YouTubers, esnek gelir paylaşımı ile videolarına telif hakkı müziği ekleyebilir

YouTube içerik oluşturucuları, videolarında telif hakkıyla korunan materyalleri veya lisanslı müzikleri kullanmaktan uzun süredir kaçınmaktadır. Ancak YouTube yakında içerik oluşturucuların lisanslı müzik içerseler bile videolarından para kazanmalarına izin verebilir.

YouTubers, esnek gelir paylaşımı ile videolarına telif hakkı müziği ekleyebilir

YouTube, "Creator Music" adlı yeni bir program üzerinde çalışıyor. Üçüncü taraf içerik oluşturuculara telif hakkıyla korunan veya lisanslı müzik kullanımının kilidini açar. Esasen YouTuber'lar lisanslı müzikleri kendi videolarında kullanabilir ve YouTube'un gazabından kurtulabilir.

Daha önce, telif hakkı talebi olan veya lisanslı herhangi bir müzik ceza alırdı . YouTube'un algoritmaları bu tür videoların yüklenmesini engeller , kaldırır veya para kazanmalarını engeller. Büyük bir sanatçıya ait bir parçanın küçük bir bölümünü bile izinsiz kullanmak, bir videonun engellenmesine veya bir kısmının sesinin kapatılmasına neden olabilir.

İçerik Oluşturucu Müzik programı için YouTube, içerik oluşturuculara küratörlüğünde bir "popüler müzik" kataloğu sunuyor. Bu katalogdan müzik kullanmanın para kazanma üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır. Platform, 50'den fazla etiket, yayıncı ve distribütör ile anlaşma yaptı. YouTube, "birkaç yüz bin" şarkının İçerik Oluşturucu Müzik aracılığıyla lisanslanabileceğini belirtti. Yeni program ABD'de beta aşamasındadır ve gelecek yıl diğer ülkelere de yayılmalıdır.

Lisanslı müziğin çoğu telif hakkıyla birlikte gelir. Billboard'a göre şu anda fiyatlar ücretsiz ile 4,99 dolar arasında değişiyor . Bahsetmeye gerek yok, fiyatlar talebe bağlı olarak değişebilir.

YouTuber'lar, önceden belirlenmiş bir lisans ücreti ödeyerek parçaları doğrudan lisanslayabilir ve elde edilen geliri koruyabilir. YouTube şu anda komisyonu olarak %45 kesinti yapıyor ve içerik oluşturucular %55'i elinde tutuyor. Alternatif olarak, içerik oluşturucular gelirlerini lisans sahipleriyle paylaşmayı seçebilirler. Bu durumda, lisans için başlangıç ​​maliyeti yoktur. Ancak içerik oluşturucunun %55'lik kazancını ortadan ikiye bölmek zorunda kalacak. Başka bir deyişle, müzik hak sahipleri ve içerik oluşturucunun her biri %27,5 alacak.

Bu yöntem, YouTubers'ın lisanslı müzik kullanma cezasından kaçınmasına kesinlikle yardımcı olabilir. Ancak, katalog şu anda listede büyük isimler olmadan sınırlı görünüyor. Ayrıca, YouTube, müzik şirketlerinin ve sanatçıların eserlerini sunmalarına izin verirken ek bir gelir kaynağı araştırıyor gibi görünüyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow