USB_Driver ADB Android’inizi Yükleyemiyor Hatasını Nasıl Düzeltirsiniz?

ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü) yardımıyla Android cihazınızı PC’nize bağlamak, bir olasılıklar dünyasının kapısını açabilir. Amacınız ister dosyaları aktarmak, uygulamaları yüklemek veya hata ayıklamak, ister mobil cihazınızda özel bir komut yürütmek olsun, ADB işlemi çok daha kolay hale getirebilir. Yani, yol boyunca bir hatayla karşılaşmazsanız. ADB’nin bağlanmaya çalıştığınız cihazı algılayamamasının birkaç nedeni olabilir. Çoğu zaman, […]

USB_Driver ADB Android’inizi Yükleyemiyor Hatasını Nasıl Düzeltirsiniz?

ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü) yardımıyla Android cihazınızı PC’nize bağlamak, bir olasılıklar dünyasının kapısını açabilir. Amacınız ister dosyaları aktarmak, uygulamaları yüklemek veya hata ayıklamak, ister mobil cihazınızda özel bir komut yürütmek olsun, ADB işlemi çok daha kolay hale getirebilir. Yani, yol boyunca bir hatayla karşılaşmazsanız.

ADB’nin bağlanmaya çalıştığınız cihazı algılayamamasının birkaç nedeni olabilir. Çoğu zaman, bu sorun hatalı sürücülerle ilgilidir. Aşağıdaki sorun giderme adımlarını okuyun.

Usb hata ayıklamasını etkinleştir

Sorun giderme sürecinde daha fazla ilerlemeden önce, Android cihazınızda USB hata ayıklamanın etkinleştirildiğinden emin olun. Bu seçeneği açmak, PC’nize bağlıyken Android’inizin dosya sistemine erişmenizi sağlar. USB hata ayıklamasını etkinleştirmek için önce geliştirici seçeneklerini açmanız gerekir.

 1. Android’inizin ayarlarını açın ve “Sistem” bölümünü bulun.
 2. “Geliştirici seçenekleri”ne dokunun.
 3. “Hata ayıklama” bölümüne ilerleyin.
 4. Usb hata ayıklamasını etkinleştir.”

Bu adımı tamamladıktan sonra, cihazınızı PC’nize tekrar bağlamayı deneyin. Hala Android’inizi yükleyemiyorsanız bir sonraki adıma geçin.

Hatalı Sürücüleri Kaldır

USB hata ayıklamasını etkinleştirdikten sonra, soruna neden olan sürücüyü düzeltmenin zamanı geldi. Yenisini kurmadan önce yanlış sürücüyü kaldırmak her zaman gerekli değildir, bu nedenle ADB’nizi hemen güncellemeyi deneyebilirsiniz. Ancak, bu fazladan adımı atmak, ileride daha fazla sorun çıkmasını önleyebilir.

 1. Android cihazınızı prize takın. Windows düğmesine tıklayın ve “aygıt yöneticisi”ni arayın. Aygıt Yöneticinizi açın.
 2. Telefonunuzun bulunduğu kategoriyi bulun ve genişletin. Bu, “Android Cihazlar”, “Taşınabilir Cihazlar” veya benzeri bir şey olabilir. ADB Arayüzü hemen altında olacak.
 3. Sağ tıklayın ve “Kaldır”ı seçin. Ardından, “Tamam”a basmadan önce “Bu aygıt için sürücü yazılımını sil”e basın.

Ardından, diğer potansiyel olarak hatalı sürücüleri ortadan kaldırın. USB aygıtlarınızı algılamak ve düzgün çalışmayanları kaldırmak için bir yardımcı program kullanabilirsiniz.

 1. NirSoft’u indirin USB Görünümü alet.
 2. Paketi açmak ve aracı çalıştırmak için sağ tıklayın ve “Tümünü Çıkar” seçeneğine basın. USB cihazlarınızın renk kodlu bir listesini göreceksiniz. “ADB”, “Android”, “Google” veya “Linux” gibi kelimeler içeren tüm gri öğeleri kaldırın.

Bilgisayarınız genellikle sürücüleri otomatik olarak kurar, böylece sahip olmamanız gereken bir şeyi kaldırma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

ADB Sürücünüzü Güncelleyin

Ardından, ihtiyacınız olan ADB sürücüsünü indirmeniz gerekecek. Hangisine ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, tüm Android cihazlarla çalışacak evrensel bir sürücü kullanabilirsiniz. ADB sürücünüzü güncelleme adımları aşağıda verilmiştir.

 1. ClockworkMod’ları indirin Evrensel ADB Sürücüleri.
 2. İndirilen dosyayı çalıştırmak için dosyaya sağ tıklayın ve “Yükle” öğesini seçin ve kurulum sihirbazındaki adımları izleyin.

Yükleme tamamlandığında, Android’inizin sürücüsünü güncelleme zamanı.

 1. Android cihazınızı bir USB kablosuyla PC’nize bağlayın.
 2. Aygıt Yöneticinize gidin.
 3. Android cihazınızın kategorisini (“Android Cihazlar”, “Taşınabilir Cihazlar” vb.) bulun ve yanındaki oku tıklayın.
 4. Cihazınıza sağ tıklayın ve “Sürücüyü güncelle”yi seçin.
 5. Açılan pencerede “Sürücüler için bilgisayarıma gözat” seçeneğine basın.
 6. Ardından, “Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücüler listesinden seçmeme izin ver”i seçin.
 7. Kullanılabilir sürücülerin bir listesini göreceksiniz. Android Bileşik ADB Arayüzü orada değilse, “Diski Var…” seçeneğine tıklayın, az önce kurduğunuz Evrensel ABD Sürücüsüne göz atın ve “Tamam”a basın.

Kurulum tamamlandığında, pencereyi kapatabilir ve bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Android’inizi bilgisayarınıza bir sonraki bağlayışınızda, ADB arayüzünüz cihazınızı düzgün bir şekilde tanıyacaktır.

İpucu: Windows 7’de sürücülerinizi güncellerken bir sorunla karşılaşırsanız, Android cihazınız bir USB 3.0 bağlantı noktasına bağlı olabilir. Sistemin varsayılan sürücülerini otomatik olarak yüklemesini önlemek için bunun yerine bir USB 2.0 bağlantı noktasına takmayı deneyin.

Kötü Sürücülerde Sorun Giderme

Windows çoğu sürücüyü otomatik olarak yükler, ancak Android cihazınızı bağlarken sorun yaşıyorsanız, işi kendi elinize almanız gerekebilir. ADB sürücünüzü güncellemek için yukarıdaki talimatları izleyin ve bir bağlantı kurabileceksiniz.

Sürücü sorununuzu gidermeyi başardınız mı? Hala takılıp kalan diğer kullanıcılar için herhangi bir ipucunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory