2023’ün üçüncü çeyreğinde sevk edilen küresel akıllı telefon üniteleri değişen manzarayı gösteriyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR En son küresel akıllı telefon birimleri sevkıyatı raporu, Samsung’un en üstte yer aldığı tahmin edilebilir sonuçları gösteriyor. Ancak Samsung daha az akıllı telefon gönderirken Çinli rakipleri daha fazla gönderiyor. Samsung bu trendlerle ne kadar zirvede kalabilir? 2020’deki kısa bir süre dışında Samsung, 2012’den bu yana küresel olarak akıllı telefon […]

2023’ün üçüncü çeyreğinde sevk edilen küresel akıllı telefon üniteleri değişen manzarayı gösteriyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • En son küresel akıllı telefon birimleri sevkıyatı raporu, Samsung’un en üstte yer aldığı tahmin edilebilir sonuçları gösteriyor.
  • Ancak Samsung daha az akıllı telefon gönderirken Çinli rakipleri daha fazla gönderiyor.
  • Samsung bu trendlerle ne kadar zirvede kalabilir?

2020’deki kısa bir süre dışında Samsung, 2012’den bu yana küresel olarak akıllı telefon dünyasının en iyileri arasında yer alıyor. Akıllı telefon sevkiyatlarına ilişkin her yıllık raporda Samsung, güvenilir bir şekilde lider olmayı sürdürüyor. Üç aylık raporlar inişli çıkışlı olsa da Samsung yarışta liderliğini koruyor.

tarafından gelen son rapor Kanallar Samsung’un bu çeyrekte %20 pazar payıyla lider olduğunu gösteriyor. Bu, ikinci sırada yer alan Apple’ı %17 ile rahatlıkla geride bırakıyor. Xiaomi (POCO dahil) %14 ile üçüncü, OPPO (OnePlus dahil) %9 ile dördüncü ve Çinli şirketler grubu TRANSSION (Tecno, Infinix ve iTel) %9 ile beşinci sırada yer alıyor. Diğer tüm satıcılar toplamda %31 ile pastanın en büyük parçasını oluşturuyor.

Aşağıda yararlı bir grafik görebilirsiniz. Ancak buradaki asıl hikaye grafiğin nasıl değiştiğidir. Yavaş oldu ancak Samsung, küresel akıllı telefon sevkiyatlarında sürekli olarak zemin kaybediyor. Ne kadar süre zirvede kalabilir?

Akıllı telefon üniteleri 2023’ün 3. çeyreğinde sevk edildi

Akıllı Telefon Birimleri 2023'ün 3. Çeyreği'nde Sevk Edildi

Yukarıdaki grafik, 2023’ün üçüncü çeyreği ile 2022’nin aynı zamanını karşılaştırırken büyük akıllı telefon satıcılarının pazar payındaki büyümeyi/kayıpları gösteriyor. En büyük kazanan açıkça, sadece bir yıl içinde payını %40 gibi muazzam bir oranda artıran TRANSSION oldu.

Bu TRANSSION için harika bir haber, ancak listedeki en büyük kaybeden Samsung. Şirket, 2022’nin üçüncü çeyreğinden bu yana hisselerinin %10’unu kaybederek, grafikte çift haneli kaybeden tek şirket oldu.

Adil olmak gerekirse Apple bile bu çeyrekte pek iyi durumda değil. Bu şirket pazar payının %6’sını kaybetti, bu da büyük bir başarı.

Burada gerçekte olan şey, Çinli şirketlerin Samsung ve Apple’ın hisselerini yutması. TRANSSION ve Xiaomi öncelikle gelişmekte olan pazarlar için düşük maliyetli akıllı telefonlar üretiyor ve şu anda tüm büyüme burada gerçekleşiyor. Apple’ın bu sektörde neredeyse hiç varlığı yok ve Samsung, gelişmekte olan pazarlardaki varlığını ancak son birkaç yıldır ciddiye almaya başladı.

Açıkçası, Samsung yakın zamanda hiçbir yere gitmiyor. Ancak, Samsung’u alt üst etmek ve Apple’ı zirveye çıkarmak için gereken tek şey, Apple’ın büyük bir galibiyeti ve bu Çinli rakiplerin daha da büyük bir galibiyeti. Umarım Samsung buna izin vermez.

2023’ün üçüncü çeyreğinde sevk edilen küresel akıllı telefon üniteleri değişen manzarayı gösteriyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow