayranları değiller. 2019’da bir Kaliforniya yargıcı karar verdi Tesla ulusal iş yasalarını çiğnedi(Yeni bir sekmede açılır) işçilerin Fremont fabrikasında sendikalaşma çabalarını engelleyerek. Bu, çalışanların broşür dağıtmasını veya sendika yanlısı rozetler takmasını engellemeyi, sendikayı örgütleyen işçileri sorgulamayı ve hatta onları işten çıkararak haksız yere misilleme yapmayı içeriyordu.

Yargıç ayrıca Musk’ın kendisinin, özellikle çalışanların sendikalaşmaları halinde hisse senedi opsiyonlarından vazgeçmek zorunda kalacaklarını ima eden tweet’lerinde, yasadışı bir şekilde haksız çalışma uygulamalarına karıştığını tespit etti.

Sonuç olarak, Tesla Workers United’ın önünde zorlu bir mücadele olduğunu söylemek doğru olur.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow