2023 Toyota Corolla Cross Hybrid First Drive: Rakamlarla CUV

Açıkçası, böyle bir araçla sürüş dinamikleri sözde unutulabilir olmak. Yine de burada epeyce akılda kalıcı buldum; ne yazık ki, o kadar da hoş değildi. Olumlu tarafı, hibrit aktarma organlarının kendisi çok hızlı. Hibrit olmayan Corolla Cross’un (veya Honda HR-V gibi düşük güçlü rakiplerinin) yetersiz hızlanmasını yetersiz bulan insanlar için, hibrit kesinlikle işi görecektir. Otoyol birleştirmeleri […]

2023 Toyota Corolla Cross Hybrid First Drive: Rakamlarla CUV

Açıkçası, böyle bir araçla sürüş dinamikleri sözde unutulabilir olmak. Yine de burada epeyce akılda kalıcı buldum; ne yazık ki, o kadar da hoş değildi.

Olumlu tarafı, hibrit aktarma organlarının kendisi çok hızlı. Hibrit olmayan Corolla Cross’un (veya Honda HR-V gibi düşük güçlü rakiplerinin) yetersiz hızlanmasını yetersiz bulan insanlar için, hibrit kesinlikle işi görecektir. Otoyol birleştirmeleri artık riskli değil; Şehirde bir trafik ışığından çekerken, düpedüz perili. e-CVT aracılığıyla güç iletimi sorunsuzdur ve hiçbir tuhaf tork tepe noktası veya güç gecikmesi bulunmaz.

Ne yazık ki, Corolla Cross Hybrid gücünü teslim etme konusunda pervasız. Aktarma organının benzinli yarısı, ortalama bir dört silindir için olması gerekenden daha gürültülü ve hibridin sessizliği, bu gürültüyü yalnızca daha belirgin hale getiriyor. Daha da kötüsü, gaz motoru titreşimi 3.000 RPM civarında direksiyona iletir. Ciddi değil, ancak Corolla Cross Hybrid bir e-CVT kullandığından, sonunda bir harcama yapacaksınız. pay 3.000 RPM’de zaman, bu benim için hızlı bir şekilde can sıkıcı hale geldi.

Teknory