Twitter ödemeye başlar…ancak yalnızca Elon Musk’ın favori içerik oluşturucuları

Elon Musk söz Twitter’daki içerik oluşturucuların tweet’leri için ödeme almaya başlayacağı… Şubat ayında. Musk, “Bugünden itibaren Twitter, yanıt dizilerinde görünen reklamlar için reklam gelirini içerik oluşturucularla paylaşacak.” tweet attı(yeni bir sekmede açılır) 3 Şubat’ta 5 aydan biraz fazla sürdü, ancak 13 Temmuz Perşembe günü Twitter bazı içerik oluşturucuları şaşırttı ve ödeme bildirimleri göndermeye başladı. Resmi […]

Twitter ödemeye başlar…ancak yalnızca Elon Musk’ın favori içerik oluşturucuları

Elon Musk söz Twitter’daki içerik oluşturucuların tweet’leri için ödeme almaya başlayacağı… Şubat ayında.

Musk, “Bugünden itibaren Twitter, yanıt dizilerinde görünen reklamlar için reklam gelirini içerik oluşturucularla paylaşacak.” tweet attı(yeni bir sekmede açılır) 3 Şubat’ta

5 aydan biraz fazla sürdü, ancak 13 Temmuz Perşembe günü Twitter bazı içerik oluşturucuları şaşırttı ve ödeme bildirimleri göndermeye başladı. Resmi Twitter hesabından “Sürpriz! Bugün İçerik Oluşturucu Reklamları Gelir Paylaşımı programımızı başlattık.” gönderildi(yeni bir sekmede açılır) içerik oluşturucular, Twitter’ın yeni gelir paylaşımı programı için kazandıkları tutarları alıp paylaşmaya başladıktan sonra.

Yine de, en azından şu ana kadar, teknik olarak yüz binlerce kişinin uygun olması gerekirken yalnızca düzinelerce ödeme yapılmış gibi görünüyor.

Ayrıca, Twitter’ın kendi para kazanma politikalarına göre, yüksek maaş alan bu şanslı kullanıcıların çoğu, teknik olarak gelir paylaşımı programına uygun olmayabilir.

Musk’ın favorilerine öncelik verildi

Bazı kullanıcılar Twitter’da on binlerce reklam payı gelirini paylaştıkça, diğer birçok kullanıcının tweet atarak büyük paralar kazanma şansı karşısında ağzı sulandı. Peki, Twitter kullanıcıları nasıl kaydolur ve ödeme alır?

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk yapay zeka şirketi xAI’yi tanıttı

Twitter’ın kendi para kazanma kurallarına göre, onaylanabilmesi için bir kullanıcının platformun ücretli abonelik hizmetine abone olması gerekir, twitter mavi. Twitter Blue abonelik numaralarını izleyen bağımsız bir araştırmacı olan Travis Brown, Mashable’a şu anda yaklaşık 790.000 Twitter Blue abonesi olduğunu tahmin ettiğini söylüyor.

Ancak sadece onlarcası kazançlarını ve hatta gelir paylaşımı bildirimini paylaştı. Bunun nedeni, Twitter Blue abonesi olsalar bile programın herkese göre olmamasıdır. Kullanıcılar ayrıca son 3 ayda tweet’lerinde en az 5 milyon gösterim almalıdır. Ancak, bu şartı yerine getiren Twitter Blue kullanıcılarının bile ödeme bildirimleri almadığı bildirildi.

300.000’den fazla takipçisi olan bir Twitter Blue abonesi ulaşmış(yeni bir sekmede açılır) kendilerine ait bir ödeme bildirimi alamadıktan sonra para kazanma programına resmi olarak nasıl katılabileceklerini öğrenmek için Twitter’a.

Twitter, “içerik oluşturucuların reklam geliri paylaşımının şu anda yalnızca belirli bir grup insan tarafından kullanılabildiğini” söyleyerek yanıt verdi.

Taylor Lorenz olarak Washington Post işaret etti(yeni bir sekmede açılır)para kazanma programındaki bu ilk içerik oluşturucu grubunda Twitter’ın öncelik verdiği kullanıcılar, oldukça fazla sayıda sağcı etkileyiciye sahipti.

Muhafazakar medya kişiliği Ian Miles Cheong tweet attı(yeni bir sekmede açılır) 16.000 dolardan fazla kazandığını gösteren bir ekran görüntüsü. Sağcı hesap, “@EndWokeness” ayrıca gösterdi(yeni bir sekmede açılır) 10.000 doları aşan gelir paylarının ekran görüntüsü. Muhafazakar kuruluş Turning Point USA’dan YouTuber Tim Pool ve hem Benny Johnson hem de Ashley St. Clair, orta ila yüksek dörtlü kazanç rakamlarını da paylaştı.

Ancak sağcı şahsiyetler bir yana, ödeme bildirimleri alan başkaları da vardı. YouTube’un en popüler içerik oluşturucusu Mr. Beast, 25.000 $’lık ödemesini paylaştı. Dogecoin kripto para biriminin kurucularından biri olan Billy Markus, 37.000 dolardan fazla kazanç gösteren bir ekran görüntüsünü tweetledi.

Programa kabul edilen içerik oluşturucuların da farklı bir takipçi sayısı aralığı vardır. Bazı kullanıcıların yalnızca on binlerce takipçisi vardır. Diğerlerinin milyonları var.

Programdakilerin listesine bakıldığında, tam olarak kimin ödeme aldığı konusunda daha yaygın bir model var: Twitter’ın sahibi Elon Musk ile bir bağlantısı olan kullanıcılar.

Ödeme bildirimi alan içerik oluşturucuların çoğu, platformda Musk ile sık sık etkileşime giriyor. Hatta birçoğu, Twitter’ın başka bir para kazanma programı olan Abonelikler kapsamında özel ödeme duvarlı tweet’ler için Musk’a doğrudan ödeme yapıyor. Bir dizi Tesla hayran hesabı, programdan binlerce dolar kazandığını bildirdi. Ve tabii ki, maaş alan sağcı siyasi şahsiyetlerin çoğu da platformda Musk ile sık sık ilişki kuruyor.

Hiçbiri Musk’ı eleştirmiyor gibi görünüyor.

Twitter’ın para kazanma uygunluk kuralları

Twitter’ın para kazanma kurallarına göre, içerikle ilgili uygunluk kuralları da vardır. Belirli içerik türleri, bir kullanıcıyı Twitter’da para kazanmaktan diskalifiye eder.

Ancak görünen o ki, bu kurallar Musk’ın seçtiği birkaç kişi için geçerli değil.

Örneğin, en yüksek ücretli kullanıcı, Internet Hall of Fame adlı bir mem hesabı gibi görünüyor. ekran görüntüsü paylaşılan(yeni bir sekmede açılır) hesaba göre 107.000 dolardan fazla kazanç gösterdi. Hesap sadece internette bulduğu memleri ve fotoğrafları paylaşıyor. Çoğu zaman bunlar, başka bir kullanıcının platformdaki orijinal tweet’inin ekran görüntüsünden oluşur. Hesap normalde gönderilerine herhangi bir orijinal içerik veya yorum eklemez.

Musk’a göre tüm bunlar, hesabın teknik olarak para kazanmaya uygun olmaması gerektiği anlamına geliyor.

“Sürekli gönderi hırsızlığı yapan herkes [will] şeytanlaştırılacak,” Musk tweet attı(yeni bir sekmede açılır) Perşembe akşamı, başka bir kullanıcının, programın ödeme için katılımı artırmak amacıyla başkalarından çalmayı teşvik edip etmediğini sorgulamasına yanıt olarak.

Çevrimiçi bir etkileyici olan Andrew Tate, yargılandıktan sonra şu anda yargılanmayı bekliyor. tecavüz ve insan kaçakçılığıyla suçlanıyor(yeni bir sekmede açılır) Romanya’da tweet attı yapılmış(yeni bir sekmede açılır) Twitter’ın para kazanma programından 20.000 dolardan fazla. Bir dizi çevrimiçi videoda ve artık feshedilmiş eski yetişkin web kamerası web sitesinde, Tate sık sık böbürlenmek(yeni bir sekmede açılır) onun “iş” modeli hakkında. Örneğin, bir dizi sosyal medya videosunda Tate, “sevgili(yeni bir sekmede açılır)” Bir kadını bir ilişki içinde olduklarına ikna edeceği ve ardından onu kendisi için çalışmaya zorlayacağı yöntem. Rumen müfettişler, nüfuz sahibine yönelik insan ticareti iddialarında özellikle Loverboy yöntemine atıfta bulundular. “Tasvir eden veya tanımlayan içerikten para kazanmamalısınız. insan kaçakçılığı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere suç teşkil eden davranışlar”, Twitter politikalarına göre bir kullanıcıyı para kazanmaya uygun olmayan bir içerik listesi okur.

@WarMonitors, Telegram ve diğer kanallardan alınan savaş ve silahlı çatışma görüntülerini sık sık yayınlar. Şiddet içeriği ile savaş ve çatışma içeriği de Twitter kurallarına göre bir kullanıcıyı para kazanmaktan diskalifiye eder. Yine de bu, @WarMonitors’ı etkilemedi. alma(yeni bir sekmede açılır) Musk’tan 16.000 dolardan fazla.

Bir Elon Musk parodi hesabı @ElonMuskAOC da 5.000 dolardan fazla ödendiğini iddia etti, ancak gönderilerinin hilelerinin bir parçası olup olmadığı belli değil. Twitter’ın orijinal para kazanma politikası uyarınca, Musk ile dostane ilişki(yeni bir sekmede açılır) Twitter kullanıcıları tarafından sık sık gerçek Musk ile karıştırılan ve ödeme için uygun olmaması gerekirdi. Ancak Cumartesi günü Musk tweet attı(yeni bir sekmede açılır) politika oluşturan parodi hesapları ve para kazanma için uygun olmayan kurgusal karakter hesaplarını kaldırdığını.

Musk, artık kaldırılan kuralı eleştiren başka bir kullanıcıya yanıt vererek, “Bu aptalca politikanın şu andan itibaren silindiğini düşünün” dedi.

Mashable tarafından incelenen içerik oluşturucuların çoğu, çevrimiçi buldukları video içeriğini de rutin olarak yayınlar ve paylaşmak için yeniden yükler. Twitter’ın para kazanma politikası, sahip olunmayan veya lisanssız içerik bölümünde “Para kazanma haklarına sahip olmadığınız içerikten para kazanmamalısınız” diyor. Twitter, ne olursa olsun, bu içerik oluşturuculara açıkça ödeme yaptı.

Sente yapmasını sağla

“Burada yaratmak çok para kazandırıyor!” Twitter CEO’su Linda Yaccarino tweet attı(yeni bir sekmede açılır) Perşembe günü başlatılan para kazanma programından sonra.

Ancak, Twitter’ın para kazanma programı yalnızca algı bir kullanıcı Musk’ın özenle seçilmiş favorilerinden biriyse.

Buna göre Misk(yeni bir sekmede açılır), para kazanma programındaki kullanıcılar, yalnızca tweetlerine verilen yanıtlarda reklam sunulan diğer Twitter Blue kullanıcıları için ödeme alır. Bu, Twitter’ın kullanıcı tabanının çok küçük bir alt kümesi. Bu aynı zamanda Twitter’ın sunduğu reklamların çok özel bir kısmıdır.

Ayrıca Musk bunun zaten reklam gösterimlerine dayalı olmadığını söylüyor. Peki Twitter, seçtiği kullanıcılara ne kadar ödeyebileceğini tam olarak nasıl belirliyor? Zaten gerçekten reklama dayalı mı?

Musk, geçen ay tweet attı(yeni bir sekmede açılır) Twitter para kazanma programındaki ilk gruba ödeme yapmak için 5 milyon dolar ayırdı. İlginç bir şekilde, şirketin Twitter Blue’nun her ay 8 ABD doları abonelik ücretlerinden yaklaşık olarak ne kadar kazandığı tahmin ediliyor. İlk blok ödemenin geldiği yer gerçekten burası mı? Ve şirket kendi başına suçlu olduğunda Twitter, kullanıcılara on binlerce dolar ödemeye ne kadar devam edebilir? faturalar?

Ancak bir şey açık. En azından şimdilik, Twitter’ın para kazanma programı yalnızca Elon’un favorileri içindir.

Teknory